2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BAÅžPEHLÄ°VAN FATÄ°H ATLI

BAÅžPEHLÄ°VAN FATÄ°H ATLI
653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı, geçen yılın başpehlivanı İsmail Balaban'ı finalde mağlup eden Fatih Atlı oldu.
22.06.2014 / 19:58


653. Tarihi Kırkpınar YaÄŸlı GüreÅŸleri'nin baÅŸpehlivanı, geçen yılın baÅŸpehlivanı Ä°smail Balaban'ı finalde maÄŸlup eden Fatih Atlı oldu.Rakipleri Güngör Ekin, Bayram Ertan, Mehmet YeÅŸil YeÅŸil, Osman Aynur ve Abdullah Güngör'ü yenen, geçen yılın baÅŸpehlivanı Antalyalı Ä°smail Balaban'la, Ahmet Yavuz, Faruk Akkoyun, Åžaban Yılmaz ve Recep Kara'yı maÄŸlup eden Samsunlu Fatih Atlı, baÅŸpehlivanlık unvanı için cazgırın isimlerini anons etmesinin ardından er meydanına çıktı.

PeÅŸrevleriyle er meydanının dört bir yanındaki seyirciyi selamlayan baÅŸpehlivanlara seyirciler, tezahüratlarıyla sevgi gösterisinde bulundu.

PeÅŸrevin ardından güreÅŸe baÅŸlayan pehlivanlar ilk dakikalarda birbirlerini tarttı. KarşılaÅŸmanın normal süresinin bitimine dek her iki pehlivandan da önemli atak gelmedi. Seyirciler de bu durumu sık sık ıslıklarıyla protesto etti. Kule hakem heyeti de iki pehlivana pasif güreÅŸtikleri için ihtar verdi.

Kuvvetlerini puanlama bölümüne saklayan ve normal güreÅŸ süresinde pasif güreÅŸen Atlı ve Balaban, bu bölümde birbirlerini açık düÅŸürmek için karşılıklı ataÄŸa çıktı. Ä°smail Balaban'ın iç kazık denemelerine Fatih Atlı müsaade etmedi.

Puanlama bölümünde de sonuç alınamayınca, puan alan pehlivanın galip sayılacağı, "altın puan" da denilen ''uzatmalı puanlama bölümüne'' geçildi. Bu dakikalardan sonra ataklarla izleyiciler büyük heyecan yaÅŸadı.

Tek dalma taktiÄŸine sıkça baÅŸvuran Ä°smail Balaban'ın hatasından yararlanan Fatih Atlı, 55. dakikada rakibinden 1 puan alarak karşılaÅŸmayı kazandı. Atlı, rakibini sarılarak teselli etmeye çalıştı.

Altın kemere hak kazanan Atlı, 653. Tarihi Kırkpınar YaÄŸlı GüreÅŸleri BaÅŸpehlivanı unvanını aldı.

Türk bayrağı dolaÅŸtırıldı

Tarihi Kırkpınar YaÄŸlı GüreÅŸleri baÅŸpehlivanlık final müsabakaları öncesinde er meydanında büyük boyutta Türk Bayrağı açıldı.

GüreÅŸlerde görev yapan hakemlerin taşıdığı 30 metrekarelik Türk bayrağı, 51 yıllık Kırkpınar baÅŸ cazgırı Åžükrü KayabaÅŸ'ın sunumu ve marÅŸlar eÅŸliÄŸinde meydanda gezdirildi.

KayabaÅŸ, yaptığı konuÅŸmada, Türk insanının, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaÅŸlarına minnettar olduÄŸunu söyledi.

KayabaÅŸ ayrıca, her yıl kendilerine büyük boy Türk bayrağını armaÄŸan eden eski güreÅŸ aÄŸalarından Hüseyin Åžahin'in kardeÅŸi Osman Åžahin'e teÅŸekkür etti.

Tribündeki güreÅŸseverler Türk bayrağını, ayakta alkışlarla ve ellerindeki Türk bayraklarıyla selamladı.

Bu arada, Edirne Belediye BaÅŸkanı Recep Gürkan, CHP Genel BaÅŸkanı Kemal KılıçdaroÄŸlu, SaÄŸlık Bakanı Mehmet MüezzinoÄŸlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif ÇaÄŸatay Kılıç'a, Edirne'ye özgü el sanatlarından Edirnekari iÅŸleme tablo armaÄŸan etti.ajasspor


Etiketler:
Bu haber toplam 1002 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA