25 Haziran 2017 Pazar
2015 FAALİYET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERİ
LİSANS İŞLEMLERİNDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BAŞKAN SİSTEM KURUYOR

BAŞKAN SİSTEM KURUYOR
Güreşte Sistem Kurma Çalışmaları Devam ediyor.
15.09.2013 / 18:53


Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya: "Kişilere bağlı kalmamak için iyi işleyen bir sistem kurmaya çalışıyoruz"- "Güreşte yeni bir başlangıcın olduğunu toplumumuz, güreş camiamız fark etsin istiyoruz"- "Geçmişte karakucak ve yağlı güreşlerle bu kadar ilgilenen yoktu"- "Madalya artık aslanın ağzı değil midesinde"- "Rıza Kayaalp umarım Budapeşte'de muvaffak olur ve ülkemizi gurura boğar" 

Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, yeni bir yönetim olduklarını belirterek, "Kişilere bağlı kalmamak için iyi işleyen bir sistem kurmaya çalışıyoruz" dedi.

Yerlikaya, yaptığı açıklamada kimsenin tek başına bir şey yapma şansının olmadığını, düzgün işleyen bir sistemin kurulması durumunda güreşin geleceğinin de kurtulacağını ifade etti.

Bahaneler üretmediklerini ancak kısa vadede de çok büyük başarılar kazanmanın mümkün olmadığını dile getiren Yerlikaya, "Güreşi ileriye taşıyacak sağlam temeller atıyoruz. Güreş tarihimizde ilk kez 11-14 arası yaş grupları kampa alındı. Hocalarımız İstanbul ve Ankara'daki kamplarda bu çocuklarımızın hamurlarını yoğuruyor. Bu sporcularımızı 2016 ve 2020 ye hazırlıyoruz. Bu olimpiyatlara her siklette 2 alternatifli potansiyeli olan bir kadro kurmaya çalışıyoruz. Uzun vadeli düşünüyoruz" diye konuştu.

Ata sporu güreşin, kendilerinden sonraki süreçte "darlığa düşmemesi" için çalıştıklarını kaydeden Yerlikaya, şunları söyledi:

"Güreşçilerimiz şampiyonalardan eli boş dönmesin, milletin gururu olmaya artarak devam etsin istiyoruz. Minikler Türkiye şampiyonası, ligler yapılmıyordu, başlattık. İleride birinci lige daha da ağırlık vereceğiz. Kulüpleri canlı tutmaya çalışıyoruz."

"Yeni bir dönem başladı"

Hamza Yerlikaya, güreşte yeni bir dönemin başladığını belirterek, "Güreşte yeni bir başlangıcın olduğunu toplumumuz, güreş camiamız fark etsin istiyoruz" dedi.

Fedarasyon olarak kurumsallaşmaya gittiklerini kaydeden Yerlikaya, şöyle devam etti:

"Yeni bir federasyon yönetimiyiz. Kişilere bağlı kalmamak için iyi işleyen bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Düzgün yürüyen bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Tek başına bizim hiçbir şey yapma şansımız yok. Ekip olamazsan, yetki ve sorumluluk alanlarını belirlemezsen başaramazsın. Camiadan, aile olmaya doğru gidiyoruz. Artık işlerimiz daha hızlı ve pratik devam ediyor, tıkanma yaşanmıyoruz. Zaman içinde elbette başarısızlıklar yaşayacağız ancak önemli olan bunun kalıcı olmaması. Kalıcı temeller atarak, yaşanılan başarıların geçici olmasını sağlayacağız. Çok sayıda projelerimiz var. Hedefimiz güreşin varlığını güçlü bir şekilde devam etmesi."

Güreşi bütün olarak düşündüklerini, yağlı ve karakucak için de projeler oluşturduklarını kaydeden Yerlikaya, "Geçmişte karakucak ve yağlı güreşlere bu kadar ilgilenen yoktu. Şimri hepsiyle ilgileniyoruz, tertemiz bir camia arzu ediyoruz. Hedefimiz sadece minderde başarılı olmak değil, karakucak ve yağlı güreşte de başarılı olmak" diye konuştu.

"Madalya aslanın midesinde"

Hamza Yerlikaya, 16 Eylül'de Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de başlayacak 2013 Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası'nda madalyalar kazanmak için mücadele edeceklerini ancak böyle büyük organizasyonlarda "artık madayanın aslanın ağzı değil midesinde" olduğunu ifade etti.

Dünya şampiyonasının serbest stille başladığını bayanlar ve grekoromen stille devam edeceğini hatırlatan Yerlikaya, "Ekip içinde Avrupa şampiyonalarında madalyalar almış arkadaşlar var. Bunlar elbette Macaristan'da da madalya almaya aday. Kadromuzda yeni, genç isimler var. Bazı sikletlerde gençleştirmeye gidildi. Dünya şampiyonası güreşin en büyük organizasyonlarından. Madalya şimdi aslanın ağzında değil, midesinde. Budapeşte'de alacağımız madalyalarla, güreşin Türkiye'deki, Türkiye'nin FILA ya da dünya güreşindeki önemini göstermeyi hedefliyoruz. Umarım madalyamız bol olur" diye konuştu.

Hamza Yerlikaya, FILA tarafından ceza erilen, ancak sonrasında cezası askıya alınan Rıza Kayaalp'in moral ve performans durumuna ilişkin soruyu, "Rıza'nın cezası kalkmadadan, 'Rıza suçsuzdur, yedirtmeyiz' dediğimde tepki almıştım. Biz, Rıza'nın masumuyetine inandık. Bir sporcuyu kısa vadede yemek, bitirmek kolaydır. Masumiyetine inandığımız için de gerekli başvuruları yaptık. Cezası askılaya alındı, dünya şampiyonasında mücadele edecek. Umarım muvaffak olur ve ülkemizi gurura boğar" şeklinde yanıtladı.

Kaynak: AA


Bu haber toplam 906 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA