2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YAÅžAR DOÄžU ANILDI

YAÅžAR DOÄžU ANILDI
Turkeywrestling.com Ailesi olarak Dünya ve olimpiyat şampiyonu güreşçimiz Yaşar Doğu'yu, ölümünün 53. yılında Saygıyla Anıyoruz.
09.01.2014 / 12:32


Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Åžampiyonu YaÅŸar DoÄŸu, ölümünün 53. yıl dönümünde, Cebeci Askeri ÅžehitliÄŸi’ndeki kabri başında anıldı.

Anma törenine Spor Genel Müdür Yardımcıları Tamer TAÅžPINAR, Ömer ALTUNSOY, Spor Genel MüdürlüÄŸü Daire BaÅŸkanları Ahmet AK, Ömer KALKAN, Uluslararası GüreÅŸ Federasyonları BirliÄŸi (FILA) AsbaÅŸkanı Ahmet AYIK, YaÅŸar DOÄžU’nun oÄŸlu Gazanfer DOÄžU, TGF BaÅŸkan Vekili Oktay AKTAÅž, TGF Genel Sekreteri Yusuf AÇIKALIN ve YaÅŸar DoÄŸu sevenleri ve yakınları katıldı.

Mezarı başında Kuran-ı Kerim Tilavetinin okunmasıyla baÅŸlayan Anma Töreninde, daha sonra YaÅŸar DOÄžU’nun hayatı anlatıldı. FILA As BaÅŸkanı Ahmet AYIK ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Tamer TAÅžPINAR, anma töreninde konuÅŸma yaptılar.Turkeywrestling.com Ailesi olarak Dünya ve olimpiyat ÅŸampiyonu güreÅŸçimiz YaÅŸar DoÄŸu'yu, ölümünün 53. yılında Saygıyla Anıyoruz.

YAÅžAR DOÄžU KÄ°MDÄ°R?

YaÅŸar DoÄŸu (d. 1913, Kavak - ö. 8 Ocak 1961, Ankara), hem serbest hem de grekoromen stilde güreÅŸen, Çerkez kökenli Türk güreÅŸinin simge ismi.

1913 yılında Samsun’un Kavak ilçesine baÄŸlı Karlı köyünde doÄŸan YaÅŸar DoÄŸu, I. Dünya Savaşı sırasında babasının ölmesi üzerine annesinin köyü olan Emirli'ye yerleÅŸti. Bu köyde çok küçük yaÅŸta güreÅŸe baÅŸladı. Daha 15 yaşında iken yörenin en ünlü pehlivanları arasına girdi. Askere gidene kadar karakucak güreÅŸi yaptı.

1936 yılında Ankara'da askerde iken, GüreÅŸ Ä°htisas Kulübü'ne girdi ve minder güreÅŸine baÅŸladı. 1938 yılında askerliÄŸi bitince Ankara'ya yerleÅŸti ve kulübü adına güreÅŸmeye baÅŸladı. Burada o dönem milli takımın başında olan Finlandiyalı antrenör Onni Helinen ondaki güreÅŸ stilini ve gücünü görünce 1939 yılında Milli Takıma aldı. Aynı yıl Oslo'da yapılan Avrupa Åžampiyonası'nda 66 kiloda güreÅŸti ve yaptığı dört güreÅŸin birinde yenildi ve ikinci oldu. Serbest stildeki tek yenilgisini sayı ile Estonyalı güreÅŸci Toots'a karşı aldı. Oslo Turnuvası YaÅŸar DoÄŸu'nun katılıp da ÅŸampiyon olmadığı tek serbest stil turnuvası oldu.

1940 yılında Ä°stanbul ÇemberlitaÅŸ'da yapılan Balkan Åžampiyonası'nda üç tuÅŸla 3 galibiyet aldı ve 66 kiloda ÅŸampiyon oldu. Araya II. Dünya Savaşı girmesiyle 1946'da Kahire ve Ä°skenderiye'de yapılan iki milli karşılaÅŸmada iki tuÅŸla iki galibiyet daha kazandı. Yine o yıl Stokholm'de yapılan Avrupa Åžampiyonası'nda 73 kilo ile 6 maça çıktı ve hepsini kazanarak ilk defa Avrupa Åžampiyonu unvanını kazandı. Bir yıl sonra Prag'da yapılan Avrupa Grekoromen Åžampiyonası'nda yine bütün rakiplerini yendi ve 73 kilonun ÅŸampiyonu oldu.

1948 Londra Olimpiyatları'na katıldı ve burada 5 rakibini de yenerek Olimpiyat Şampiyonu oldu.

1949 yılında Türk Milli Takımı ile bir Avrupa Turnesi'ne çıktı. Ä°talya, Ä°sviçre, Ä°sveç ve Finlandiya'yı kapsayan bu turnede 79 kiloda toplam 7 güreÅŸ yaptı ve hepsini kazandı. Aynı yıl Avrupa GüreÅŸ Åžampiyonası Ä°stanbul'da düzenlendi. YaÅŸar DoÄŸu, 79 kiloda güreÅŸti ve ilk üç rakibini tuÅŸla, finalde ise Ä°sveçli ünlü güreÅŸçi Groemberg'i sayı ile yenerek ÅŸampiyon oldu.

1950 yılında bu defa Asya'da bir turneye çıktı. BaÄŸdat, Basra ve Lahor'da yaptığı tüm güreÅŸlerde rakiplerini tuÅŸla yendi ve ününü DoÄŸu'da da yaygınlaÅŸtırdı.

YaÅŸar DoÄŸu, güreÅŸ hayatı boyunca bir kez Dünya Åžampiyonası'na katılma ÅŸansını yakaladı. 1951 yılında 87 kiloda mindere çıkan YaÅŸar DoÄŸu kısa boylu olduÄŸu için bu kiloda güreÅŸmesinin güç olmasına raÄŸmen Finlandiyalı, Ä°ranlı, Alman ve Ä°sveçli rakiplerini yenerek, ömrünün ilk ve son Dünya ÅžampiyonluÄŸu'nu kazandı. 1951 yılında Helsinki'ye giden güreÅŸ milli takımının hepsi ÅŸampiyonluk ünvanıyla yurda dönmüÅŸtür. Bu takım YaÅŸar DoÄŸu, Nurettin Zafer, Haydar Zafer, Nasuh Akar, Celal Atik, Ali Yücel, Ä°brahim Zengin ve Adil Candemir'den oluÅŸmaktaydı.

Londra Olimpiyatları'ndan sonra kendisine ev armaÄŸan edildiÄŸi için Olimpiyat Komitesi'nce profesyonel ilan edilince, 1952 Helsinki Olimpiyatları'na katılamadı.

GüreÅŸi bıraktıktan sonra Milli Takım'da antrenör oldu. 15 Aralık 1955 günü Milli Takım'la beraber Ä°sveç'te bulunduÄŸu sırada ağır bir kalp krizi geçirdi. Doktorların kesin dinlenme önerisine raÄŸmen yurda döndükten sonra genç güreÅŸciler yetiÅŸtirmeye devam etti.

8 Ocak 1961'de Ankara'da geçirdiÄŸi ikinci kalp krizi ile vefat etti. Kabri Ankara Cebeci Askeri ÅžehitliÄŸindedir.

Türk güreÅŸinin efsane isimlerinden biri olan YaÅŸar DoÄŸu, ay yıldızlı mayo ile yaptığı 47 güreÅŸin yalnızca birinde yenilmiÅŸ, galip geldiÄŸi 46 karşılaÅŸmanının 33'ünü tuÅŸla kazanmıştır. Kazandığı 46 karşılaÅŸmanın normal süre toplamı 690 dakika olduÄŸu halde, kısa sürede yaptığı tuÅŸlar nedeniyle bu güreÅŸler toplam 372 dakika 26 saniye sürmüÅŸtür. 


Bu haber toplam 1379 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA