2015 FAALİYET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERİ
LİSANS İŞLEMLERİNDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KIRKPINAR RESTORE EDİLECEK

KIRKPINAR RESTORE EDİLECEK
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı Osmanlı mimarisine göre yenileneceğini söyledi.
15.10.2014 / 23:10


Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve olimpiyatlardan sonra dünyanın en eski spor organizasyonlarından birisi olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı Osmanlı mimarisine göre yenileceğini söyledi. Bunun için Türk Hava Yolları ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın talip olduğunu kaydeden Gürkan, “Kırkpınar güreş sahası Osmanlı mimarisini yansıtacak bir forma kavuşmalıdır. Bununla ilgili bir çalışma yapılıyor” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, beraberinde Edirne Ticaret Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ ve Genç İş Adamları Derneği Başkanı İsmet Açıkgöz ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Belediye Başkanlığı meclis salonundaki toplantıda Edirne’nin geleceğine yönelik kurumların bir arada çalışarak projeler ürettiğini ifade eden Gürkan, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 1923 yılından bu yana yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı’nın da yenilenmesi gerektiğini ve Osmanlı mimarisine göre yeni bir forma kavuşturulacağını ifade ederek şunları söyledi:

“Kırkpınar Er Meydanı, Sarayiçi bölgesinden taşınması konusunda fikir tartışması yaptık. Sonuç olarak 1923 yılına kadar Kırkpınar Yağlı Güreşleri Yunanistan’ın Samona bölgesinde yapılıyordu. 1923 tarihinden bu yana da güreşler Sarayiçi’nde yapılıyor. Sayın Sağlık Bakanımızda aynı yerde yapılması yönündeydi. Benim açımdan da doğru olan orada devam etmesidir. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 653 yıllık geleneğinin 90 yılı Sarayiçi’nde yapılıyor. Dolayısıyla Sarayiçi gelenekselleşmiş. Aynı mevcut yerinde devam etmesine karar verdik. Oranın yenilenmesi içinde Türk Hava Yolları ile Gençlik ve Spor Bakanlığı istekli. Bununla ilgili görüşmeler ve çalışmalar sürüyor. Sarayiçi Er Meydanı’nın bulunduğu yer doğal sit alanı içerisinde. Bu nedenle Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile ortak bir çalışma içerisindeyiz. Altyapı ve proje çalışmaları sürüyor”

“O KADAR DENSİZ DEĞİLİZ”

Kırkpınar haftası boyunca Sarayiçi mevkiinde yapılan eğlencelerin zaman zaman eleştirildiğini kaydeden Recep Gürkan, alanda şehitlik olmadığını belirterek, “Balkan Savaşları sırasında askerlerimizin Tunca Nehri’nin iki kolu arasındaki adada esir tutulduğundan hareketle bazı olumsuz sözler duyuyorum. Bunlar kendilerine göre haklı olabilirler. Eleştiri yapmalarını saygıyla karşılıyorum. Ama şunun altını çizerek vurgulamak isterim ki evet askerlerimiz orada esir olarak tutuldu. Ama orada gömü, şehitlik yok. Vefat eden askerlerimiz orada gömülmemiştir. Dolayısıyla orası bir şehitlik olmadığı için onun üzerinde bu tür faaliyetlerin orada yapılmasında bence bir sakınca yoktur. Zaten orada bir gömü veya şehitlik olsa orada bu tür faaliyetleri yapacak kadar densiz değiliz. Bunu yapmayız” şeklinde konuştu.

Sarayiçi Er Meydanı ve çevresinin yılda sadece güreşlerin yapıldığı 3 günün dışında da kullanmak için çalışmalar yürttüklerini anlatan Gürkan, Sarayiçi’nin, Edirnelilerin her zaman gideceği, çocuklarını götürebileceği, eğleneceği ve vakit geçireceği bir alan haline getirmek istediklerini de sözlerine ekledi.kaynak: DHA


Etiketler:
Bu haber toplam 638 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA