2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KIRKPINAR'DA KEMERÄ°N EBEDÄ° SAHÄ°PLERÄ°

KIRKPINAR'DA KEMERÄ°N EBEDÄ° SAHÄ°PLERÄ°
Kurallar gereği üst üste 3 kez başpehlivan olmayı gerektiren altın kemerin ebedi sahibi olma kuralını yerine getiren Ahmet Taşçı 2 kez, Ordulu Mustafa Bük, Karamürselli Aydın Demir, Denizlili Hüseyin Çokal ve Antalyalı Ali Gürbüz de birer kez altın kemerin ebedi sahibi oldu.
10.07.2013 / 00:42


Tarihi Kırkpınar YaÄŸlı GüreÅŸleri'nde altın kemerin ebedi sahibi olanların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Kurallar gereÄŸi üst üste 3 kez baÅŸpehlivan olmayı gerektiren altın kemerin ebedi sahibi olma kuralını yerine getiren Ahmet TaÅŸçı 2 kez, Ordulu Mustafa Bük, Karamürselli Aydın Demir, Denizlili Hüseyin Çokal ve Antalyalı Ali Gürbüz de birer kez altın kemerin ebedi sahibi oldu.

YaÄŸlı güreÅŸin efsane isimlerinden ve Türkiye GüreÅŸ Federasyonu YaÄŸlı GüreÅŸ Yürütme Kurulu BaÅŸkanı Ahmet TaÅŸçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisinin 1997 yılında aldığı altın kemerin ardından 16 yıldır sahibini arayan kemerin 652. Tarihi Kırkpınar YaÄŸlı GüreÅŸleri'nde sahibini bulduÄŸunu hatırlattı.

Ali Gürbüz'ün sahibp olduÄŸu altın kemeri kendisinin iki kez aldığını, altın kemerin manevi deÄŸerinin çok yüksek olduÄŸunu anlatan TaÅŸçı,"Altın kemerin maddi deÄŸerinden çok manevi deÄŸeri vazgeçilmezdir. Benim 2 altın kemerim var. Bir tanesini CumhurbaÅŸkanlığı KöÅŸkü'ne hediye ettim. Ata sporumuzu orada temsil etsin diye. DiÄŸeri ise bankada duruyor. Bunun manevi deÄŸeri kelimelerle anlatılamaz" dedi.

BaÅŸpehlivanlığı hayal edipte güreÅŸ hayatı boyunca ilk üçe bile girmeden güreÅŸi bırakan çok sayıda pehlivan olduÄŸunu ifade eden TaÅŸçı, "Bütün baÅŸpehlivanların hayali kemer almaktır. diÄŸer boylarda güreÅŸen pehlivanların hayali ise baÅŸpehlivan olmaktır. O yüzden altın kemer, tarihimiz açısından, pehlivanlarımız açısından çok önemlidir" diye konuÅŸtu.

TaÅŸçı, 1968 yılında altın kemeri ebedi olarak alan pehlivanlardan Mustafa Bük'ün maddi imkansızlıklar nedeniyle altın kemerini kuyumcuya bozdurduÄŸunu ifade ederek, "Allah hiçbir pehlivana altın kemeri bozdurmayı nasip etmesin. Altın kemer baÅŸpehlivanın asırlardan gelen gururudur. 652 yıllık tarihin temsilcisidir" ifadelerini kullandı.

1960'lı yıllarda çıkarılan Kırkpınar GüreÅŸleri YönetmeliÄŸi sonrası verilmeyen baÅŸlanan altın kemeri alan baÅŸpehlivanlar ÅŸöyle:

Ordulu Mustafa Bük (1966-67-68), Karamürselli Aydın Demir (1976-77-78), Denizlili Hüseyin Çokal (1982-83-84), Karamürselli Ahmet TaÅŸçı (1990-91-92-93) ve (1995-96-97), Antalyalı Ali Gürbüz (2011,12,13). A.A


Bu haber toplam 2153 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA