2015 FAALİYET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERİ
LİSANS İŞLEMLERİNDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KIRKPINAR ER MEYDANI

KIRKPINAR ER MEYDANI
1713 Pehlivan Edirne’de Er Meydanı’na Çıkacak
21.06.2014 / 11:12


Türkiye Güreş Federasyonu tarafından Mimar Sinan Spor Salonunda iki gündür alınan kayıtlar sonucunda 1713 lisanslı pehlivan 653. Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde Er Meydanı’na çıkacak.

Kırkpınar’da, Türkiye’nin çeşitli kentlerinden kayıt yaptıran lisanslı bin 713 pehlivan er meydanına çıkacak.

Pehlivanlar sıralamalarına göre, “başpehlivan”, “başaltı”, “büyük orta”, “küçük orta büyük boy”, “küçük orta küçük boy”, “deste büyük boy”, “deste orta boy”, “deste küçük boy”, “ayak boyu”, “tozkoparan”, “teşvik 2″, “teşvik 1″, “minik 2″, “minik 1″ ve “en iyi peşrev”de rakipleriyle mücadele edecek.

Bu yıl 653’üncüsü düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Sarayiçi’nde yapılan açılış töreni ile başladı.Sarayiçi Er Meydanı’nda yapılan açılış töreni Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Açılış konuşmalarının yapılması ile devam eden törende pehlivan ve hakem heyeti Edirne Belediyesi Bando eşliğinde geçit töreni düzenledi. Burada bir konuşma yapan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, “İşte burası sözün bittiği yer. İşte burası nefesin tükendiği yer. Kırkpınar Edirne’nin Kırkpınar’ı. Ne demek 650 yıl, 6,5 asır. Her türlü güçlüklere, zorluklara dayanarak bugünlerimize getiren ve 650 yılı geride bırakan Kırkpınar. Bugün 652 yılı geride bırakan ve bugün 653’üncü Kırkpınar’ı gerçekleştiren bir Kırkpınar’ı yapmaktan gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

“ATA YADİGARI GÜREŞLERİMİZ HAYIRLARA VESİLE OLSUN”Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya da, ”Sarayiçi’nde, Er Meydanı’nda, Ata yadigarında, neticelerin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Centilmenliğin, barışın ve kardeşliğin daha çok geçtiği bir güreş arzusu içinde geçmesini diliyorum“ dedi.Kırkpınar Ağası Süleyman Mecek ise, “Er Meydanı yiğitlerin harman olduğu, Türk’ün zekasını ortaya koyduğu bir yerdir. Kırkpınar atalarımızdan biraz kalan en kıymetli değerdir. Kırkpınar spor ve güreşin ötesinde bir tarih, bir kültürdür. Bu tarih ve kültüre benden önceki ağalarımız nasıl sahip çıktıysa ben de sahip çıkmaya çalıştım. Umarım ki bu Kırkpınar, Kırkpınarların en şaşalısı, en görkemlisi, kıran kırana güreşlerin olduğu bir Kırkpınar olur” diye kouştu.Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise, “Kırkpınar, 653 yıldır sadece ülkemize, tarihe değil, geleceğe de yarına da ileriye de ışık tutan Türk’ün bir taraftan gücünü ve cesaretini, diğer taraftan da doğruluğunu inancını ve asaletini ortaya koyduğu bir spordur” ifadelerini kullandı.Yapılan konuşmaların ardından Başpehlivan İsmail Balan’ın öncülüğünde güreşlere katılan güreşçilerin geçiş töreni ile açılış son buldu.

Başpehlivan boyundaki güreşler cumartesi günü gerçekleşecek.

Güreşler, pazar günü baş boyundaki final karşılaşmalarıyla sona erecek.


Bu haber toplam 874 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA