2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TAŞÇI'DAN AYRILIK SİNYALİ

TAŞÇI'DAN AYRILIK SİNYALİ
TGF'ye bağlı olduğunu ancak bu spora ciddi anlamda destek sağlanamadığını iddia etti. B
11.09.2013 / 23:09


Kırkpınar YaÄŸlı GüreÅŸleri'nde toplamda 9 kez baÅŸpehlivan olarak ulaşılması güç bir baÅŸarıya imza atan, ÅŸu sıralarsa Türkiye GüreÅŸ Federasyonu'nda (TGF) YaÄŸlı GüreÅŸ Yürütme Kurulu baÅŸkanlığı yapan efsane baÅŸpehlivan TaÅŸçı, yaÄŸlı güreÅŸlerin minder güreÅŸi yapılan TGF'ye baÄŸlı olduÄŸunu ancak bu spora ciddi anlamda destek saÄŸlanamadığını iddia etti. Bin yıllık geleneÄŸe sahip yaÄŸlı güreÅŸlerin kendi özü ve kültürü olduÄŸunu, pehlivanların usta-çırak iliÅŸkisiyle yetmiÅŸmiÅŸ güreÅŸçilerden oluÅŸtuÄŸunu savunan TaÅŸçı, "Ne yazık ki minder güreÅŸi, yaÄŸlı güreÅŸlerin ruhunu bozuyor, adeta yozlaÅŸtırıyor" ifadesini kullandı.

'Ata sporumuz yozlaşıyor'

TaÅŸçı, ÅŸunları kaydetti: "YaÄŸlı güreÅŸ, kendine has örfü, adeti ve kültürü olan, usta-çırak iliÅŸkisiyle yetmiÅŸmiÅŸ güreÅŸçilerden oluÅŸan ata sporumuzdur. Bunun dışında minder güreÅŸinde, milli takıma giremeyen sporcuları yaÄŸlı güreÅŸte mücadele ettiriyorlar. Bunlar, yaÄŸlı güreÅŸin tabanından yetiÅŸmedikleri için örf ve adetleri bilmediklerinden deÄŸiÅŸik bir duruÅŸ sergiliyorlar. Bu yüzden ata sporumuz adeta yozlaşıyor."

'Federasyondayım ama güvencem yok'

"Bu yozlaÅŸmayı yaÄŸlı güreÅŸ seyircisi de istemiyor" diyen TaÅŸçı, "Ne istiyor? GüreÅŸin, oyunların tam yapılmasını istiyor. GeleneÄŸin tam uygulanmasını istiyor. Onları görmek istiyor. Bunları minderden yetiÅŸip gelen bir güreÅŸçi, sahada uygulamıyor. Bu da yaÄŸlı güreÅŸin özüne uymuyor. YaÄŸlı GüreÅŸ Yürütme Kurulu BaÅŸkanıyım ama federasyonda oy kullanma hakkım yok. Bana 'yarın gelme' deseler, güvencem yok. Hal böyleyken, yaÄŸlı güreÅŸin ülkemizde geliÅŸmesi mümkün deÄŸil" ÅŸeklinde konuÅŸtu.

Çayırdan alınan çayıra dönmüyor

YaÄŸlı güreÅŸin sorunları ve geleceÄŸiyle ilgili plan ve programların sadece federasyonun uhdesinde olduÄŸunu, önerilerinin dikkate alınmadığını ileri süren TaÅŸçı, organizasyonlarda pehlivanlara verilen 12 ila 18 bin liranın yüzde 10'unun federasyona yatırıldığını ancak bu paradan yaÄŸlı güreÅŸe dönen hiçbir katkı olmadığını iddia etti.

YaÄŸlı GüreÅŸ Federasyonu kurulması önerisi YaÄŸlı güreÅŸçilerin geliri ve sosyal güvencesi olmadığını belirten TaÅŸçı, sözlerini ÅŸöyle sürdürdü: "Sadece kendilerine iÅŸ bulabilenler var. Bu iÅŸi seven ve ata sporuna gönül veren belediye baÅŸkanları güreÅŸçilere imkanlar sunuyorlar. Sosyal güvenceleri o ÅŸekilde oluyor. Türkiye'de en az 2 bin yaÄŸlı güreÅŸ yapan sporcu var. Bunun belki 200 tanesi bu ÅŸekilde belediyelerin desteÄŸi ile ayakta durabiliyor. BirçoÄŸu baÅŸka iÅŸ yerlerinde çalışıyorlar, hafta sonları güreÅŸe gidiyor. Bin yıllık geçmiÅŸi olan ata sporumuz yaÄŸlı güreÅŸ, minder güreÅŸi yapılan bir federasyona baÄŸlı olduÄŸu için üvey evlat muamelesi görüyor. YaÄŸlı güreÅŸlerin gelecek nesillere aktarılması ve sevdirilmesi için mutlaka bağımsız, ayrı bir federasyon kurulması gerekir. Sorunların çözülmesi için ya tek başına YaÄŸlı GüreÅŸ Federasyonun kurulması lazım ya da çıraklıktan ustalığa ulaÅŸmış, altın kemer sahibi veya Kırkpınar'da birinci olmuÅŸ kiÅŸilerin, GüreÅŸ Federasyonu BaÅŸkanlığı seçimlerinde oy kullanma haklarının olması lazım."

"Derdimizi anlatmak için bakanlara, milletvekillerine ulaÅŸmaya çalışıyoruz ama bizi dikkate alan yok" diyen TaÅŸçı, YaÄŸlı GüreÅŸ Federasyonu kurulması için uzun zamandır çalışma baÅŸlattığını, bu konuda siyasilerden destek beklediÄŸini sözlerine ekledi.(AA) 


Bu haber toplam 4125 defa okundu
YORUMLAR
kazım kazım: 
"biraz öneri birazda sitem"
ulu önder; ben sporcunun akıllı zeki çevik anı zamanda ahlaklı olanını severim diyor. ata sporumuz biri sahabe olan hamza ve zaman zaman da peygamberimizin icra ettiği geleneksek sporumuz güreş maalesef kutsiyetini yitirmek üzere. yorumlara ve icraatlara bakıyorum olumlu yönde pek bir ifade göremiyorum. demekki bir sorun var ve bu sorunun bir ameliyat olması gerektiği kanaatindeyim. onun adamı bunun dostu ahmede yakınlar mehmedin ekibi vs. gibi oluşumlar almış başını gidiyor. güreşin ve güreşçinin hakkettiği yere gelmesi için her şeyden önce birlik beraberlik içerisinde, çıkar ve menfaatten uzak kanaatkar olması gerekir. yağlıcı karakucakçı serbestçi grekrocu hepsinin ortak ismi pehlivandır. pehlivan her yerde öncelikle duruşuyla tutumuyla davranışıyla örnekliğini göstermeli ki toplumda hakkettiği mertebeye ulaşabilsin. bir bakıyorsun pehlivan yasaklı madde kullanmış, diğer yandan çayır kenarında atlet kilot geziyor seyirci içerisinde kıspet giyiyor, para bölüşüyor, yok sen az çok aldın bana az oldu kavgaları vs.vs.vs... köyden dayım harmanda ekinini harmanda bırakıp güreşlere geliyor, yaşlı amcam haftalar öncesinden yapılacak güreşin heyacanını yaşıyor. sabahın sekizinde yaptığı kahvaltıyla geliyor sahaya yerini buluyor bir otuyor taa akşamın beşine altısına kadar, aç kladığı bir yana öğle ve ilkin namazlarıda kazaya kalıyor. seyircinin yaptğı bunca fedakarlığa karşın bizim pehlivanlarımız ne yapıyor? çıkıyor davulun önüne iki oynuyor sonra yatıyor sırt üstü. bumudur sporcu ahlakı, bumudur halka ve seyirciye verilen değer, allah bilir ama direkt kul hakkına giriyorlar.... ee sonra güreşin neden seyircisi yok salonlarda sporculardan başka kimse neden yok soruları geliyor peş peşe.. sonra bu işin birde basın yönü var. basın etkin olarak kullanılmasa yapılan müsabakalar salondan dışarıya çıkmaz. spor denince sadece futbol anlayışının yıkılması lazım. bunun içinde kesinlikle basın yayın organları çok aktif ve etkin bir şekilde kullanılmalı. bilhassa güreşçi akademisyenlerin sayıları çoğaltılmalı, mevcut akademisyenlerimiz desteklenmeli...aslında daha değinilecek çok konu varda şimdilik yeter bukadar... sürç-i lsan ettiysem affola
28.04.2014 / 00:16
muhammet öztürk: 
"kim kimi yozlaştırıyor acaba."
7-8 yaşlarında yağlı güreşleri izleyerek güreşe gönül verdim 12 yaşımda güreşe başladım tam 10 kez Türkiye şampiyonu oldum 20 yıl güreştim gördüğüm gerçek Yağlı Güreş Minder güreşini yozlaştırıyor eğer yağlı ile minder ayrıldığı gün Minder güreşi kurtulur .Yağlı güreş bu gün ülkemizde Koca Yusufların Kel Alico ların ruhunu yansıtmıyor .yağlı güreş ve güreşçisi organizatörlerin elinde birer oyuncak gibi gençler karda kışta bir hamam +bir öğün yemek parasına güreşiyorlar güreş sonunda kayıplara karışan organizatörlerlerin yeminleri elime ayağıma nuzül insin ki güreş yanık para toplayamadık hep aynı yalanlar Türkiye de Yağlı da minder de içler acısı durumda dürüst onurlu insanları er meydanlarında yaşatmazlar
12.09.2013 / 22:25
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA