2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KARAKUCAK ÅžAMPÄ°YONASI TAMAMLANDI

KARAKUCAK ÅžAMPÄ°YONASI TAMAMLANDI
Doğanşar 50. Ahmet Ayık Güreşleri ile birlikte yapılan Karakucak Güreş Türkiye Şampiyonası sona erdi.
04.08.2014 / 00:40


DoÄŸanÅŸar 50. Ahmet Ayık GüreÅŸleri ile birlikte yapılan Karakucak GüreÅŸ Türkiye Åžampiyonası sona erdi.

Ä°lçe stadındaki müsabakalara 4 kategoride 261 güreÅŸçi katıldı. BaÅŸpehlivanlık için 20 güreÅŸçi mücadele etti. Yalçın Özmen, müsabakalar sonunda baÅŸpehlivan oldu.

Festivalde iÅŸ adamı Osman Ünsal, 51 bin lira bağış yaparak 2015 yılı güreÅŸ aÄŸası seçildi.

Eski güreÅŸçi dünya ve olimpiyat ÅŸampiyonu Ahmet Ayık’ın ismini taşıyan 50. Ahmet Ayık Karakucak GüreÅŸleri ve Bal Festivali ilçe stadyumunda yapılan güreÅŸ müsabakaları ile baÅŸladı. Festivale, Milli Savunma Bakanı Ä°smet Yılmaz, eski Ä°ç Ä°ÅŸleri Bakanı Ä°dris Naim Åžahin, Belediye BaÅŸkanı Sami Aydın, Uluslararası GüreÅŸ Federasyonları BirliÄŸi AsbaÅŸkanı ve Türk GüreÅŸ Vakfı BaÅŸkanı Ahmet Ayık, Türkiye GüreÅŸ Federasyonu BaÅŸkanı Hamza Yerlikaya, Sivasspor Kulübü BaÅŸkanı Mecnun Otyakmaz, protokol üyeleri ve vatandaÅŸlar katıldı.

Müsabakalar öncesi konuÅŸan Bakan Yılmaz, Sivas’ın güreÅŸte nice ÅŸampiyonlarını dinleyerek büyüdüklerini söyledi. Yılmaz, “Ä°nÅŸallah Sivas’taki bu gelenek ilelebet yaÅŸayacaktır ama bunu yaÅŸatmak için bizim bir olmamız lazım, birlik olmamız lazım, el ele vermemiz lazım. Ele ele verirsek ortaya eser çıkıyor. Bugün burada olduÄŸu gibi. Bu DoÄŸanÅŸar Ahmet Ayık Karakucak güreÅŸlerine adını veren Ahmet Ayık’a teÅŸekkür ediyorum” dedi.

Birlik ve beraberliÄŸini önemine deÄŸinen Yılmaz, “Ä°nÅŸallah Türkiye’nin ÅŸuan ki bulunduÄŸu an ve güç son 200 yıllık Türk devlet tarihinin en güçlü dönemidir. Hiçbir dönemde Türkiye bu kadar büyük diÄŸer dış ülkelerin dikkatini üzerine çekmedi ve bu kadar da güçlü olmadı. Çok büyük hizmetler yaptık ama bilin ki o hizmetleri hepsinden de önemlisi bu millete öz güvenini kazandırdık. Öz güvenini kazandırdığımız için kendi tankımızı yapıyoruz. Kendi eÄŸitim uçağımızı yapıyoruz, kendi milli gemimizi yapıyoruz, kendi helikopterimizi yapıyoruz, kendi insansız hava aracımızı yapıyoruz. Allah nasip ederse 2023 hedeflerimiz var. KiÅŸi başına düÅŸen milli geliri 25 bin dolara çıkaracağız. Ülkemizin milli gelirini 2 trilyon dolara çıkaracağız, ihracatımızı 500 milyon dolara çıkaracağız. Yapar mıyız? Yaparız. Ä°ÅŸte bu millete güveniyoruz, biz size güveniyoruz. Ä°nÅŸallah bir oldukça beraber oldukça yapamayacağımız hiç bir ÅŸey yoktur" ifadesini kullandı.

Vali Alim Barut ise güreÅŸin kültürümüzde önemli bir yeri olduÄŸunu belirterek, “Örf ve adetlerin geçmiÅŸ nesillerden gelecek nesillere aktarılmasında Anadolu yiÄŸidinin ahlakının oluÅŸmasında, ahlaki deÄŸerlerin oluÅŸmasında çok önemli bir yeri var. Bizim kültürümüz biz yiÄŸitler bu hamurla yoÄŸruluyoruz, bununla baÅŸlıyoruz bununla bitiriyoruz” diye konuÅŸtu.

Türk GüreÅŸ Vakfı BaÅŸkanı Ahmet Ayık festivale katılanlara teÅŸekkür ederek, güreÅŸçilere baÅŸarılar diledi.

Protokol konuÅŸmalarının ardından baÅŸpehlivanlar güreÅŸti. BaÅŸpehlivanlar, büyükler, yıldızlar ve minikler kategorilerinde 261 kiÅŸinin güreÅŸtiÄŸi müsabakalar nefes kesti. Miniklerde dereceye giren güreÅŸçilerin madalyalarını Bakan Yılmaz takdim etti.


Etiketler:
Bu haber toplam 1016 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA