20 Ağustos 2017 Pazar
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SÄ°NCAN GÃœREÅžLERÄ° SONA ERDÄ°

SÄ°NCAN GÃœREÅžLERÄ° SONA ERDÄ°
Sincan Belediyesi tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen Sincan Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı Ünal Karaman kazandı.
02.06.2014 / 22:32


Sincan Belediyesi tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen Sincan YaÄŸlı GüreÅŸleri'nde baÅŸpehlivanlığı Ünal Karaman kazandı. Er meydanının en minik pehlivanı Hamza ise büyük ilgi topladı.Türkiye'nin en ünlü 21 baÅŸpehlivanı tarihi Kırkpınar öncesi son sınavını Sincan YaÄŸlı GüreÅŸleri'nde verdi.

Bu yıl 6'ncısı düzenlenen Sincan YaÄŸlı GüreÅŸleri'nde güreÅŸ severlere pehlivanlar benzersiz bir güreÅŸ ÅŸöleni sundu. Oldukça heyecanlı mücadelelerin yaÅŸandığı Sincan YaÄŸlı GüreÅŸleri'nin baÅŸpehlivanı Ünal Karaman oldu. Mehmet YeÅŸilyeÅŸil, Nuri Zengin, Ünal Karaman, Åžükrü Kazan, Ä°smail Güzel, Hüseyin Åžahinal, Hasan Zeybek, Bayram Ertan, Ahmet Kavakçı gibi baÅŸarılı baÅŸpehlivanların boy gösterdiÄŸi güreÅŸ ÅŸölenine; Sincan Kaymakamı Salim Demir, Sincan Belediye BaÅŸkanı Mustafa Tuna, AK Parti Ä°lçe BaÅŸkanı Ahmet ErbaÄŸ, 2014 Avrupa GüreÅŸ Åžampiyonu Taha Akgül, Milli Takım ve ASKÄ° Spor Antrenörü Abdullah Çakmar, Belediye Meclis üyeleri, muhtarlar ve güreÅŸ severler katıldı.Heyecanlı anların yaÅŸandığı er meydanına vatandaÅŸlar büyük ilgi gösterdi. 400 sporcunun yarıştığı güreÅŸler; küçük, orta, büyük boy, minik, teÅŸvik, deste boy, ayak, baÅŸ altı ve baÅŸ olmak üzere 13 sıklette yapıldı. Yarı finalde Åžükrü Kazan’ı eleyen Mehmet YeÅŸilyeÅŸil ile Fatih Atlı’yı eleyen Ünal Karaman baÅŸpehlivanlık için finalde karşı karşıya geldi.

ÇekiÅŸmeli geçen final bölümünde gülen taraf Ünal Karaman oldu. GüreÅŸ severlerin de büyük desteÄŸini alan Karaman'a altın madalyayı Sincan Belediye BaÅŸkanı Mustafa Tuna verdi.

.“Ä°MKANLARIMIZ ÖLÇÜSÜNDE BUNU YAYGINLAÅžTIRMAYA ÇALIÅžIYORUZ”

BaÅŸkan Tuna, “Bu sene 6’ncısını gerçekleÅŸtiriyoruz. Sincanımızda vatandaÅŸlarımızın da çok ciddi teveccühü. GüreÅŸ bizim ata sporumuz. Bunu da gelecek nesillere aktarmakta biz yerel yönetimler için bir görev olarak düÅŸünüyorum. Ata sporumuzun geliÅŸmesi noktasında da biz de belediye olarak imkanlarımız ölçüsünde bunu yaygınlaÅŸtırmaya çalışıyoruz” dedi.GüreÅŸlere katılıma iliÅŸkin ise BaÅŸkan Tuna, “Türkiye çapında, Kırkpınar’ın öncesinde Kırkpınar bu iÅŸin rövanşı niteliÄŸinde oluyor. Yani baÅŸ pehlivanlar Sincan’da ciddi bir müsabaka yapıyorlar. Dolayısıyla Kırkpınar’ın rövanşı anlamında da bir güreÅŸ müsabakası gerçekleÅŸiyor. Her taraftan geliyorlar” ifadelerini kullandı.

TAHA AKGÜL SÄ°NCAN’DA

2014 Avrupa GüreÅŸ Åžampiyonası'nda 125 kilogram serbest dalında altın madalya kazanan Taha Akgül de Sincan YaÄŸlı GüreÅŸleri'ne katıldı. Sincanlı güreÅŸ severler tarafından büyük ilgi gören Akgül, minik 2 boyda derece girenlere de ödüllerini takdim etti. Ata sporu güreÅŸe gönül veren miniklere kendi formasını da hediye eden Akgül, minik güreÅŸçileri çalışmaları için yüreklendirdi.

EN MÄ°NÄ°K GÜREÅžÇÄ° HAMZA

Sincan YaÄŸlı GüreÅŸleri'nin en minik pehlivanı Hamza ise, geçen yıl olduÄŸu gibi bu yılda Sincanlı güreÅŸ severlerin gözdesi oldu. Geçen yıl er meydanına çıkan küçük Hamza, Sincan Er Meydanı'nda pehlivanların arasında yerini aldı. Kispetini giyip er meydanında dolaÅŸan Hamza, sevimliliÄŸi ve hareketleri ile izleyicinin gözdesi oldu.Sincan YaÄŸlı GüreÅŸleri'nde hem vatandaÅŸ hem de Türkiye GüreÅŸ Federasyonu BaÅŸkan Tuna’ya desteklerinden dolayı teÅŸekkür etti. Spora ve sporcuya verdiÄŸi desteklerden dolayı Sincan Kaymakamı Salim Demir’e ve Sincan Belediye BaÅŸkanı Mustafa Tuna’ya Türkiye GüreÅŸ Federasyonu tarafından teÅŸekkür plaketi verildi.

Sincan YaÄŸlı GüreÅŸleri'nde siklet birincileri; minik 1 boyda Enes Kalkan, minik 2 boyda Mert Olgun, TeÅŸvik 1 boyda Murat Tosun, TeÅŸvik 2 boyda Onurcan Koç, deste küçük boyda Mustafa Özkaya, deste büyük boyda Hasan Özev, küçük orta küçük boyda Ebuzer Gürkol, küçük orta büyük boyda Asil Çelik, büyük boyda Ömer Faruk Kalender ve baÅŸ altında Burhan Åžahin birinci oldu.

İhlas Haber Ajansı


Bu haber toplam 1074 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA