23 Ağustos 2017 çarsamba
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AKGÃœL, YERLÄ°KAYA'NIN Ä°ZÄ°NDE

AKGÃœL, YERLÄ°KAYA'NIN Ä°ZÄ°NDE
Büyükler Serbest Stil Dünya Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Taha Akgül, “Daha çok rekor kıracağım” dedi.
10.09.2014 / 00:09


3 Avrupa ÅŸampiyonluÄŸuna bir de Dünya ÅŸampiyonluÄŸu ekleyen Taha Akgül, çok özel açıklamalarda bulundu. Son 3 senenin Avrupa ÅŸampiyonu olarak Dünya Åžampiyonası’na favori olarak katıldığını belirten Akgül, “Tüm rakiplerimin hedefi konumundaydım. Geçen yıl ilk kez katıldığım Dünya Åžampiyonası’nda bronz madalya kazanabildim. Dünya ÅŸampiyonalarının havası Avrupa’dan daha farklı oluyor. Olimpiyat ayarında bir organizasyon. Ä°kinci kez katıldığım ÅŸampiyonada ilk kez ÅŸampiyon oldum. Takımımıza ilk altın madalyasını ben getirdim. Ä°nÅŸallah sıradaki hedef 2016 Rio Olimpiyatları’nda altın almak” dedi.

“DÜNYA ÅžAMPÄ°YONU OLDUM, SORUMLULUKLARIM ARTTI”

Dünya ÅŸampiyonu olarak sorumluluÄŸunun arttığını belirten Taha Akgül, “Her sene biraz daha üzerine koyarak gidiyorum. Bundan sonraki çalışmalarımız da altın madalya için olacak. Ata sporumuzun gerekliliÄŸi Türk güreÅŸçisinin sırtı yere gelmemeli. Biz de ÅŸampiyon olduÄŸumuz için, artık sırtımızın yere gelmemesi lazım. Artık daha çok çalışacağız. Önce Las Vegas’ta Dünya Åžampiyonası’nda ÅŸampiyon olarak Rio’ya gitmeyi hedefliyorum. Orada da hedefim ilk sırada yer almak” diye konuÅŸtu.

“ÅžAMPÄ°YON OLDUÄžUM GECE UYUYAMADIM”

Dünya ÅŸampiyonu olduktan sonra gece hiç uyuyamadığını vurgulayan milli güreÅŸçi, “Ä°nsanın gözüne uyku girmiyor. Sabaha kadar müzik dinleyerek zaman geçirdim. Anlatılamaz bir duygu. Ülkemizin Sayın CumhurbaÅŸkanı Recep Tayyip ErdoÄŸan, Sayın BaÅŸbakanımız Ahmet DavutoÄŸlu, Spor Bakanımız Akif ÇaÄŸatay Kılıç ve Ankara BüyükÅŸehir Belediye BaÅŸkanı Sayın Melih Gökçek aradılar ve beni kutladılar. Hepsi final maçımı izlemiÅŸ. Bizi aradıkları zaman yaptığımız iÅŸin büyüklüÄŸünü anlıyoruz. Onlar aradığı için o kadar mutlu oluyoruz ki, hemen bir ÅŸampiyona daha gelsin ve hemen altın madalya kazanalım istiyoruz” ifadesini kullandı.

“7 YIL ARADAN SONRA Ä°LK ALTIN MADALYAYI ÜLKEME KAZANDIRDIM”

Son üç senenin Avrupa ÅŸampiyonu olarak serbest güreÅŸte bir ilki gerçekleÅŸtirdiÄŸini ifade eden Akgül, sözlerini ÅŸöyle tamamladı:

”Cumhuriyet tarihinde bir rekora imza attım. Üst üste üç kere Avrupa ÅŸampiyon olan baÅŸka bir sporcu yok ve ben bunu baÅŸardım. Eski adıyla FILA tarafından kendi kilomda dünyanın en iyi güreÅŸçisi seçildim. Bunun verdiÄŸi özgüven ve motivasyonla, bu Dünya Åžampiyonası’na katıldım. 7 yıl aradan sonra ilk kez Dünya ÅŸampiyonu çıkardık. Henüz 24 yaşımdayım ve Avrupa’da rekorlar kırdım. Åžimdi sırada Dünya rekoru var ve bütün rekorlar bizi bekliyor. Grekoromende baÅŸkanımızın birçok rekoru var. Serbestte de rekorları kırmaya adayım. 3 Avrupa, 1 Dünya ÅŸampiyonluÄŸum var. Dünya’yı, Avrupa’yı ve Olimpiyat’ı, serbest güreÅŸteki en büyük ÅŸampiyonlukları kazanmak için çalışmaya devam edeceÄŸim. BaÅŸkanımız Hamza Yerlikaya’nın grekoromendeki rekorlarını herkes biliyor. Onun 8 Avrupa, 3 Dünya, 2 Olimpiyat ÅŸampiyonluÄŸu var. Benim hedefim de baÅŸkanımızın rekorlarını geliÅŸtirmek. Çok gencim ve emin adımlarla ilerliyorum. Ä°nÅŸallah onun rekorlarını da kıracağım.”

HAMZA YERLÄ°KAYA: ”1 ALTIN TARÄ°H YAZAR, Ä°KÄ°NCÄ°YÄ° Ä°SE YILDIZLAR YAZAR”

Türkiye GüreÅŸ Federasyonu BaÅŸkanı Hamza Yerlikaya, “Taha’nın 3 Avrupa ve 1 Dünya ÅŸampiyonluÄŸu var ve bu durum bizim için sevindirici” dedi.

Åžampiyonlukların, Taha’nın yükünü ağırlaÅŸtırdığını ifade eden Yerlikaya, “Rakipleri tarafından tek hedef haline Taha geldi. Herkes artık onu yenmek için mücadele edecek. Bu ÅŸampiyona Taha için artık bitti. Artık yeni madalyaların hazırlıklarına hemen baÅŸlamak lazım ve hedefler büyük. Olimpiyat oyunları yaklaşıyor. Avrupa ve Dünya ÅŸampiyonluklarının yanına Olimpiyat’ı da eklemek lazım. Taha’nın artık, ‘Yoruluyorum, biraz dinleneyim’ ÅŸansı kalmadı. Her gün biraz daha fazla çalışmak zorunda. Zirvede kalmak zordur. ‘Sen zaten ÅŸampiyonsun, biraz kendine zaman ayır’ diyen de olacak. Bu ikisini ayıracak. Taha, milletin duasıyla çalışmaya devam edecek. Ancak 1 altın tarih yazar, ikinciyi yıldızlar yazar. Ä°nÅŸallah daha büyük baÅŸarılar elde eder” diye konuÅŸtu.

TGF


Bu haber toplam 888 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA