20 Ağustos 2017 Pazar
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HOLLANDA'DA TÜRK GÜREŞÇİLER

HOLLANDA'DA TÜRK GÜREŞÇİLER
Amsterdam'da Türk gençlerinin artan obezite ve sağlıksız bir şekilde beslenmeleri nedeni ile gençleri spora teşvik eden eski güreşçi Yılmaz Koçak 6. yılında sağlıklı nesiller sloganı ile çalışmasına hız verdi.
14.10.2014 / 22:55


BaÅŸkent Amsterdam'da Türk gençlerinin artan obezite ve saÄŸlıksız bir ÅŸekilde beslenmeleri nedeni ile gençleri spora teÅŸvik eden eski güreÅŸçi Yılmaz Koçak 6. yılında saÄŸlıklı nesiller sloganı ile çalışmasına hız verdi.Amsterdam’da Türk ve Faslı gençleri bir araya getiren eski güreÅŸçi Yılmaz Koçak, kurduÄŸu güreÅŸ kulübünde çocuklara ata sporu güreÅŸi öÄŸretmeye baÅŸlamasının ardından talebeleri madalyaları almaya baÅŸladıklarını söyledi. Koçak, "2008 yılında kurduÄŸumuz güreÅŸ okulunda aralıksız bir ÅŸekilde çalışmalara devam ediyoruz. Ä°ki talebe ile baÅŸladığımız ata sporumuz güreÅŸe hizmet tutkumuza destek büyüdü ve zamanla öÄŸrenci sayısı arttı." dedi.MADALYALARI TOPLUYORUZHollanda Hercüles GüreÅŸ Kulübü Antrenörü Yılmaz Koçak, güreÅŸ takımının Hollanda adına 150’nin üzerinde genç güreÅŸçinin katıldığı Benelüx Ülkeleri GüreÅŸ Turnuvası'nda 16 Türk kökenli Hollandalı genç güreÅŸçilerden 6 tanesinin madalya alarak büyük bir baÅŸarı elde ettiklerini söyledi. Koçak, ÅŸöyle konuÅŸtu:"Kısa bir zamanda yetiÅŸen güreÅŸçiler gözlerimizi kamaÅŸtırıyor. Son Benelux GüreÅŸ Turnuvası'nda 150 güreÅŸçi arasında altı genç güreÅŸçimiz baÅŸarılı olarak madalya aldılar. GüreÅŸçilerimin baÅŸarılarından dolayı çok memnun oldum. Çünkü ileriye yönelik vaat eden öÄŸrencilerimiz var. Allah’ın izni ile iki sene sonra uluslararası müsabakalarda daha da iddialı bir ÅŸekilde boy göstereceÄŸiz, buna inanıyor ve umutlanıyorum. Tek hedefimiz çalışkan dürüst ve ahlaklı öÄŸrenciler yetiÅŸtirmek. Hollanda’ya bu dalda altın madalyalara kazandırmak."SPOR YAPANLAR SAÄžLIKLI VE GÜÇLÜ OLURLAR2008 yılında antrenmanlara baÅŸladıklarında genç öÄŸrenci bulmakta zorlandıklarını söyleyen Yılmaz Koçak, "Amsterdam Hercules Kulübü’nde iki çocukla güreÅŸe baÅŸladım ve bu sayıyı ona çıkarttım. Åžu anda 25 öÄŸrencimiz var. Hollanda’da ikamet eden vatandaÅŸlarımız çocuklarını sokaklardan, bilgisayarın kötü ortamlarından uzak tutmak istiyorlarsa ata sporumuz olan güreÅŸe yazdırsınlar. Spor yapan çocuklar hem zeki hem çevik saÄŸlıklı ve de güçlü olurlar. Ayrıca okullarında da baÅŸarılı olurlar." ÅŸeklinde konuÅŸtu.Amsterdam Hercules Kulübü’nde ata sporunu Türk gençlerine öÄŸreten Yılmaz Koçak, kulübünde 6 yaşından 17 yaşına kadar güreÅŸçi Türk genci bulunduÄŸunu söyledi. Yılmaz Koçak bölgesel güreÅŸlerin ardından Hollanda’ya güreÅŸte dünya ÅŸampiyonluÄŸu getirmek istediklerini söyledi.Çocuklarının saÄŸlıklı ve düzenli olmalarını teÅŸvik amacı ile Amsterdam'daki Hercüles ata sporu güreÅŸ okuluna gönderdiklerini söyleyen Mustafa BektaÅŸ, "Ata sporu güreÅŸin öÄŸrenmesi için çocuÄŸumu bu güreÅŸ okuluna yazdırdım. Yaklaşık iki aydır burada güreÅŸ öÄŸrenerek hem de spor yaparak saÄŸlığına da yararlı bir iÅŸ yapıyor ve iyi de oluyor. Özellikle güreÅŸ antrenmanında sporun tüm ÅŸartlarına yerine getiriyorlar. Bu açıdan son derece memnunuz. hem spor yaparak okulunda da baÅŸarılı oluyor. Oldukça memnunuz. ÇocuÄŸumun ileride iyi bir güreÅŸçi olmasını arzu ediyorum." dedi.SAÄžLIKLI BÄ°R SPOR DALI
Bir yıldır oÄŸlunun Amsterdam'daki Hercüles güreÅŸ okuluna gittiÄŸini söyleyen DoÄŸan Demir, "Bu süre zarfında 3 defa turnuvaya katıldı. Bu turnuvalar neticesinde birincilik ve ikincilik dereceleri var. OÄŸlum ata sporumuzu severek yapıyor. Bu güreÅŸin yanında en önemlisi saÄŸlıklı bir yaÅŸam sürüyor. Amsterdam'da gerçekten son derece saÄŸlık yönü ile gençler sorun yaşıyorlar. Bu durumda en fazla spordan uzak durmak ile oluyor. GüreÅŸ okulunda eski güreÅŸçi Yılmaz Koçak'ta iyi bir eÄŸitim veriyor çocuklarımıza oldukça memnunuz. Hem spor yapıyorlar, hem de saÄŸlıklı oluyorlar."2008 yılından bu güne deÄŸin Hercüles kulübünde güreÅŸ yaptığını söyleyen Akın Koçak bu süre zarfında sayısız madalyalar aldığını söyledi. Koçak, "30'a yakın madalya aldım. Ä°leri de iyi bir güreÅŸçi olarak Türk bayrağını gönderlerde dalgalandırmak istiyorum. Ä°lk önce Avrupa sonrada dünya ÅŸampiyonu olmak istiyorum." dedi.13 yaşında olan ve son bir yıldır Hercüles kulübünde ata sporu güreÅŸi öÄŸrendiÄŸini söyleyen Fadıl Adıyaman ise yaptığı açıklamada, "Oldukça memnunum. SaÄŸlığımda bu güreÅŸ ile bayağı düzeldi.. Bunun yanında iki tane de derecem var. Hollanda ÅŸampiyonasında ikincilik ve üçüncülüÄŸüm bulunuyor." dedi.

CÄ°HAN


Bu haber toplam 810 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA