20 Ağustos 2017 Pazar
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GÃœREÅž KURALLARI !

GÃœREÅž KURALLARI !
Güreş Yeniden yazıldı işte yeni kurallar;
28.06.2013 / 19:12


GüreÅŸ Yeniden yazıldı iÅŸte yeni kurallar;

Not: Bu kurallar ÅŸu anda uygulanmaya baÅŸlanmakla beraber Eylül ayında yapılacak Büyükler Dünya Åžampiyonasına kadar gözlenen aksaklıklara göre yeni düzenlemeler olabilecektir.

GENEL KURALLAR

1- Müsabaka Süresi :

- Büyükler ve Gençler ( Erkek- Bayan ): 3 dk’ lık 2 devre. Devreler arasında 30 sn dinlenme. ( Ä°ki devre sonunda toplanan puanların toplamı galibi belirler.)

- Yıldız ve Minikler ( Erkek- Bayan ): 2 dk’ lık 2 devre. Devreler arasında 30 sn dinlenme. ( Ä°ki devre sonunda toplanan puanların toplamı galibi belirler.)

** Devre arasında sporcular su içebilirler.

2- Bir Müsabakanın Sona Ermesi :

Bir güreÅŸ müsabakası normal süre dolmadan aÅŸağıdaki durumlarda sona erdirilir;

- TuÅŸ

- Diskalifiye

- Teknik Üstünlük ( 7 puanlılık farkın saÄŸlanması)

- 5 puanlık ” Grand Teknik ” uygulanması. ( Ancak 5 puanlık oyun uygulayan güreÅŸçi bu puanıyla rakibine puan olarak üstünlük saÄŸlar ise müsabaka sona erer aksi durumda müsabaka dev am eder.)

Örnek ; - Kırmızı 6-0 galip iken mavi 5 puanlık oyun yaptığında skor 6-5 olur müsabaka devam eder.

- Kırmızı 6-1 galip iken mavi 5 puanlık oyun yaptığında skor 6-6 olur müsabaka devam eder.

- Kırmızı 6-2 galip iken mavi 5 puanlık oyun yaptığında skor 6-7 olduÄŸu için müsabaka teknik üstünlükle sona erer.

- 2 tane 3 puanlık oyun uy gulandığında ( 5 puanlık oyun için geçerli olan durum burada da geçelidir. )

3- Puanlı Beraberlikte Galibin Belirlenmesi :

- Bir müsabakanın puanlı beraberlikle ( 1-1, 3-3,4-4 vb.) durumlarda müsabakanın galibi aÅŸağıdaki kriterlere göre belirlenir.

1- Büyük teknik puanı fazla olan

2- İhtarı az olan

3- Son teknik puanı alan

4- Challenge ( Ä°tiraz ) :

- Antrenör hakemlerin kararı skorborda yazıldıktan sonra 5 sn içinde itiraz etmek zorundadır.

- Hakem kararlarına müdahale etmeye kalkışan FILA Büro üyeleri, Delegeler, Federasyon BaÅŸkanları, antrenörler, sporcular müsabaka alanına girmekten müsabakalar boyunca men edileceklerdir.

5- Oyunların Değerlendirilmesi :

- GüreÅŸçilerin riske girmelerini cesaretlendirmek için atak güreÅŸçi kendi oyunu ile rakibinin altında kalırsa hakem müsabakayı durduracak ve tekrar ortada ayakta baÅŸlatacak.

- Rakibini yere indirip arkasına geçen ve üç noktayı yere deÄŸdirerek kontrol eden güreÅŸçiye 2 puan verilir.

- Ayakta yaptığı bir oyunla rakibini tehlikeli duruma getiremeyen ve yerde nötr pozisyonda kontrol eden güreÅŸçiye 2 puan verilir.

- Ayakta yaptığı bir oyunla rakibini tehlikeli duruma getiremeyen ve tekrar ayaÄŸa kalkan ( kontrol edemeyen ) güreÅŸçiye 1 puan verilir.

- Yer güreÅŸinde kontra atakla alttan rakibinin üzerine geçerek nötr pozisyonda rakibini kontrol eden güreÅŸçiye 1 puan verilir.

PASÄ°VÄ°TE Ä°LE MÜCADELE

Serbest GüreÅŸ :

- Herhangi bir zamanda 3 hakem bir güreÅŸçinin blok yaptığını, parmakları tutuÄŸunu, rakibini engellediÄŸini veya genel olarak aktif güreÅŸten kaçtığı konusunda aynı fikirde ise orta hakem mavi veya kırmızı için ihtarı gösterir. Ä°lk uyarı olarak orta hakem pasif güreÅŸçiyi sözlü uyarır ” Attention “. Aynı güreÅŸçi hala pasif ise hakem müsabakayı durdurur ve bu güreÅŸçinin pasif olduÄŸunu belirtir ve 30 sn zorunlu puan alma süresi baÅŸlar. Bu uyarının sporcu, antrenör ve seyirci tarafından iyi anlaşılabilmesi için skorbord’un pasif güreÅŸçi tarafında bir ışık yanar. Pasif olarak belirlenen güreÅŸçi bu süre içinde puan almak zorundadır aksi taktirde kendisine ihtar rakibine 1 puan verilir. Bu süre içinde güreÅŸçilerden birisi puan aldığı taktirde pasif güreÅŸçiye ihtar verilmez.

- Birinci devrenin 2:00 dakikası 0-0 tamamlandığı taktirde hakem müsabakayı durdurur ve hakemler aktif güreÅŸçiyi belirlerler ve 30 sn zorunlu puan alma süresi pasif güreÅŸçi için yukarıdaki ÅŸekilde uygulanır.

( Bu uygulama yıldız ve miniklerde devre 2 dk olduÄŸu için 1.30 dk’ da uygulanır.) )( Yıldız ve minikler için yapılacak bu uygulama kitapta yazmıyor FILA As BaÅŸakanı ile yaptığım yazışma sonucunda aldığım cevaptır. Ancak Bar’ da yapılan Yıldızlar Avrupa Åžampiyonasında 1.00 da uygulandı. )

Greko-Romen GüreÅŸ :

a- 1. Ä°hlalde; pasif güreÅŸçi orta hakem tarafından sözlü olarak uyarılı ve minder amiri ile jüri bilgilendirilir.

b- 2. Ä°hlalde ; pasif güreÅŸçiye 1 ihtar verilir ve pozisyon tercihi sorulur ( yerde – ayakta )

c- 3. ihlalde : pasif güreÅŸçiye ihtar rakibine 1 puan verilir ve pozisyon tercihi sorulur ( yerde – ayakta )

d- 4. ihlalde ; güreÅŸçiye ihtar rakibine 1 puan verilir ,müsabaka sona erdirilir 3 ihtarla diskalifiye.

e- Bir müsabakanın 0-0 bitmesi durumunda müsabakanın galibi aktif güreÅŸçiyi belirlemesi ile tesbit edilir. Hiç bir güreÅŸçini pasif olarak belirlenmesi istenilen bir durum deÄŸildir.Ä°lk bir dakika içinde güreÅŸçilerden birisinin pasif olarak belirlenmesi önerilir.

2. ve 3. ihlallerde aktif güreÅŸçi pozisyon tercihi yapar ve rakibini yerde isteyen güreÅŸçi yerde künde baÄŸlama pozisyonunda veya klasik baÅŸlama pozisyonunda baÅŸlamayı tercih edebilir, klasik baÅŸlama pozisyonunda baÅŸlayan güreÅŸçi iki bir dizini yere koyabilir veya iki dizide havada, elleri rakibinin sırtında olmalıdır.


Bu haber toplam 2386 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA