24 Haziran 2017 Cumartesi
2015 FAALİYET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERİ
LİSANS İŞLEMLERİNDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KARAKUCAK ŞAMPİYONASI TAMAMLANDI

KARAKUCAK ŞAMPİYONASI TAMAMLANDI
Doğanşar 50. Ahmet Ayık Güreşleri ile birlikte yapılan Karakucak Güreş Türkiye Şampiyonası sona erdi.
04.08.2014 / 00:40


Doğanşar 50. Ahmet Ayık Güreşleri ile birlikte yapılan Karakucak Güreş Türkiye Şampiyonası sona erdi.

İlçe stadındaki müsabakalara 4 kategoride 261 güreşçi katıldı. Başpehlivanlık için 20 güreşçi mücadele etti. Yalçın Özmen, müsabakalar sonunda başpehlivan oldu.

Festivalde iş adamı Osman Ünsal, 51 bin lira bağış yaparak 2015 yılı güreş ağası seçildi.

Eski güreşçi dünya ve olimpiyat şampiyonu Ahmet Ayık’ın ismini taşıyan 50. Ahmet Ayık Karakucak Güreşleri ve Bal Festivali ilçe stadyumunda yapılan güreş müsabakaları ile başladı. Festivale, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, eski İç İşleri Bakanı İdris Naim Şahin, Belediye Başkanı Sami Aydın, Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği Asbaşkanı ve Türk Güreş Vakfı Başkanı Ahmet Ayık, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Müsabakalar öncesi konuşan Bakan Yılmaz, Sivas’ın güreşte nice şampiyonlarını dinleyerek büyüdüklerini söyledi. Yılmaz, “İnşallah Sivas’taki bu gelenek ilelebet yaşayacaktır ama bunu yaşatmak için bizim bir olmamız lazım, birlik olmamız lazım, el ele vermemiz lazım. Ele ele verirsek ortaya eser çıkıyor. Bugün burada olduğu gibi. Bu Doğanşar Ahmet Ayık Karakucak güreşlerine adını veren Ahmet Ayık’a teşekkür ediyorum” dedi.

Birlik ve beraberliğini önemine değinen Yılmaz, “İnşallah Türkiye’nin şuan ki bulunduğu an ve güç son 200 yıllık Türk devlet tarihinin en güçlü dönemidir. Hiçbir dönemde Türkiye bu kadar büyük diğer dış ülkelerin dikkatini üzerine çekmedi ve bu kadar da güçlü olmadı. Çok büyük hizmetler yaptık ama bilin ki o hizmetleri hepsinden de önemlisi bu millete öz güvenini kazandırdık. Öz güvenini kazandırdığımız için kendi tankımızı yapıyoruz. Kendi eğitim uçağımızı yapıyoruz, kendi milli gemimizi yapıyoruz, kendi helikopterimizi yapıyoruz, kendi insansız hava aracımızı yapıyoruz. Allah nasip ederse 2023 hedeflerimiz var. Kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolara çıkaracağız. Ülkemizin milli gelirini 2 trilyon dolara çıkaracağız, ihracatımızı 500 milyon dolara çıkaracağız. Yapar mıyız? Yaparız. İşte bu millete güveniyoruz, biz size güveniyoruz. İnşallah bir oldukça beraber oldukça yapamayacağımız hiç bir şey yoktur" ifadesini kullandı.

Vali Alim Barut ise güreşin kültürümüzde önemli bir yeri olduğunu belirterek, “Örf ve adetlerin geçmiş nesillerden gelecek nesillere aktarılmasında Anadolu yiğidinin ahlakının oluşmasında, ahlaki değerlerin oluşmasında çok önemli bir yeri var. Bizim kültürümüz biz yiğitler bu hamurla yoğruluyoruz, bununla başlıyoruz bununla bitiriyoruz” diye konuştu.

Türk Güreş Vakfı Başkanı Ahmet Ayık festivale katılanlara teşekkür ederek, güreşçilere başarılar diledi.

Protokol konuşmalarının ardından başpehlivanlar güreşti. Başpehlivanlar, büyükler, yıldızlar ve minikler kategorilerinde 261 kişinin güreştiği müsabakalar nefes kesti. Miniklerde dereceye giren güreşçilerin madalyalarını Bakan Yılmaz takdim etti.


Etiketler:
Bu haber toplam 963 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA