21 Ağustos 2017 Pazartesi
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YAÅžAR DOÄžU KAVAK'TA ANILDI

YAÅžAR DOÄžU KAVAK'TA ANILDI
Dünya ve olimpiyat şampiyonu milli güreşçi Yaşar Doğu, ölümünün 53. yılında memleketi Kavak ilçesinde anıldı.
20.01.2014 / 00:01


Dünya ve olimpiyat ÅŸampiyonu milli güreÅŸçi YaÅŸar DoÄŸu, ölümünün 53. yılında memleketi Kavak ilçesinde anıldı.

Anma programı öncesinde, Kavak Belediyesince On Dokuz Mayıs Mahallesi'nde yaptırılan, efsane güreÅŸçinin heykelinin de bulunduÄŸu YaÅŸar DoÄŸu Parkı'nın açılışı Vali Hüseyin Aksoy tarafından yapıldı.

Vali Aksoy, dünya ve olimpiyat ÅŸampiyonu YaÅŸar DoÄŸu'nun yeni nesillere anlatılması gerektiÄŸini ifade ederek, "YaÅŸar DoÄŸu'nun ismini hafızalarda tutabilmek için bu anıtının yapılması büyük anlam taşımaktadır. Ben bu bakımdan Kavak Belediye BaÅŸkanımıza teÅŸekkür ediyorum" dedi.

Belediye BaÅŸkanı Åžerif Ün, Türkiye'nin adını dünyaya duyurmuÅŸ YaÅŸar DoÄŸu'nun, ilçeleri için son derece önemli bir kimlik olduÄŸunu, YaÅŸar DoÄŸu adını yaÅŸatmak için her zaman çalıştıklarını ifade etti.

Vali Aksoy, daha sonra YaÅŸar DoÄŸu Spor Salonu'nda devam eden anma töreninde YaÅŸar DoÄŸu'nun ata sporuna verdiÄŸi önemi ve spor ahlakını anlattı.

YaÅŸar DoÄŸu'nun güreÅŸteki baÅŸarılarına iÅŸaret eden Vali Aksoy, "YaÅŸar DoÄŸu, güreÅŸte bütün madalyaları almış ve Türkiye'ye kazandırmıştır. Türkiye, Balkan, Dünya ve Olimpiyat ÅŸampiyonu olmuÅŸtur. Yani bütün girdiÄŸi mücadelelerde ÅŸampiyon olmuÅŸtur. YaÅŸar DoÄŸu bizim ve Türk sporunun gururudur" diye konuÅŸtu.

Kavak Kaymakamı Mevlüt Åžekerci ise güreÅŸin Türklerin ata spor olduÄŸunu belirterek, ÅŸöyle devam etti:

"En köklü ata sporlarımızdan güreÅŸ, olimpiyat ÅŸampiyonalarında en fazla baÅŸarı kazandığımız spor dallarındandır. Bu baÅŸarı ilçemizde yetiÅŸen ve ilk etapta karakucak güreÅŸleriyle baÅŸlayan efsanevi güreÅŸçimiz YaÅŸar DoÄŸu ile zirveye ulaÅŸmıştır."

YaÅŸar DoÄŸu'nun oÄŸlu Prof. Dr. Gazanfer DoÄŸu da babasının Türk sporuna yaptığı katkılara iÅŸaret ederek, YaÅŸar DoÄŸu adına yapılan etkinliklerin kendilerini onurlandırdığını söyledi.

KonuÅŸmaların ardından 25 ve 32 kiloda karşılaÅŸma yapan güreÅŸçilere madalyaları Vali Aksoy ile Prof. Dr. Gazanfer DoÄŸu tarafından verildi.

Anma programına Ä°l Emniyet Müdürü Vedat Yılmaz, Ä°l Genel Meclisi BaÅŸkanı Musafa Karakurt, ilçe belediye baÅŸkanları, YaÅŸar DoÄŸu'nun yakınları, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluÅŸlarının temsilcileri, vatandaÅŸlar ve sporcular katıldı. - Samsun


Bu haber toplam 1074 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA