20 Ağustos 2017 Pazar
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KIRKPINAR ER MEYDANI

KIRKPINAR ER MEYDANI
1713 Pehlivan Edirne’de Er Meydanı’na Çıkacak
21.06.2014 / 11:12


Türkiye GüreÅŸ Federasyonu tarafından Mimar Sinan Spor Salonunda iki gündür alınan kayıtlar sonucunda 1713 lisanslı pehlivan 653. Tarihi Kırkpınar GüreÅŸleri’nde Er Meydanı’na çıkacak.

Kırkpınar’da, Türkiye’nin çeÅŸitli kentlerinden kayıt yaptıran lisanslı bin 713 pehlivan er meydanına çıkacak.

Pehlivanlar sıralamalarına göre, “baÅŸpehlivan”, “baÅŸaltı”, “büyük orta”, “küçük orta büyük boy”, “küçük orta küçük boy”, “deste büyük boy”, “deste orta boy”, “deste küçük boy”, “ayak boyu”, “tozkoparan”, “teÅŸvik 2″, “teÅŸvik 1″, “minik 2″, “minik 1″ ve “en iyi peÅŸrev”de rakipleriyle mücadele edecek.

Bu yıl 653’üncüsü düzenlenen Tarihi Kırkpınar YaÄŸlı GüreÅŸleri, Sarayiçi’nde yapılan açılış töreni ile baÅŸladı.Sarayiçi Er Meydanı’nda yapılan açılış töreni Saygı DuruÅŸu ve Ä°stiklal Marşı’nın okunması ile baÅŸladı. Açılış konuÅŸmalarının yapılması ile devam eden törende pehlivan ve hakem heyeti Edirne Belediyesi Bando eÅŸliÄŸinde geçit töreni düzenledi. Burada bir konuÅŸma yapan Edirne Valisi Dursun Ali Åžahin, “Ä°ÅŸte burası sözün bittiÄŸi yer. Ä°ÅŸte burası nefesin tükendiÄŸi yer. Kırkpınar Edirne’nin Kırkpınar’ı. Ne demek 650 yıl, 6,5 asır. Her türlü güçlüklere, zorluklara dayanarak bugünlerimize getiren ve 650 yılı geride bırakan Kırkpınar. Bugün 652 yılı geride bırakan ve bugün 653’üncü Kırkpınar’ı gerçekleÅŸtiren bir Kırkpınar’ı yapmaktan gurur duyuyoruz” ÅŸeklinde konuÅŸtu.

“ATA YADÄ°GARI GÜREÅžLERÄ°MÄ°Z HAYIRLARA VESÄ°LE OLSUN”Türkiye GüreÅŸ Federasyonu BaÅŸkanı Hamza Yerlikaya da, ”Sarayiçi’nde, Er Meydanı’nda, Ata yadigarında, neticelerin hayırlı olmasını temenni ediyorum. CentilmenliÄŸin, barışın ve kardeÅŸliÄŸin daha çok geçtiÄŸi bir güreÅŸ arzusu içinde geçmesini diliyorum“ dedi.Kırkpınar AÄŸası Süleyman Mecek ise, “Er Meydanı yiÄŸitlerin harman olduÄŸu, Türk’ün zekasını ortaya koyduÄŸu bir yerdir. Kırkpınar atalarımızdan biraz kalan en kıymetli deÄŸerdir. Kırkpınar spor ve güreÅŸin ötesinde bir tarih, bir kültürdür. Bu tarih ve kültüre benden önceki aÄŸalarımız nasıl sahip çıktıysa ben de sahip çıkmaya çalıştım. Umarım ki bu Kırkpınar, Kırkpınarların en ÅŸaÅŸalısı, en görkemlisi, kıran kırana güreÅŸlerin olduÄŸu bir Kırkpınar olur” diye kouÅŸtu.Edirne Belediye BaÅŸkanı Recep Gürkan ise, “Kırkpınar, 653 yıldır sadece ülkemize, tarihe deÄŸil, geleceÄŸe de yarına da ileriye de ışık tutan Türk’ün bir taraftan gücünü ve cesaretini, diÄŸer taraftan da doÄŸruluÄŸunu inancını ve asaletini ortaya koyduÄŸu bir spordur” ifadelerini kullandı.Yapılan konuÅŸmaların ardından BaÅŸpehlivan Ä°smail Balan’ın öncülüÄŸünde güreÅŸlere katılan güreÅŸçilerin geçiÅŸ töreni ile açılış son buldu.

BaÅŸpehlivan boyundaki güreÅŸler cumartesi günü gerçekleÅŸecek.

GüreÅŸler, pazar günü baÅŸ boyundaki final karşılaÅŸmalarıyla sona erecek.


Bu haber toplam 905 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA