2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YAÅžAR DOÄžU'NUN EÅžYALARI TOPLANIYOR

YAÅžAR DOÄžU'NUN EÅžYALARI TOPLANIYOR
Yaşar Doğu'nun Kavak ilçesi Emirli Mahallesi'nde müzeye çevrilen evinde sergilenmesi amacıyla, güreşçiye ait eşyaların yakınları ve vatandaşlardan toplanması için Kavak Belediyesince kampanya düzenlendi.
19.03.2015 / 23:02


Kavak Belediye BaÅŸkanı Ä°brahim SarıcaoÄŸlu, güreÅŸçi YaÅŸar DoÄŸu'nun, ilçenin gurur kaynağı olduÄŸunu söyledi. Efsane güreÅŸçinin aslında Karlı Mahallesi'nde doÄŸduÄŸunu ancak babasının ölümünün ardından 2 yaşından 20 yaşına kadar Emirli Mahallesi'nde yaÅŸadığını anlatan SarıcaoÄŸlu, "Daha sonra askere gidiyor. Karakucak güreÅŸleri yapıyor. 47 yaşında ölüyor. YaÅŸar DoÄŸu kısacık ömrüne dünyaları sığdırıyor, 46 ÅŸampiyonluk. YaÅŸar DoÄŸu ile ilgili etkinlikler düzenliyoruz. Ölüm yıl dönümünde mevlit okutuyoruz" dedi."Yaşar Doğu ile ilgili belgesel yapacağız"

Yaklaşık bir yıl önce restorasyon çalışmalarına baÅŸlanan iki katlı binanın bu yaz müze olarak hizmete açılacağını dile getiren SarıcaoÄŸlu, ÅŸunları kaydetti:"Buradan bütün hemÅŸehrilerime sesleniyorum. Özellikle YaÅŸar DoÄŸu'ya ait eÅŸyaların sergilenmesi ve onun özel eÅŸyalarının burada sunumu açısından bir kampanya baÅŸlattık. Herkesten destek bekliyoruz. YaÅŸar DoÄŸu ile alakalı bir belgesel çalışmamız da olacak. Çünkü tanıtımının çok iyi yapıldığı kanısında deÄŸilim. Kavak'ta çok güzel bir anıt heykel yapacağız. Yaz aylarında hem müzemizin hem onun açılışını yapacağız."GüreÅŸçi DoÄŸu'nun iki çocuÄŸu olduÄŸunu belirten SarıcaoÄŸlu, "Biri Ankara'da biri ABD'de yaşıyor. Mutlaka kendilerinde özel eÅŸyaları var. Onları sergileyeceÄŸiz bu müzede. Otantik, o dönemi yansıtan bir sunum yapacağız. YaÅŸar DoÄŸu'nun evlatlarıyla görüÅŸüyoruz. Yardımcı olacaklarını söylediler. Gerekli çalışmaları baÅŸlattık, yaz ortası gibi müzenin açılışını yapmayı planlıyoruz" ifadesini kullandı.YaÅŸar DoÄŸu kimdir

Türk güreÅŸinin efsane isimlerinden YaÅŸar DoÄŸu, ay-yıldızlı mayoyla yaptığı 47 güreÅŸin yalnızca birinde yenildi, galip geldiÄŸi 46 karşılaÅŸmanın 33'ünü ise tuÅŸla kazandı.1913 yılında Samsun'un Kavak ilçesinde doÄŸan YaÅŸar DoÄŸu, küçük yaÅŸta güreÅŸe baÅŸladı. Daha 15 yaşındayken yörenin en ünlü pehlivanları arasına girdi. Askere gidene kadar karakucak güreÅŸi yaptı. 1936 yılında Ankara'da askerde iken, güreÅŸ kulübüne girdi ve minder güreÅŸine baÅŸladı. 1948 Londra Olimpiyatları'na katıldı ve burada 5 rakibini de yenerek olimpiyat ÅŸampiyonu oldu.1951 yılında dünya ÅŸampiyonasında 87 kiloda mindere çıkan YaÅŸar DoÄŸu, kısa boylu olduÄŸu için bu kiloda güreÅŸmesinin güç olmasına raÄŸmen Finlandiyalı, Ä°ranlı, Alman ve Ä°sveçli rakiplerini yenerek, dünya ÅŸampiyonluÄŸunu kazandı.Ünlü güreÅŸçi, 8 Ocak 1961'de Ankara'da geçirdiÄŸi kalp krizi sonucu vefat etti.


Etiketler:
Bu haber toplam 1023 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA