2015 FAALİYET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERİ
LİSANS İŞLEMLERİNDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TAŞÇI'DAN AYRILIK SİNYALİ

TAŞÇI'DAN AYRILIK SİNYALİ
TGF'ye bağlı olduğunu ancak bu spora ciddi anlamda destek sağlanamadığını iddia etti. B
11.09.2013 / 23:09


Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde toplamda 9 kez başpehlivan olarak ulaşılması güç bir başarıya imza atan, şu sıralarsa Türkiye Güreş Federasyonu'nda (TGF) Yağlı Güreş Yürütme Kurulu başkanlığı yapan efsane başpehlivan Taşçı, yağlı güreşlerin minder güreşi yapılan TGF'ye bağlı olduğunu ancak bu spora ciddi anlamda destek sağlanamadığını iddia etti. Bin yıllık geleneğe sahip yağlı güreşlerin kendi özü ve kültürü olduğunu, pehlivanların usta-çırak ilişkisiyle yetmişmiş güreşçilerden oluştuğunu savunan Taşçı, "Ne yazık ki minder güreşi, yağlı güreşlerin ruhunu bozuyor, adeta yozlaştırıyor" ifadesini kullandı.

'Ata sporumuz yozlaşıyor'

Taşçı, şunları kaydetti: "Yağlı güreş, kendine has örfü, adeti ve kültürü olan, usta-çırak ilişkisiyle yetmişmiş güreşçilerden oluşan ata sporumuzdur. Bunun dışında minder güreşinde, milli takıma giremeyen sporcuları yağlı güreşte mücadele ettiriyorlar. Bunlar, yağlı güreşin tabanından yetişmedikleri için örf ve adetleri bilmediklerinden değişik bir duruş sergiliyorlar. Bu yüzden ata sporumuz adeta yozlaşıyor."

'Federasyondayım ama güvencem yok'

"Bu yozlaşmayı yağlı güreş seyircisi de istemiyor" diyen Taşçı, "Ne istiyor? Güreşin, oyunların tam yapılmasını istiyor. Geleneğin tam uygulanmasını istiyor. Onları görmek istiyor. Bunları minderden yetişip gelen bir güreşçi, sahada uygulamıyor. Bu da yağlı güreşin özüne uymuyor. Yağlı Güreş Yürütme Kurulu Başkanıyım ama federasyonda oy kullanma hakkım yok. Bana 'yarın gelme' deseler, güvencem yok. Hal böyleyken, yağlı güreşin ülkemizde gelişmesi mümkün değil" şeklinde konuştu.

Çayırdan alınan çayıra dönmüyor

Yağlı güreşin sorunları ve geleceğiyle ilgili plan ve programların sadece federasyonun uhdesinde olduğunu, önerilerinin dikkate alınmadığını ileri süren Taşçı, organizasyonlarda pehlivanlara verilen 12 ila 18 bin liranın yüzde 10'unun federasyona yatırıldığını ancak bu paradan yağlı güreşe dönen hiçbir katkı olmadığını iddia etti.

Yağlı Güreş Federasyonu kurulması önerisi Yağlı güreşçilerin geliri ve sosyal güvencesi olmadığını belirten Taşçı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sadece kendilerine iş bulabilenler var. Bu işi seven ve ata sporuna gönül veren belediye başkanları güreşçilere imkanlar sunuyorlar. Sosyal güvenceleri o şekilde oluyor. Türkiye'de en az 2 bin yağlı güreş yapan sporcu var. Bunun belki 200 tanesi bu şekilde belediyelerin desteği ile ayakta durabiliyor. Birçoğu başka iş yerlerinde çalışıyorlar, hafta sonları güreşe gidiyor. Bin yıllık geçmişi olan ata sporumuz yağlı güreş, minder güreşi yapılan bir federasyona bağlı olduğu için üvey evlat muamelesi görüyor. Yağlı güreşlerin gelecek nesillere aktarılması ve sevdirilmesi için mutlaka bağımsız, ayrı bir federasyon kurulması gerekir. Sorunların çözülmesi için ya tek başına Yağlı Güreş Federasyonun kurulması lazım ya da çıraklıktan ustalığa ulaşmış, altın kemer sahibi veya Kırkpınar'da birinci olmuş kişilerin, Güreş Federasyonu Başkanlığı seçimlerinde oy kullanma haklarının olması lazım."

"Derdimizi anlatmak için bakanlara, milletvekillerine ulaşmaya çalışıyoruz ama bizi dikkate alan yok" diyen Taşçı, Yağlı Güreş Federasyonu kurulması için uzun zamandır çalışma başlattığını, bu konuda siyasilerden destek beklediğini sözlerine ekledi.(AA) 


Bu haber toplam 4051 defa okundu
YORUMLAR
kazım kazım: 
"biraz öneri birazda sitem"
ulu önder; ben sporcunun akıllı zeki çevik anı zamanda ahlaklı olanını severim diyor. ata sporumuz biri sahabe olan hamza ve zaman zaman da peygamberimizin icra ettiği geleneksek sporumuz güreş maalesef kutsiyetini yitirmek üzere. yorumlara ve icraatlara bakıyorum olumlu yönde pek bir ifade göremiyorum. demekki bir sorun var ve bu sorunun bir ameliyat olması gerektiği kanaatindeyim. onun adamı bunun dostu ahmede yakınlar mehmedin ekibi vs. gibi oluşumlar almış başını gidiyor. güreşin ve güreşçinin hakkettiği yere gelmesi için her şeyden önce birlik beraberlik içerisinde, çıkar ve menfaatten uzak kanaatkar olması gerekir. yağlıcı karakucakçı serbestçi grekrocu hepsinin ortak ismi pehlivandır. pehlivan her yerde öncelikle duruşuyla tutumuyla davranışıyla örnekliğini göstermeli ki toplumda hakkettiği mertebeye ulaşabilsin. bir bakıyorsun pehlivan yasaklı madde kullanmış, diğer yandan çayır kenarında atlet kilot geziyor seyirci içerisinde kıspet giyiyor, para bölüşüyor, yok sen az çok aldın bana az oldu kavgaları vs.vs.vs... köyden dayım harmanda ekinini harmanda bırakıp güreşlere geliyor, yaşlı amcam haftalar öncesinden yapılacak güreşin heyacanını yaşıyor. sabahın sekizinde yaptığı kahvaltıyla geliyor sahaya yerini buluyor bir otuyor taa akşamın beşine altısına kadar, aç kladığı bir yana öğle ve ilkin namazlarıda kazaya kalıyor. seyircinin yaptğı bunca fedakarlığa karşın bizim pehlivanlarımız ne yapıyor? çıkıyor davulun önüne iki oynuyor sonra yatıyor sırt üstü. bumudur sporcu ahlakı, bumudur halka ve seyirciye verilen değer, allah bilir ama direkt kul hakkına giriyorlar.... ee sonra güreşin neden seyircisi yok salonlarda sporculardan başka kimse neden yok soruları geliyor peş peşe.. sonra bu işin birde basın yönü var. basın etkin olarak kullanılmasa yapılan müsabakalar salondan dışarıya çıkmaz. spor denince sadece futbol anlayışının yıkılması lazım. bunun içinde kesinlikle basın yayın organları çok aktif ve etkin bir şekilde kullanılmalı. bilhassa güreşçi akademisyenlerin sayıları çoğaltılmalı, mevcut akademisyenlerimiz desteklenmeli...aslında daha değinilecek çok konu varda şimdilik yeter bukadar... sürç-i lsan ettiysem affola
28.04.2014 / 00:16
muhammet öztürk: 
"kim kimi yozlaştırıyor acaba."
7-8 yaşlarında yağlı güreşleri izleyerek güreşe gönül verdim 12 yaşımda güreşe başladım tam 10 kez Türkiye şampiyonu oldum 20 yıl güreştim gördüğüm gerçek Yağlı Güreş Minder güreşini yozlaştırıyor eğer yağlı ile minder ayrıldığı gün Minder güreşi kurtulur .Yağlı güreş bu gün ülkemizde Koca Yusufların Kel Alico ların ruhunu yansıtmıyor .yağlı güreş ve güreşçisi organizatörlerin elinde birer oyuncak gibi gençler karda kışta bir hamam +bir öğün yemek parasına güreşiyorlar güreş sonunda kayıplara karışan organizatörlerlerin yeminleri elime ayağıma nuzül insin ki güreş yanık para toplayamadık hep aynı yalanlar Türkiye de Yağlı da minder de içler acısı durumda dürüst onurlu insanları er meydanlarında yaşatmazlar
12.09.2013 / 22:25
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA