20 Ağustos 2017 Pazar
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BAŞPEHLİVAN ÇIRAKLARINI YETİŞTİRİYOR

BAŞPEHLİVAN ÇIRAKLARINI YETİŞTİRİYOR
2003 yılında Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde de başpehlivan olan Kenan Şimşek (47), beden eğitimi öğretmenliği yaptığı okulda kendisi gibi pehlivanlar yetiştiriyor.
23.03.2015 / 15:45


Ä°spanya'nın Barcelona kentinde 1992 yılında gerçekleÅŸtirilen olimpiyatlarda 90 kiloda olimpiyat ikincisi, 2003 yılında Kırkpınar YaÄŸlı GüreÅŸleri'nde de baÅŸpehlivan olan Kenan ÅžimÅŸek (47), beden eÄŸitimi öÄŸretmenliÄŸi yaptığı okulda kendisi gibi pehlivanlar yetiÅŸtiriyor.

ÅžimÅŸek, yaptığı açıklamada, hem olimpiyatta madalya aldığını hem de Kırkpınar'da BaÅŸpehlivan olduÄŸunu hatırlatarak, aktif sporu geçen yıl bıraktığını söyledi.Åžu anda Düzce Aydınpınar Ortaokulu'nda beden eÄŸitimi öÄŸretmenliÄŸi yaptığını, geleceÄŸin pehlivanlarını yetiÅŸtirmeye çalıştığını ifade eden ÅžimÅŸek, ÅŸöyle konuÅŸtu:"Ata sporumuz güreÅŸi, geleceÄŸimiz olan çocuklara sevdirmeye ve aktarmaya çalışıyorum. Bu iÅŸe çok hevesli öÄŸrencilerimizi görünce mutlu oluyorum. BaÅŸarı dolu spor hayatına 1985 yılında Ankara'da baÅŸladım. 1992 yılında Barcelona'da yapılan olimpiyatlarda ikinci, 2003 yılında da Kırkpınar'da baÅŸpehlivan oldum. Türkiye'de baÅŸpehlivan olan birçok kiÅŸi var ancak hem olimpiyatlarda madalya alan ve hem de Kırkpınar'da baÅŸpehlivan olarak kemer takan bir tek kiÅŸi benim. Minder güreÅŸinde 3 tane Avrupa ÅŸampiyonluÄŸu madalyam var. Bunun yanı sıra birçok turnuvaları saymıyorum. Bu kadar madalyayı kazandığım zaman minder güreÅŸinde, gerçekten o dönemlerde istediÄŸim kadar ödül alamadım, ilgi görmedim. Onun için minder güreÅŸini bıraktım. YaÄŸlı güreÅŸe baÅŸladım. Kırkpınar'da, 2003'te bir defa baÅŸpehlivan oldum, diÄŸer ayrı zamanlarda ise 4 kere de 3'üncülük aldım."- "Son 20 yılın en önemli güreÅŸi"

ÅžimÅŸek, hiç unutamadığı müsabakanın ise 1998 yılında "Cino Mehmet" lakaplı Mehmet Yılmaz ile yaptığı maç olduÄŸunu anlattı. O dönem "Cino Mehmet"in çok hızlı ve seri güreÅŸtiÄŸini, ona 10 dakikadan fazla dayanan sporcunun olmadığını aktaran ÅžimÅŸek, ÅŸunları söyledi:"O gün, Edirne'de favori baÅŸpehlivan olacak adamlardan birisi Cino'ydu. Son 16'ya kalmıştık. Elemelerde Cino'yla ben eÅŸleÅŸtim. O gün Cino ile bir saat yeniÅŸemedik. Normal süre böyle bitti. Puanlama usulu uzatmaya gitti maç. Puanlama da bir saat geçti birbirimize üstünlük saÄŸlayamadık. Sahada tek biz kaldık. Tabii bu süre içerisinde Cino, kaçarak pasif güreÅŸiyordu. Hakemler, biraz ondan yana meyilli olduÄŸu için Cino'yu atmıyorlar, diskalifiye etmiyorlardı. Bizim maçımız iki saati de aÅŸarak üç saate yakın bir güreÅŸ oldu. En sonunda Cino, güreÅŸirken yüz üstü düÅŸtü ve bayıldı. Tamamen bayıldı, Cino bayıldı, düÅŸtü. Ben puan alamadım. Hakeme dedim ki; 'kaldırın kalksın güreÅŸe devam edeceÄŸiz' diye. Orada puan alsam güreÅŸ bitecek çünkü hakem düdük çalmadı. Cino'yu kaldıramadılar. En sonunda Cino'yu hastaneye kaldırdılar ve ben öyle galip geldim. Hiç unutamadığım bir anıdır. Zaten güreÅŸ seyircisinin de son 20 yılda seyrettiÄŸi en önemli güreÅŸlerden bir tanesidir bu. Seyircilerin hepsi bunu söyler. Böyle güzel bir anımız var."ÅžimÅŸek, Türkiye'de spora birçok yatırım yapılmasına raÄŸmen ata sporu güreÅŸin halen daha ilgi görmediÄŸini ve hak ettiÄŸi yerde olmadığını sözlerine ekledi.

 


Bu haber toplam 1239 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA