23 Ağustos 2017 çarsamba
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÅžAVÅžAT KAR'AKUCAK GÃœREÅžLERÄ° YAPILDI

ÅžAVÅžAT KAR'AKUCAK GÃœREÅžLERÄ° YAPILDI
Artvin'in Şavşat İlçesine bağlı Veliköy'de bu yıl 20'ncisi düzenlenen kar üstü karakucak güreşleri nefes kesti.
15.02.2015 / 17:07


RTVÄ°N' in ÅžavÅŸat Ä°lçesine baÄŸlı Veliköy'de bu yıl 20'ncisi düzenlenen kar üstü karakucak güreÅŸleri nefes kesti.

GüneÅŸli bir havada karla kaplanmış zeminde yapılan güreÅŸleri Artvin Valisi Yardımcısı Hasan Ongu, ÅžavÅŸat Kaymakamı Cemil SarıoÄŸlu, Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çelik, ÅžavÅŸat Belediye BaÅŸkanı Ahmet Sinan Öztürk, Gürcistan' ın Kutaisi kenti Belediye BaÅŸkanı Zaza Nusubite ile yaklaşık 3 bin kiÅŸi izledi. Artvin'in yanı sıra Ä°stanbul, Ä°zmit, KahramanmaraÅŸ, Tokat, Samsun, Sivas, Erzurum, Rize, Artvin ve Ardahan illeri ile Ukrayna ve Gürcistan’dan katılan 180 sporcu, kar üzerinde birbirleriyle mücadele etti. SoÄŸuktan etkilenen bazı sporcuların kara lastik ayakkabı ve yün çorap giydikler gözlendi.

Etkinlik öncesi konuÅŸan ÅžavÅŸat Kaymakamı Cemil SarıoÄŸlu, güreÅŸ sporunun Türk tarihindeki önemine deÄŸindi, ilçede eskiden bayramlarda, eÄŸlencelerde hatta cuma namazları sonrasında insanların güreÅŸtiÄŸini anlattı. Kaymakam SarıoÄŸlu, etkinliÄŸin ilçenin tanıtımına büyük katkı sunduÄŸunu hatırlattı, devamı için çaba harcanacağını söyledi.

Bölgede yetersiz kar bulunması nedeniyle güreÅŸlerin gerçekleÅŸtiÄŸi alana çevre illerden araçlarla kar getirilerek kar takviyesi yapıldı. Veliköy Muhtarlığı ve Veliköy Kültür ve Dayanışma DerneÄŸi’nin ortaklaÅŸa düzenlediÄŸi 20’nci Veliköy Kar GüreÅŸleri Festivali’nde 35 ile 120 kilogram arasında 11 kategoride güreÅŸler yapıldı, yaklaşık 50 bin lira para ödülü dağıtıldı. Etkinlikte, 'O Ses Türkiye' yarışmasında çeyrek finale yükselen Artvinli ikizler Soysal ve Cemal Bilmaç kardeÅŸler konser verdi, halk oyunları ekipleri de gösteriler yaptı.


Bu haber toplam 843 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA