2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

REŞİT KARABACAK'IN TEDAVİSİ SÜRÜYOR

REŞİT KARABACAK'IN TEDAVİSİ SÜRÜYOR
Şeker hastalığı nedeniyle bir süre önce ayağındaki 3 parmağı kesilen Avrupa şampiyonu eski milli güreşçi Reşit Karabacak'ın bacağının kesilmesini eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ önledi.
02.07.2013 / 22:27


Åžeker hastalığı nedeniyle bir süre önce ayağındaki 3 parmağı kesilen Avrupa ÅŸampiyonu eski milli güreÅŸçi ReÅŸit Karabacak'ın bacağının kesilmesini eski SaÄŸlık Bakanı Recep AkdaÄŸ önledi. 

Bursa'nın Merkez Yıldırım ilçesine baÄŸlı Derekızık köyünde kendisine ait çiftliÄŸinde yaÅŸamını sürdüren Karabacak, AA muhabirine, 2 yıl önce saÄŸ ayağının aniden ÅŸiÅŸtiÄŸini ve kararmaya baÅŸladığını belirterek, bu rahatsızlıklardan ötürü doktora baÅŸvurduÄŸunu anlattı.

Åžeker hastalığı olduÄŸu için doktorun kendisini UludaÄŸ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk ettiÄŸini anlatan Karabacak, "Beni hastaneye yatırdılar. Yaklaşık 2 hafta burada tedavi gördüm. Burada bir ayak parmağımı kestiler" dedi.

Karabacak, ayak parmağının kesilmesine raÄŸmen ayağındaki sıkıntının devam ettiÄŸini ifade ederek, ÅŸunları söyledi:

"Yapılan son kontrolde bacağımın diz altından kesileceÄŸi söylendi. Bu sırada eÅŸim ve büyük oÄŸlum da odada yanımdalardı. Ben 'doktorlar ne derse o olur' dedim. Bacağımın kesilmesine kendimi hazırlamaya çalıştım. Bu sırada eÅŸim ve oÄŸlum aÄŸlayarak odadan çıktı. Yeniden doktorla görüÅŸmüÅŸler. Doktorum bacağımın kesilmesi gerektiÄŸini söyleyince büyük oÄŸlum dönemin SaÄŸlık Bakanı Recep AkdaÄŸ'a ulaÅŸmış. Bakan AkdaÄŸ, oÄŸluma 'bekletmeyin. GATA'da yerini ayırtıyorum hemen Ankara'ya getirin' demiÅŸ. Gittik GATA'ya. Oraya yatırdılar. Çok sıkı ÅŸekilde tetkikler yapıldı. Oradaki doktorlar da 'bu bacak kesilir mi?' dediler. Sadece 2 parmağımı kestiler. Hatta Bursa'daki üniversitede kesilen parmağın açıkta kalan yerlerini de burada doldurdular. AkdaÄŸ'ın isteÄŸi üzerine tedavime GATA'da devam edildi ve bacağımın kesilmesine gerek kalmadı. Åžimdi Alah'a çok ÅŸükür iyiyim. Herhangi bir sıkıntım da yok. Recep AkdaÄŸ sayesinde bacağım kesilmedi. Bakan AkdaÄŸ olmasaydı ÅŸu an benim bir bacağım da olmayacaktı. Olayın ardından UludaÄŸ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gidip doktorlara bacağımı gösterecektim ama ailem izin vermedi. Doktorlar biraz daha dikkatli olmalı. Yoksa telafisi olmayan sonuçlar doÄŸabiliyor."

Eski mili güreÅŸçi, artık yeniden doÄŸmuÅŸ gibi hissetiÄŸini de vurgulayarak, o sıkıntılı günleri bir daha hatırlamak istemediÄŸini ifade etti.

- "GüreÅŸin kurallarıyla çok oynadılar"

Karabacak, güreÅŸin olimpiyat oyunlarından çıkarılma kararının kabul edilemez olduÄŸunu anlatarak, en kısa zamanda bu karardan dönüleceÄŸine inandığını belirtti.

GüreÅŸin olimpiyatların en önemli dalı olduÄŸunu kaydeden Karabacak, "Fakat güreÅŸi son dönemlerde adeta soydular, kuÅŸa çevirdiler. GüreÅŸin kurallarıyla çok oynadılar. GüreÅŸçi olduÄŸum halde ben bile artık izlerken zevk almıyorum. Bu da Uluslararası GüreÅŸ Federasyonları BirliÄŸi'nin (FILA) suçudur. GüreÅŸin yeniden eski günlerine döndürülmesi için ciddi bir deÄŸiÅŸim gerekli" diye konuÅŸtu.

- "Cumhuriyet tarihinin en büyük güreÅŸçisi Hamza Yerlikaya'dır"

Karabacak, Türkiye GüreÅŸ Federasyonu BaÅŸkanı Hamza Yerlikaya'nın Türk güreÅŸi için çok önemli bir isim olduÄŸunu anlattı.

"Türk güreÅŸine kim hizmet ediyorsa Alah ondan razı olsun" diyen Karabacak, ÅŸöyle devam etti:

"Cumhuriyet tarihinin en büyük güreÅŸçisi Hamza Yerlikaya'dır. Lakabı da zaten 'Asrın güreÅŸçisi'dir. Kendisinin güreÅŸçiliÄŸine hiç birÅŸey diyemeyiz. Fakat idarecilik bambaÅŸka bir görev. Zamanında miletvekiliÄŸi görevi de yaptı. Bazı kararları çok iyi düÅŸünüp öyle alması gerekli. Ä°nÅŸallah ilerleyen günlerde alacağı kararlarla taÅŸları tam yerine oturtur. Bu da Türk güreÅŸi için çok iyi olur. Asıl önemli olan güreÅŸi yönetecek kiÅŸinin güreÅŸin içinden gelmesidir. Bu da ÅŸimde saÄŸlandı. GüreÅŸçinin halinden güreÅŸçi anlar. Ben Türk güreÅŸi için çok güzel günlerin geleceÄŸine inananlardanım."

Karabacak, Türk güreÅŸçiler içinde stil olarak kendisine en fazla benzeyen sporcunun Taha Akgül olduÄŸunu da sözlerine ekledi.

Anadolu Ajansı (AA)


Bu haber toplam 1538 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA