2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

2014'ÃœN ZÄ°RVESÄ°NDE GÃœREÅž VAR!

2014'ÃœN ZÄ°RVESÄ°NDE GÃœREÅž VAR!
Türk güreşçiler, 2014 yılında uluslararası arenada katıldıkları şampiyona ve turnuvalarda 236 madalya kazandı.
10.11.2014 / 11:51


2014 yılında baÅŸarılı bir grafik sergileyen GüreÅŸ Federasyonu'nda, yıldız, genç ve büyükler kategorilerinde mindere çıkan milli sporcular, 44'ü altın, 65'i gümüÅŸ ve 127'si bronz 236 madalya topladı.

Yıldız Milli Takımı, Bulgaristan'da organize edilen Avrupa Åžampiyonası'nda, Slovakya'da düzenlenen Dünya Åžampiyonası'nda, Çin'de yapılan Gençlik Olimpiyatları'nda ve uluslararası özel turnuvalarda baÅŸarılı bir grafik ortaya koydu.

Yıldız güreÅŸçiler, bu organizasyonlarda 11'i altın, 22'si gümüÅŸ ve 45'i bronz olmak üzere toplam 78 madalya kazanarak, gelecek adına ümit verdi.

Gençler ışık saçtı

Polonya'nın Katowiçe kentindeki Avrupa Gençler Åžampiyonası ile Hırvatistan'ın baÅŸkenti Zagreb'teki Dünya Gençler Åžampiyonası'nda baÅŸarılı mücadele sergileyen Milli Takım ise 13'ü altın, 15'i gümüÅŸ ve 45'i bronz olmak üzere toplam 73 madalyayla Türkiye'ye döndü.

Büyüklerden 85 madalya

Milli sporcular, Finlandiya'nın Vantaa kentinde düzenlenen Avrupa Büyükler GüreÅŸ Åžampiyonası ile Özbekistan'daki Dünya Büyükler GüreÅŸ Åžampiyonası'nda baÅŸarılı bir performansa imza attı.

Serbest ve grekoromen stilde mindere çıkan milliler, Dünya Üniversitelerarası GüreÅŸ Åžampiyonası, Dünya Kupası, Grand Prix Turnuvaları, Türkiye'de organize edilen YaÅŸar DoÄŸu ve Vehbi Emre Turnuvaları ile uluslararası özel turnuvalarda 85 madalya kazandı.

Bu organizasyonlarda 20 altın, 27 gümüÅŸ ve 38 bronz olmak üzere 85 madalya kazanan milliler, gelecek sene ABD'de organize edilecek Dünya Åžampiyonası'nda, 2016 Rio Olimpiyatları'na kota alabilmek için mücadele edecek.

- Büyük kadınlarda ilk madalya YeÅŸilırmak'tan geldi

Özbekistan'ın baÅŸkenti TaÅŸkent'te düzenlenen Dünya Büyükler Åžampiyonası'nda Elif Jale YeÅŸilırmak, bir ilke imza attı.

58 kiloda mindere çıkan YeÅŸilırmak, bronz madalyanın sahibi olurken, Türkiye'ye büyük kadınlardaki ilk madalyasını getirdi ve adını tarihe yazdırdı.

- Taha Akgül dünya ÅŸampiyonu oldu

Üç Avrupa ÅŸampiyonluÄŸu bulunan milli güreÅŸçi Taha Akgül, kariyerinde eksik olan dünya ÅŸampiyonluÄŸunu 2014 yılında kazanmayı baÅŸardı.

Büyüklerde ilk kez geçen sene katıldığı Dünya Åžampiyonası'nda bronz madalyanın sahibi olan Akgül, Özbekistan'da düzenlenen ÅŸampiyonada altın madalya alarak kariyerine yeni bir baÅŸarı eklemiÅŸ oldu.

- Serbest ve grekoromen stilde dünya üçüncülüÄŸü

Türkiye, Özbekistan'da düzenlenen Dünya Büyükler GüreÅŸ Åžampiyonası'nda hem serbest hem de grekoromen stilde dünya üçüncüsü oldu.

Serbest stilde ÅŸampiyonayı 1 altın, 1 gümüÅŸ ve 2 bronz olmak üzere 4 madalyayla tamamlayan milliler, 41 puan toplayarak, dünya üçüncülüÄŸünü elde etti.

Grekoromen stilde ise 2 gümüÅŸ, 2 bronz madalya kazanan milli takım, 35 puanla kürsünün üçüncü basamağında yer aldı.

- Federasyon Başkanı Yerlikaya: "Madalya avına devam"

Türkiye GüreÅŸ Federasyonu BaÅŸkanı Hamza Yerlikaya ise baÅŸarılı bir sene geçirdiklerini ancak her zaman daha yukarıyı hedeflediklerini söyledi.

Yerlikaya, yaptığı açıklamada, bu yıl Türk güreÅŸinin geçmiÅŸe oranla çok daha iyi bir sezon geçirdiÄŸini belirterek, "2014 yılına damga vuran Türk güreÅŸi, 2015 yılında da madalya avına kaldığı yerden devam edecek" dedi.

Madalya oranındaki artışın kendilerini memnun ettiÄŸini ancak tatmin etmediÄŸini vurgulayan Yerlikaya, "Amacımız madalya sayımızı çok daha yukarılara çıkarmak. Her sene, üzerine koyarak hedefimize ilerliyoruz. Buradaki en önemli nokta altyapı. 11-15 yaÅŸ gruplarını ikinci kez kampa aldık. 2020 yılına doÄŸru bu fabrikadan çok baÅŸarılı sporcular yetiÅŸecek" diye konuÅŸtu.

- "Altyapı, olmazsa olmazımız"

Altyapıya büyük önem verdiklerini ve gelecekteki baÅŸarıların bu gençler tarafından alınacağını kaydeden Yerlikaya, sözlerini ÅŸöyle tamamladı:

"Altyapıya verilen önem, olmazsa olmazımız. DoÄŸru hamleler yapıp, daha fazla önem verince mekanizmalar otomatik olarak sizi baÅŸarıya götürüyor. Kararlı bir ÅŸekilde yolumuza devam edeceÄŸiz. Bu sene Avrupa ve dünya ÅŸampiyonalarında kazanılan 52 madalya, madalyasız bir dönemden çıkan güreÅŸ camiası için ne kadar iyi gözükse de bu sayıyı 100'lere çıkarmamız gerekiyor. Herkes baÅŸarıya giden yolu biliyor ve üzerine düÅŸeni fazlasıyla yapıyor. Hep daha iyisini yapabilmek için çabalıyoruz. Her zaman en üstte olabilmek adına mücadelemizi sürdürüyoruz."


Bu haber toplam 1076 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA