23 Ağustos 2017 çarsamba
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GÜREŞTE TÜM HAKEMLERİ TEKRAR SINAVA SOKMA DERECESİNDEKİ DEĞİŞEN KURALLAR

GÜREŞTE TÜM HAKEMLERİ TEKRAR SINAVA SOKMA DERECESİNDEKİ DEĞİŞEN KURALLAR
Bu sefer Güreş kuralları öyle bir değişti ki, akıllara tüm hakemlerin tekrar sınava girmesi gerekmez mi sorusu geliyor.
04.05.2015 / 19:58


Bu sefer GüreÅŸ kuralları öyle bir deÄŸiÅŸti ki, akıllara  tüm hakemlerin tekrar sınava girmesi gerekmez mi sorusu geliyor. Ä°ÅžTE BÄ°LMENÄ°Z GEREKEN YENÄ° GÜREÅž KURALLARI 

1- GR güreÅŸte, kafa atma , parmakları bükme, ayakla yapılan veya ayaÄŸa yapılan bütün müdahaleler, oyundan kaçma , minderden kaçma, her iki güreÅŸçi için de yerde doÄŸru baÅŸlama pozisyonunu reddetme gibi kural dışı davranışların tamamı hatalı güreÅŸçiye ihtar ( O ) rakinine 2 puan olarak deÄŸerlendirilecektir.

2- Rakibin direk tehlikeli pozisyona geldiÄŸi Grand Teknik oyunlarda atak güreÅŸçiye 5 puanverilecektir. Rakibin tehlikeli pozisyona gelmediÄŸi grand teknik oyunlar ise 2 puanile deÄŸerlendirilecektir.

3- Ayaktan yapılan ve tehlikeli pozisyonla sonuçlanmayan bütün oyunlar rakibin arkasına geçilerek kontrol edilip edilmediÄŸine bakılmaksızın 2 puan ile deÄŸerlendirilecektir.

4- Ayaktan yapılan ve rakini direk olarak tehlikeli pozisyona geldiği oyunlar 4 puanile değerlendirilecektir.

5- Yer güreÅŸindeyken rakibini yerden keserek oyun uygulayan güreÅŸçinin rakibini tehlikeli duruma getiremediÄŸi durumlar 2 puanile deÄŸerlendirilecektir.

6- Yer güreÅŸindeyken rakibini yerden keserek oyun uygulayan güreÅŸçinin rakibini tehlikeli duruma getirdiÄŸi durumlar 4 puanile deÄŸerlendirilecektir.

7- Rakibini iterek minde dışına çıkaran güreÅŸçiye 1 puan verilmeyecek. Bu ÅŸekilde güreÅŸen güreÅŸçi ilkin de hakem tarafından uyarılacak ikincisinde kendisine ihtar (O) rakinine 2 puan verilerek c zalandırılacaktır.

8- Ayak güreÅŸinde rakine hakim olan ve oyun uygulayan güreÅŸçi oyunu sırasında tek ayağı ile minder dışına basarak oyununu gerçekleÅŸtirirse oyununun gereÄŸi olan puan veya puanları alacak. Oyunu gerçekleÅŸtiremez veya iki ayağı ile minder dışına basarak oyun yaparsa oyun iptal edilecek ve atak güreÅŸçi dışarı basmadan dolayı cezalandırılmayacak ve hakem müsabakayı durdurup ortada ayakta baÅŸlatacak.

9- Bu iki durumun dışında ki diÄŸer bütün minder dışına çıkışlar rakibe 1 puanile deÄŸelendirilmeye devam edecektir.

10- Yer güreÅŸinde alttaki güreÅŸçinin temel defans pozisyonu kollar vücuttan ayrı ve açık ÅŸekilde olacaktır. Kapanarak, dizini yantarafa çekerek veya rakbin elini kolunu tutarak savunma yapmak kesinlikle yasaktır. BuÅŸekilde davranan güreÅŸçi pozisyon sırasında sert bir ÅŸekilde sözlü olarak uyarılacak hala devam ederse kendisine ihtar ( O ) rakibine 2 puan verilerek güreÅŸ tekrar yerede baÅŸlatılacaktır.

11- Bütün çırpmalar rakibin tehlikeli pozisyona gelip gelmediÄŸine bakılmaksızın 2 puanolarak deÄŸerlendirilecektir. ( OtotuÅŸ olan güreÅŸçi 1 puan kaybeder ).

12- GR güreÅŸçe ihtar ( O ) sadece yukarıda bahsedilen kural dışı oyun ve pozisyonlar için verilecektir. GüreÅŸin imajını korumak ve 3 ihtardan dolayı diskalifiye ile biten müsabakaları engellemek için pasif güreÅŸçinin cezalandırılma sürecinde ihtar verilmeyecektir. Pasif güreÅŸçinin cezalandırılması Büyükler kategorisinde diÄŸer yaÅŸ kategorilerine göre farklı olacaktır.

BÜYÜKLER KATEGORÄ°SÄ° Ä°ÇÄ°N PASÄ°VÄ°TE PROSEDÜRÜ :

Bu yaÅŸ grunuda halen uygulanmakta olan pasif güreÅŸçinin deÄŸerlendirilmesi ihtar yerine sadece pasivite uyarısı verilerek aynen devam edecektir. Åžöyle ki ;

- 1. Ä°hlalde , hakem pasif güreÅŸçi açık ve anlaşılır ÅŸekilde müsabakayı durudrmadan sözlü olarak uyarır ( Resmi Uyarı )

- 2. Ä°hlalde, hakem pasivite onayını aldıktan sonra müsabakayı durdurur ve aktif güreÅŸçiye pozisyon tercihini sorar.

- 3. Ä°hlalde, hakem pasivite onayını aldıktan sonra müsabakayı durdurur ve aktif güreÅŸçiye 1 puanvererk pozisyon tercihini sorar.

- Bundan sonraki her pasivite durumunda rakibe bir puan verilerek pozisyonterci sorulur.

• Not: 0 – 0 devam eden müsabakalarda hakemler 4.30 dakikadan önce 3. Ä°hlalden dolayı olan cezalandırmayı yapmalılar böylece diÄŸer güreÅŸçiye yeterince vakit kalması saÄŸlanır..

U23, GENÇ, YILDIZ MÄ°NKLER KATEGORÄ°LERÄ° Ä°ÇÄ°N PASIVITE PROSEDÜRÜ :

GR güreÅŸte güreÅŸçilerin kafa dayamadan göÄŸüs göÄŸüse güreÅŸmelerini teÅŸvik etmek hatta bu ÅŸekilde güreÅŸmelerini saÄŸlamak amacı ile bu ÅŸekilde üreÅŸmeyen güreÅŸçi pasif olarak kabul edilecektir. Dolayısıyla bu yaÅŸ gruplarında pasiviteden dolayı pozisyon tecihi uygulanmayıp aÅŸağıdaki prosedür geçerli olacaktır.

- Pasif güreçi önce müsabaka durudrulmadan normal her zaman yapıldığı gibi sözlü olarak uyarılarak güreÅŸ yapmaya teÅŸvik edilecektir

- Ancak aynı güreÅŸçi yine de pasif güreÅŸi tercih ediyorsa hakem sözlü olarak müsabakayı durudrmada birinci pasivite uyarısını yapacak,

- Aynı güreÅŸçi hala pasif ise orta hakem onay alarak müsabakayı durdurmadan ikinci pasivite uyarısını yapacak ve rakibine 1 puanverecek,

- Bundan sonra her iki pasiviteden sonrarakibe otomatik olarak 1 puanveriecek ve bu süreçlerde müsabaka durdurlmayacak.

Bu kural deÄŸiÅŸikliklerinin en önemli hedefi daha basit ve anlaşılır bir güreÅŸin yanı sıra GR güreÅŸin gerçek stili olankafa dayamadan bileklerden parmaklardan tutmadanGÖÄžÜS GÖÄžÜSEgüreÅŸi saÄŸlamaktır. Anrenör, Sporcu ve HakemarkadaÅŸlarımızın bu hususa önem vermeleri rica olunur.

Mayıs 2015

Türkiye GüreÅŸ Federasyonu

Merkez Hakem Kurulu


Etiketler:
Bu haber toplam 1520 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA