21 Ağustos 2017 Pazartesi
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GÃœREÅž ZORUNLU DERS OLMALI!

GÃœREÅž ZORUNLU DERS OLMALI!
Gençler Serbest Güreş Milli Takımı Teknik Direktörü Mert, güreşin devlet sporu olması gerektiğini söyledi.
11.05.2013 / 14:29


Gençler Serbest GüreÅŸ Milli Takımı Teknik Direktörü Elvan Mert, güreÅŸin devlet sporu ve politikası haline getirilmesi halinde baÅŸarı elde edilebileceÄŸini söyledi.

Bolu Gençlik Hizmetleri ve Spor Ä°l MüdürlüÄŸüne baÄŸlı AladaÄŸ Kamp EÄŸitim Merkezi'nde takımını Avrupa ve dünya ÅŸampiyonalarına hazırlayan Mert, yaptığı açıklamada, Türkiye'de güreÅŸte baÅŸarı kazanan sporcuların bireysel yetenekleri sayesinde yükseldiÄŸini, belli bir sistemde çalışma imkanı bulamadıklarını savundu.

Bunun en büyük örneÄŸinin Türkiye GüreÅŸ Federasyonu (TGF) BaÅŸkanı ve eski Dünya Åžampiyonu Hamza Yerlikaya olduÄŸunu belirten Mert, ÅŸöyle konuÅŸtu:

"Tarihimize, geçmiÅŸe bakıldığı zaman güreÅŸ ata sporu bilinir ama ÅŸampiyonları hep bireysel yeteneklere sahip kiÅŸilerdir. Belli bir sisteme dayalı çalışmayla ÅŸampiyon olmuÅŸ sporcular yoktur. Hamza Yerlikaya örneÄŸini verelim. Dünyada ender görülen bir sporcu, Rusya'dan Aleksander Karelin gibi veya Ahmet Ayık gibi. Bunlar özellikli insanlar. Çok büyük özellikleri var."

GüreÅŸin istenen seviyeye ulaÅŸabilmesi için yöneticilere önemli görevler düÅŸtüÄŸüne dikkati çeken Mert, "GüreÅŸin ata sporu olması için kesinlikle Japonya'daki veya Amerika'daki gibi devlet sporu yapılması lazım. Sistem serbestte bir dönem oturdu, baÅŸarı geldi ama sonra bozuldu. Åžu anki hedefimiz baÅŸarı elde etmek için sistem oturtmak. GüreÅŸi, devlet sporu ve politikası haline getirirsek baÅŸarı elde edebiliriz, baÅŸka ÅŸansımız yok" ifadesini kullandı.

"OKULLARDA ZORUNLU DERS OLMALI"

Mert, birçok ülkenin okullarda zorunlu güreÅŸ ve cimnastik dersleri verdiÄŸine iÅŸaret ederek, Türkiye'de de benzer sisteme ihtiyaç olduÄŸunu dile getirdi.

Mert, sözlerini ÅŸöyle tamamladı:

"Dünya devi Amerika'da ilkokullarda çocuk geliÅŸiminde ve üniversitelerde güreÅŸ dersleri zorunlu. Ülkemizde bununla ilgili bir dönem yatılı ilköÄŸretim bölge okullarında çalışma baÅŸlatıldı ama istenen sonuç tam elde edilemedi. Eksiklikler vardı. Åžu anda federasyonumuz bu yönde bir çalışma baÅŸlattı.

Hedef, 2016'ya kadar bu sistemi tamamen oturtmak. Bunun meyvelerini de tahmin ediyorum 2020'de tam olarak yemeye baÅŸlayacağız. En büyük hedef, en büyük ÅŸampiyona olimpiyatlardır. Olimpiyatlarda baÅŸarılı olmadıktan sonra baÅŸarı yok."


Bu haber toplam 1118 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA