20 Ağustos 2017 Pazar
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KARA AHMED PEHLÄ°VAN

KARA AHMED PEHLÄ°VAN
Kara Ahmed, Bu müsabakanın finalinde 138 kiloluk Laurent Le Beaucairois’i mağlup ederek “Dünya Şampiyonu” unvanını kazanan ilk Türk güreşçi oldu.
28.01.2014 / 12:08

Kara Ahmed, Bu müsabakanın finalinde 138 kiloluk Laurent Le Beaucairois’i maÄŸlup ederek “Dünya Åžampiyonu” unvanını kazanan ilk Türk güreÅŸçi oldu.Ata sporumuz olan “güreÅŸ”te bugüne kadar birçok yetenekli sembol isim gelip geçti. Özellikle, bugün Bulgaristan sınırları içerisinde yer alan Deliorman(AÅŸağı Tuna Ovası’nda, Rusçuk, Razgrad, Silistre, Åžumnu ve HacıoÄŸlu Pazarcık ÅŸehirlerini de içine alan) bölgesinden dünya çapında tanınan Koca Yusuf, Kurtdereli Mehmed, Kel Aliço gibi pehlivanlar çıktı. Ä°ÅŸte Deliormanlı Kara Ahmed de bunlardan biriydi. 1870 senesinde Razgrad’ta doÄŸan Kara Ahmet, küçük yaÅŸta güreÅŸe baÅŸladı. Ä°stanbul’a gelerek döneminin ünlü pehlivanlarından Hergeleci Ä°brahim’in çırağı olarak yetiÅŸti. Ustasından yaÄŸlı güreÅŸin bütün inceliklerini öÄŸrenerek kuvveti ve yeteneÄŸi sayesinde kısa zamanda baÅŸpehlivan oldu ve adını duyurdu.


Kara Ahmed, zamanının güreÅŸ devleri olan Adalı Halil, Koca Yusuf, Kurtdereli Mehmed pehlivanlar gibi iri yarı olmasa da kendisinden güçlü pehlivanların karşısına çıkmaktan çekinmiyor ve onları yeniyordu. Koca Yusuf’un hazin ölümünün ardından Avrupalı güreÅŸ organizatörleri yeni bir Türk güreÅŸçi arayışına girdiler. 1.80 boyu ve 105 kilo ağırlığıyla dışarıdan pek alımlı görünmese de kazandığı güreÅŸlerle herkesi kendine hayran bırakan Kara Ahmed dikkatlerini çekince onu 1899 yılında düzenlenen ilk dünya (grekoromen) güreÅŸ müsabakasına davet ettiler. Kara Ahmed, Bu müsabakanın finalinde 138 kiloluk Laurent Le Beaucairois’i maÄŸlup ederek “Dünya Åžampiyonu” unvanını kazanan ilk Türk güreÅŸçi oldu.Paris’te bir Türk: Karamel Ahmed

Bu baÅŸarıdan bir yıl sonra organizatörler, Kara Ahmed’in karşısına, daha önce üç kez dünya ÅŸampiyonu olmuÅŸ ve kendisine meydan okuyan Fransız güreÅŸçi Paul Pons’u çıkardılar. Psikolojik baskı ve sinir savaşı altında geçen ilk üç güreÅŸte Kara Ahmed, rakibi Paul Pons’u alt etmesine raÄŸmen “çelme attı” iddiasıyla galip sayılmadığı müsabakalardan bir netice alamadı. Paul Pons ise “Dünya ÅžampiyonluÄŸu” unvanı için Kara Ahmed’e meydan okumaya devam ediyordu. 12 Ocak 1900’de Kara Ahmed tarafından güreÅŸ komitesine gönderilen bir mektup üzerine komite, Türk pehlivanın taşıdığı “Dünya ÅžampiyonluÄŸu” unvanı için Kara Ahmed ile Pons arasında son defa olarak bir güreÅŸ yapılmasına karar verdi. Ä°ki saat sürecek müsabakanın ÅŸartlarına göre Paul Pons, bu dördüncü güreÅŸte de Kara Ahmed’i yenemezse unvan Fransızların “Karamel” adını taktıkları Türk pehlivanda kalacaktı.


Kara Ahmed VS Paul Pons

15 Ocak 1900’de Paris’in “Folier Berger” tiyatrosunu akÅŸamdan doldurmaya baÅŸlayan seyirciler yerlerini almışlardı.Adeta iÄŸne atılsa yere düÅŸmeyecek derecede kalabalık vardı. Saat 11.00’da çalınan güreÅŸ marşıyla sahne perdeleri kalktı. Ä°ki pehlivan da ortaya geldiler. Verilen iÅŸaret üzerine önce birbirleriyle tokalaÅŸtıktan sonra hamleler baÅŸladı. Paul Pons’un hamle yapacak cesareti yoktu. GüreÅŸçiler baÅŸlarını birbirlerinin omuzlarına dayayarak fırsat kollarken bir aralık Pons, Kara Ahmed’e hamle etmek istediyse de Kara’nın ÅŸiddetli savunması Pons’u eski vaziyetini almaÄŸa mecbur etti. Kara Ahmed de Pons’u önden çapraza almak istedi. Pons, yan başı yaparak kurtuldu. Sonra Pons, Kara Ahmed’i önden ve koltuklarının altından çekerek çifte kaz kanadı yaptı ve uzun kollarını Kara Ahmed’in yüzünde birleÅŸtirdi. Artık herkes Kara Ahmed’in sert bir ÅŸekilde yere düÅŸeceÄŸini ve o sırada sırtı yere gelerek maÄŸlup olacağını zannederken, Kara Ahmed’in ÅŸiddetle silkinmesi üzerine yere Pons, yüzü koyun düÅŸtü. Seyirciler hayret ve ÅŸaÅŸkınlık içerisinde bu hamleyi alkışlayarak “Brova Kara Ahmed!” “YaÅŸa Türk!” sesleriyle tiyatro salonunu çın çın inletmeye baÅŸladı. Kara Ahmed’in Pons’a yerden kalkmasını söylemesi üzerine güreÅŸ ayakta devam etti. Kara Ahmed ne zaman isterse rakibini yere düÅŸürüyor, fakat bir türlü vücudunu çevirmeyi baÅŸaramıyordu. Ä°ki saat süreceÄŸi açıklanan güreÅŸin son dakikalarında Pons’un hamlelerini savuÅŸturan Kara Ahmed, bitiÅŸ düdüÄŸünün çalmasıyla birlikte galibiyetini ilan etti. Çünkü Pons’un meydan okumasına karşılık, belirlenen ÅŸartlara göre bu dördüncü güreÅŸte de Kara Ahmed’i yenemezse unvan Türk pehlivanda kalacaktı. “Pehlivanlar Pehlivanı, Åžampiyonlar Åžampiyonu” olan Kara Ahmed’in galibiyetinin ilan edilmesi üzerine seyirciler “Folier Berger” tiyatrosunu alkışlarla inletmeye baÅŸladılar. Kadın-Erkek herkes sandalyeler üzerine çıkmış ÅŸapka, mendil ve bastonlarını sallayarak “Bravo Kara Ahmed!”, “YaÅŸa Türk!” diye bağırıyorlardı. Kara Ahmed de nazik reveranslar yaparak halkın sevgi gösterilerine karşılık veriyor ve öpücükler yolluyordu. Altın kemerin takıldığı sırada seyirciler tarafından atılan çiçeklerle adeta bir çiçek bahçesine dönüÅŸen sahneden çekilen Kara Ahmed’i tiyatro dışarısında bekleyen seyirciler onun kapı görünmesi üzerine tekrar ortalığı alkış ve “YaÅŸa! “Bravo” ÅŸeklindeki tezahüratlarla inletmeye baÅŸladılar. Buna karşılık maÄŸlup olan Paul Pons ise öfkeli ve sinirli bir ÅŸekilde Kara Ahmed’in elini bile sıkmadan orayı terk etmiÅŸti. Pehlivanlar Pehlivanı olan ve unvanını koruyarak Ä°stanbul’a dönen Kara Ahmed, Sultan II. Abdülhamid tarafından Osmani NiÅŸanı ile ödüllendirildi ve kendisine maaÅŸ baÄŸlandı. Kazandığı güreÅŸler ise Türk basınını günlerce meÅŸgul ederek dönemin gurur kaynaklarından biri oldu.

Kaynaklar:

Ä°kdam Gazetesi, Numara: 1983, 1987, 1990. Bu haber toplam 3309 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA