23 Temmuz 2017 Pazar
2015 FAALİYET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERİ
LİSANS İŞLEMLERİNDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GÜREŞTE TÜM HAKEMLERİ TEKRAR SINAVA SOKMA DERECESİNDEKİ DEĞİŞEN KURALLAR

GÜREŞTE TÜM HAKEMLERİ TEKRAR SINAVA SOKMA DERECESİNDEKİ DEĞİŞEN KURALLAR
Bu sefer Güreş kuralları öyle bir değişti ki, akıllara tüm hakemlerin tekrar sınava girmesi gerekmez mi sorusu geliyor.
04.05.2015 / 19:58


Bu sefer Güreş kuralları öyle bir değişti ki, akıllara  tüm hakemlerin tekrar sınava girmesi gerekmez mi sorusu geliyor. İŞTE BİLMENİZ GEREKEN YENİ GÜREŞ KURALLARI 

1- GR güreşte, kafa atma , parmakları bükme, ayakla yapılan veya ayağa yapılan bütün müdahaleler, oyundan kaçma , minderden kaçma, her iki güreşçi için de yerde doğru başlama pozisyonunu reddetme gibi kural dışı davranışların tamamı hatalı güreşçiye ihtar ( O ) rakinine 2 puan olarak değerlendirilecektir.

2- Rakibin direk tehlikeli pozisyona geldiği Grand Teknik oyunlarda atak güreşçiye 5 puanverilecektir. Rakibin tehlikeli pozisyona gelmediği grand teknik oyunlar ise 2 puanile değerlendirilecektir.

3- Ayaktan yapılan ve tehlikeli pozisyonla sonuçlanmayan bütün oyunlar rakibin arkasına geçilerek kontrol edilip edilmediğine bakılmaksızın 2 puan ile değerlendirilecektir.

4- Ayaktan yapılan ve rakini direk olarak tehlikeli pozisyona geldiği oyunlar 4 puanile değerlendirilecektir.

5- Yer güreşindeyken rakibini yerden keserek oyun uygulayan güreşçinin rakibini tehlikeli duruma getiremediği durumlar 2 puanile değerlendirilecektir.

6- Yer güreşindeyken rakibini yerden keserek oyun uygulayan güreşçinin rakibini tehlikeli duruma getirdiği durumlar 4 puanile değerlendirilecektir.

7- Rakibini iterek minde dışına çıkaran güreşçiye 1 puan verilmeyecek. Bu şekilde güreşen güreşçi ilkin de hakem tarafından uyarılacak ikincisinde kendisine ihtar (O) rakinine 2 puan verilerek c zalandırılacaktır.

8- Ayak güreşinde rakine hakim olan ve oyun uygulayan güreşçi oyunu sırasında tek ayağı ile minder dışına basarak oyununu gerçekleştirirse oyununun gereği olan puan veya puanları alacak. Oyunu gerçekleştiremez veya iki ayağı ile minder dışına basarak oyun yaparsa oyun iptal edilecek ve atak güreşçi dışarı basmadan dolayı cezalandırılmayacak ve hakem müsabakayı durdurup ortada ayakta başlatacak.

9- Bu iki durumun dışında ki diğer bütün minder dışına çıkışlar rakibe 1 puanile değelendirilmeye devam edecektir.

10- Yer güreşinde alttaki güreşçinin temel defans pozisyonu kollar vücuttan ayrı ve açık şekilde olacaktır. Kapanarak, dizini yantarafa çekerek veya rakbin elini kolunu tutarak savunma yapmak kesinlikle yasaktır. Buşekilde davranan güreşçi pozisyon sırasında sert bir şekilde sözlü olarak uyarılacak hala devam ederse kendisine ihtar ( O ) rakibine 2 puan verilerek güreş tekrar yerede başlatılacaktır.

11- Bütün çırpmalar rakibin tehlikeli pozisyona gelip gelmediğine bakılmaksızın 2 puanolarak değerlendirilecektir. ( Ototuş olan güreşçi 1 puan kaybeder ).

12- GR güreşçe ihtar ( O ) sadece yukarıda bahsedilen kural dışı oyun ve pozisyonlar için verilecektir. Güreşin imajını korumak ve 3 ihtardan dolayı diskalifiye ile biten müsabakaları engellemek için pasif güreşçinin cezalandırılma sürecinde ihtar verilmeyecektir. Pasif güreşçinin cezalandırılması Büyükler kategorisinde diğer yaş kategorilerine göre farklı olacaktır.

BÜYÜKLER KATEGORİSİ İÇİN PASİVİTE PROSEDÜRÜ :

Bu yaş grunuda halen uygulanmakta olan pasif güreşçinin değerlendirilmesi ihtar yerine sadece pasivite uyarısı verilerek aynen devam edecektir. Şöyle ki ;

- 1. İhlalde , hakem pasif güreşçi açık ve anlaşılır şekilde müsabakayı durudrmadan sözlü olarak uyarır ( Resmi Uyarı )

- 2. İhlalde, hakem pasivite onayını aldıktan sonra müsabakayı durdurur ve aktif güreşçiye pozisyon tercihini sorar.

- 3. İhlalde, hakem pasivite onayını aldıktan sonra müsabakayı durdurur ve aktif güreşçiye 1 puanvererk pozisyon tercihini sorar.

- Bundan sonraki her pasivite durumunda rakibe bir puan verilerek pozisyonterci sorulur.

• Not: 0 – 0 devam eden müsabakalarda hakemler 4.30 dakikadan önce 3. İhlalden dolayı olan cezalandırmayı yapmalılar böylece diğer güreşçiye yeterince vakit kalması sağlanır..

U23, GENÇ, YILDIZ MİNKLER KATEGORİLERİ İÇİN PASIVITE PROSEDÜRÜ :

GR güreşte güreşçilerin kafa dayamadan göğüs göğüse güreşmelerini teşvik etmek hatta bu şekilde güreşmelerini sağlamak amacı ile bu şekilde üreşmeyen güreşçi pasif olarak kabul edilecektir. Dolayısıyla bu yaş gruplarında pasiviteden dolayı pozisyon tecihi uygulanmayıp aşağıdaki prosedür geçerli olacaktır.

- Pasif güreçi önce müsabaka durudrulmadan normal her zaman yapıldığı gibi sözlü olarak uyarılarak güreş yapmaya teşvik edilecektir

- Ancak aynı güreşçi yine de pasif güreşi tercih ediyorsa hakem sözlü olarak müsabakayı durudrmada birinci pasivite uyarısını yapacak,

- Aynı güreşçi hala pasif ise orta hakem onay alarak müsabakayı durdurmadan ikinci pasivite uyarısını yapacak ve rakibine 1 puanverecek,

- Bundan sonra her iki pasiviteden sonrarakibe otomatik olarak 1 puanveriecek ve bu süreçlerde müsabaka durdurlmayacak.

Bu kural değişikliklerinin en önemli hedefi daha basit ve anlaşılır bir güreşin yanı sıra GR güreşin gerçek stili olankafa dayamadan bileklerden parmaklardan tutmadanGÖĞÜS GÖĞÜSEgüreşi sağlamaktır. Anrenör, Sporcu ve Hakemarkadaşlarımızın bu hususa önem vermeleri rica olunur.

Mayıs 2015

Türkiye Güreş Federasyonu

Merkez Hakem Kurulu


Etiketler:
Bu haber toplam 1453 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA