20 Ağustos 2017 Pazar
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ERMEYDANI TARTIÅžMA KONUSU

ERMEYDANI TARTIÅžMA KONUSU
Edirne'deki tarihi Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi'ndeki "Er Meydanı" tartışma konusu oldu.
28.05.2014 / 02:34


Edirne'de yapılan kırkpınar güreÅŸlerine geçen yıl damgasını vuran belediye baÅŸkanının ardından valilikte krize dahil oldu.

Valiler Kararnamesiyle merkeze atanan Edirne Valisi Hasan Duruer, yaptığı açıklamada, Kırkpınar YaÄŸlı GüreÅŸleri'nin, Cumhuriyetin ilanına kadar, bugün Yunanistan sınırları içerisinde bulunan Smavna bölgesinde, daha sonraki yıllarda ise ise Sarayiçi Er Meydanı'nda yapıldığını söyledi.

GüreÅŸlerin yapıldığı stadyumu estetik açıdan olumsuz bulduÄŸunu belirten Duruer, "Sarayın bahçesine yapılan ve yılda üç gün kullanılan stadyum kaldırılmalıdır. Tabii ki bu ÅŸahsi fikrimdir. GüreÅŸler elbette yapılacaktır ama üç gün için portatif tribün kurulabilir. O çirkin yapıyı ortadan kaldırmak gerekli diye düÅŸünüyorum" diye konuÅŸtu.

"Er meydanının bulunduğu yer şehitlik" iddiası

Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet HacıoÄŸlu da er meydanının yerinin deÄŸiÅŸmesi gerektiÄŸini düÅŸündüÄŸünü söyledi. Åžehitlerin gömülü olduÄŸu bir alanda güreÅŸ yapmanın doÄŸru olmadığını belirten HacıoÄŸlu, ÅŸöyle konuÅŸtu:

"Kırkpınar artık dünyaya mal olmuÅŸ, somut olmayan kültür mirası listesine girmiÅŸ. 26 Mart 1913'te, Bulgarlar'ın Edirne'yi iÅŸgali sırasında, Edirne'de ne kadar eli silah tutan asker, erkek varsa bugün Kırkpınar'ın olduÄŸu yerde adeta tutsak edilmiÅŸ, aç ve susuz bırakılmış. Bazı kaynaklara göre 30 bin insanımız ölmüÅŸ ve orada defnedilmiÅŸ. Bunların acı hatırası üzerinde güreÅŸ yapmanın doÄŸru olmadığını söylüyorum."

Hacıoğlu, er meydanının yerinin tartışılması gerektiğini kaydetti.


Bu haber toplam 1422 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA