27 Haziran 2017 Salı
2015 FAALİYET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERİ
LİSANS İŞLEMLERİNDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ERMEYDANI TARTIŞMA KONUSU

ERMEYDANI TARTIŞMA KONUSU
Edirne'deki tarihi Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi'ndeki "Er Meydanı" tartışma konusu oldu.
28.05.2014 / 02:34


Edirne'de yapılan kırkpınar güreşlerine geçen yıl damgasını vuran belediye başkanının ardından valilikte krize dahil oldu.

Valiler Kararnamesiyle merkeze atanan Edirne Valisi Hasan Duruer, yaptığı açıklamada, Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin, Cumhuriyetin ilanına kadar, bugün Yunanistan sınırları içerisinde bulunan Smavna bölgesinde, daha sonraki yıllarda ise ise Sarayiçi Er Meydanı'nda yapıldığını söyledi.

Güreşlerin yapıldığı stadyumu estetik açıdan olumsuz bulduğunu belirten Duruer, "Sarayın bahçesine yapılan ve yılda üç gün kullanılan stadyum kaldırılmalıdır. Tabii ki bu şahsi fikrimdir. Güreşler elbette yapılacaktır ama üç gün için portatif tribün kurulabilir. O çirkin yapıyı ortadan kaldırmak gerekli diye düşünüyorum" diye konuştu.

"Er meydanının bulunduğu yer şehitlik" iddiası

Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu da er meydanının yerinin değişmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi. Şehitlerin gömülü olduğu bir alanda güreş yapmanın doğru olmadığını belirten Hacıoğlu, şöyle konuştu:

"Kırkpınar artık dünyaya mal olmuş, somut olmayan kültür mirası listesine girmiş. 26 Mart 1913'te, Bulgarlar'ın Edirne'yi işgali sırasında, Edirne'de ne kadar eli silah tutan asker, erkek varsa bugün Kırkpınar'ın olduğu yerde adeta tutsak edilmiş, aç ve susuz bırakılmış. Bazı kaynaklara göre 30 bin insanımız ölmüş ve orada defnedilmiş. Bunların acı hatırası üzerinde güreş yapmanın doğru olmadığını söylüyorum."

Hacıoğlu, er meydanının yerinin tartışılması gerektiğini kaydetti.


Bu haber toplam 1386 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA