2015 FAALİYET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERİ
LİSANS İŞLEMLERİNDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

2014 YILI MÜSABAKA ANALİZİ YAYINLANDI

2014 YILI MÜSABAKA ANALİZİ YAYINLANDI
Yıldızlar serbest güreş grup müsabakalarında final ve üçüncülük karışılaşmalarında yapılan 10 sikletten 30 karşılaşmanın müsabaka teknik analizlerinin yapılması ve genç yeteneklerin teknik kapasitelerinin belirlenmesidir.
14.10.2014 / 22:15


 YILDIZLAR SERBEST GÜREŞ GRUP MÜSABAKALARININ TEKNİK  ANALİZLERİNİN İNCELENMESİ

Bu çalışmanın amacı yıldızlar serbest güreş grup müsabakalarında finalde yapılan 30 karşılaşmanın müsabaka teknik analizlerinin yapılması ve genç yeteneklerin teknik kapasitelerinin belirlenmesidir. Bu çalışma 15-16 Şubat 2014 tarihinde Çorum’da yapılan 22 ilden gelen 245 sporcunun katıldığı Yıldızlar Serbest Güreş Grup Şampiyonasında yapılmıştır. Müsabaka teknik analiz çalışması 10 sıklette yapılan 30

madalya müsabakasını kapsamaktadır. Yapılan 30 karşılaşma önceden hazırlanmış gözlem formu il 2 araştırmacı tarafından kaydedilmiş, yapılan kayıtlardan teknik analizler elde edilmiştir. Müsabaka  içerisinde gelişen bitiş süreleri, maç kazanma şekilleri, elde edilen puanlar, yerde ve ayakta yapılan teknikler, yerde ve ayakta yapılan tekniklerin başarı düzeyi, itirazlar ve alınan ihtarlar geliştirilen müsabaka teknik analiz formuna kayıt edilmiştir. İstatiksel analizlerde, her bir parametre için yüzdelik dağılımı ve maç başına düşen yüzdelik oranlar hesaplanmıştır. Yapılan müsabakaların toplam süresi 97,45 dakika sürmüş, maç başı ortalaması ise 3,24 dakika olmuştur. Yapılan müsabakalarda en çok maç kazanma oranı % 70 ile sayı ile olurken, tuş ile kazanma % 16,6 oranında olmuştur. Müsabakalarda sayı üstünlüğü ile maç kazanma şeklinin yüksek olduğu görülmüştür. Güreş müsabakalarında ayakta yapılan tekniklerin daha fazla olduğu belirlenmiştir. Hafif ve orta sıkletlerdeki güreşçilerin ayakta başarılı teknik yapma oranı yüksek bulunmuş, ağır sıkletlerde ayakta daha az hatalı teknik yapılmıştır. Bu çalışmada antrenörlerin elde edilen bulgulara göre teknik antrenmanlarını yeniden gözden geçirmeleri tavsiye edilir. 

Araştırmanın Tam İçeriğini görmek için TIKLAYIN Hazırlayanlar :Aydoğan SOYGÜDEN, Hasan EKER, Ali Burak TOY, Ömer MUMCU
 YILDIZLAR SERBEST GÜREŞ GRUP MÜSABAKALARININ TEKNİK  ANALİZLERİNİN İNCELENMESİ  Etiketler:
Bu haber toplam 1007 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA