23 Ağustos 2017 çarsamba
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DOPÄ°NG AFFI GELEBÄ°LÄ°R DEDÄ°!

DOPÄ°NG AFFI GELEBÄ°LÄ°R DEDÄ°!
654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Seyfettin Selim, doping kullandığı tespit edilen Ali Gürbüz'ün aldığı 30 aylık men cezasından indirim olabileceği sinyalini verdi.
26.07.2014 / 04:21


654. Tarihi Kırkpınar YaÄŸlı GüreÅŸleri AÄŸası Seyfettin Selim, doping kullandığı tespit edildiÄŸi için geçen sene hem baÅŸpehlivanlık unvanı hem de altın kemeri elinden alınan Ali Gürbüz'ün aldığı 30 aylık men cezasından indirim olabileceÄŸi sinyalini verdi.

Selim, kentteki bir restoranda basın mensuplarıyla buluÅŸmasında, geçen yılın güreÅŸ aÄŸası Süleyman Mecek’in aÄŸalığının “geçici bir heves” olduÄŸunu anlamasının ardından aÄŸalığı yeniden kendisinin aldığını söyledi.Mecek’in (aÄŸalık bedelini 800 bin liradan aÅŸağı düÅŸürmem) açıklamaları olmasına raÄŸmen kendisinin ihaleye girerek, 522 bin lira bedelle aldığını anımsatan Selim, “Daha iyi yapacağını hissettiren biri karşısında aÄŸalıktan çekilirim aksi halde 10-15 sene aÄŸalık bende gider” dedi.Kırkpınar güreÅŸlerinde puanlama usu çok seyir zevki vermediÄŸine iÅŸaret eden Selim, ÅŸunları kaydetti:

“Puanlama iÅŸini çözemedik. Bunu çözmek çok zor bir iÅŸ. Japonlar’ın güreÅŸine bakın. Onların güreÅŸleri bin yıllık yaklaşık. GüreÅŸleriyle oynamamışlar. Kurallarıyla oynamamışlar. Biz oynadık. Beceremedik. Yarım saate düÅŸtü güreÅŸler. Åžimdi bir saate çıkaracağız. Bir saatten sonra puanlamaya dönecek. Çünkü yarım saatin 10 dakikası peÅŸrevle geçiyor. 20 dakika pehlivan güreÅŸiyor. Ondan sonra puanlamaya dönüyor. Puanlama da güzel olmuyor. Hakikaten bunu biz ÅŸimdiye kadar ne yaptıysak olmadı.BaÅŸpehlivan Fatih Atlı ile Mehmet YeÅŸilyeÅŸil bendeydi Kırkpınar’dan sonra. Åžimdi soruyorsun pehlivan da haklı olarak diyor ki, 'benim son güreÅŸim, final güreÅŸim. Ben bu güreÅŸte bir hata yaptığım zaman giderim' diyor. 'Orada benden güreÅŸ beklemeyin' diyor. Ä°ki pehlivan da birbirinin hatasını bekliyor. Bu tabii ki güreÅŸ merakını bitiriyor. “Ali Gürbüz’e verilen doping cezası

Ali Gürbüz’ün aldığı 30 aylık men cezasının indirilmesi için giriÅŸimleri olduÄŸunu vurgulayan Selim, “Federasyon olarak bu cezayı bir yıla indirip Ali Gürbüz’ün geriye dönmesini istiyoruz. Ama bundan bu bütün pehlivanlara ders olmuÅŸtur. Dopingden dolayı çok pehlivan kaybettik. Yazık günah bu gençlere. Ä°simlerini vermeyeyim. Çok pehlivan burada kaybetti dopingden dolayı. Dopingin sonu ölümdür. Miktarını artırdığın zaman belli bir yaÅŸtan sonra insanı bitiyor. Ali Gürbüz’ün seneye Kırkpınar'a dönme durumu var. Ali affedilecek inÅŸallah. Biz de devredeceÄŸiz" diye konuÅŸtu.Selim, bu yıl da küçük boylarda bir pehlivanda dopinge rastlandığını kaydetti.Gürbüz’ün doping kullandığına inanmadığını ifade eden Selim, ÅŸöyle devam etti:“Ali Gürbüz bir pehlivan ben o çocuÄŸun dopinge ihtiyacının olduÄŸunu düÅŸünmüyorum, hocasının veya kulübünün yaptığı bir hatadır. Suç baÅŸta eski federasyonların, kulübünün. Bu sene Ali Gürbüz Kırkpınar’da olsaydı Fatih Atlı baÅŸpehlivan olamazdı, Ä°smail Balaban baÅŸa güreÅŸemezdi."Bilet fiyatlarının yüksekliÄŸinden yakınan Selim, “Belediye baÅŸkanı bileti 20 liraya veriyor aracılar 210 liraya satıyor. Bu iÅŸi bu sene çözeceÄŸiz. Seyirci buraya gelecek, belediye direk kendi satsın. Anadolu’dan gelen adamın 210 lirası yok ki bilet alsın, köfte yiyemiyor ki 210 lira versin” dedi.


Bu haber toplam 1144 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA