21 Ağustos 2017 Pazartesi
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SPOR BAKANI GÜREŞİ DESTEKLİYOR

SPOR BAKANI GÜREŞİ DESTEKLİYOR
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç "Hem maddi olarak, hem manevi olarak hükümetimizin sınırsız bir desteğini güreşçilerimize veriyor durumdayız" dedi.
18.09.2013 / 03:01


Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç "Hem maddi olarak, hem manevi olarak hükümetimizin sınırsız bir desteÄŸini güreÅŸçilerimize veriyor durumdayız" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Asarcık Belediyesi'nin Belediye GüreÅŸ Sahası'nda düzenlediÄŸi 70. Asarcık Panayır Åženlikleri'ne katılarak yaÄŸlı güreÅŸleri izledi.

Kılıç, burada yaptığı konuÅŸmada, güreÅŸin olimpiyatlardan çıkarılmasına yönelik giriÅŸimler yapıldığını hatırlattı.

BaÅŸbakan Recep Tayyip ErdoÄŸan ile Arjantin'de bulunduÄŸu günlerde bununla ilgili oylama yapıldığını anımsatan Kılıç, ÅŸunları söyledi:

"Olimpiyatların ilk branÅŸlarından biri olan, ata sporumuz, ecdad yadigarı güreÅŸ, 8 Eylül tarihi itibarı ile olimpiyatlardaki varlığını korumaya devam etmektedir. Biz de Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Türkiye'deki 29 tanesi güreÅŸe tahsis edilen Sporcu Kamp EÄŸitim Merkezlerimizde hem serbest güreÅŸ branşında, hem de grekoromen güreÅŸ branşında, yeni ÅŸampiyonlar, Avrupa ÅŸampiyonları, dünya ÅŸampiyonları, olimpiyat ÅŸampiyonları yetiÅŸtirmek üzere, hem maddi olarak, hem manevi olarak hükümetimizin sınırsız bir desteÄŸini güreÅŸçilerimize veriyor durumdayız. Ä°nÅŸallah Türk güreÅŸi dünyada ve olimpiyatlarda yeniden ayaÄŸa kalksın, Samsundan da yeni YaÅŸar DoÄŸular, yeni Mustafa Dağıstanlı'lar yetiÅŸsin, dünyaya bu pehlivanlar 'Türk gibi kuvvetli' dedirtsin. "

Ä°ki senedir Kunduz yaylasında güreÅŸlerin yapılmadığına dikkati çeken Kılıç, "Öyle zannediyorumki iki senedir Kunduz güreÅŸleri yapılmadığı için çevredeki güreÅŸ severler güreÅŸe susadı. Bundan dolayıda biraz Asarcık'a olan ilgi bu sene arttı. Bakanlık olarak biz desteÄŸimizi aldık 28-29 Eylül'de Kunduz Yaylasında da pehlivan güreÅŸleri yapılacak. Bafrada Beng, Alaçam'da Kızlan, Vezirköprü'de Kunduz ve Asarcık bütün bu güreÅŸlerin hepsinin yaÅŸaması lazım. Biri olur biri olmazsa eksik kalır. Biri olur biri olmazsa güreÅŸ unutulur. Pehlivanların er meydanında, er kiÅŸi kimliÄŸiyle yarışması lazım, güreÅŸmesi lazım, mücadele etmesi lazım ki bu ata sporu gelecek yüzyıllara da taşınabilsin. Gelecekte de gençlerimiz güreÅŸe, güreÅŸmeye devam edebilsin" dedi.

Kılıç, Åžükrü Kazan'ın Ünal Karaman'ı yendiÄŸi baÅŸpehlivanlık müsabakasını izledikten sonra dereceye girenlere madalyalarını vererek ÅŸenlik alanından ayrıldı.

(e-ha)


Bu haber toplam 1436 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA