20 Ağustos 2017 Pazar
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

VATANDAÅž RIZA !

VATANDAÅž RIZA !
Tecil işlemleri için gittiği askerlik şubesinde kendisine "çürük raporu" verilebileceğini öğrenen Kayaalp, "10 askere bedelim, ne olursa olsun 'çürük' olayını kabul etmiyorum" dedi.
16.06.2015 / 14:01


Son Avrupa ÅŸampiyonasında 5. defa Avrupa’nın zirvesine çıkan Milli güreÅŸçi Rıza Kayaalp'e askerliÄŸi ile ilgili çürük raporu verileceÄŸi sözleri ÅŸampiyonu ÅŸok etti.

Tecil iÅŸlemleri için gittiÄŸi askerlik ÅŸubesinde kendisine "çürük raporu" verilebileceÄŸini öÄŸrenen Kayaalp, "10 askere bedelim, ne olursa olsun 'çürük' olayını kabul etmiyorum" dedi.Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Beden EÄŸitimi ve Spor Yüksekokulu'ndan (BESYO) geçen yıl mezun olan milli güreÅŸçi Rıza Kayaalp, tecil iÅŸlemleri için gittiÄŸi askerlik ÅŸubesinde, kendisine "çürük raporu" verilebileceÄŸinin söylenmesi üzerine ÅŸoke oldu. Grekoromen stilde 130 kiloda Türkiye'yi temsil eden 1.83 boyundaki Rıza Kayaalp, "vücut kitle endeksi dolayısıyla askerliÄŸe elveriÅŸli olmadığı" gerekçesiyle karşı karşıya kaldığını açıkladı. YaÅŸadığı olayı DoÄŸan Haber Ajansı Muhabirine anlatan Kayaalp, "Muayene ve tecil iÅŸlemini yaptırmak için askerlik ÅŸubesine gittim. Üniversite okuduÄŸum için 2 yıl daha tecil hakkım vardı. Vücut kitle endeksi dolayısıyla çürük verilebileceÄŸini biliyordum ama fiziÄŸime bakarak 'Bana çürük raporu vermezler' diye düÅŸündüm. Askerlik için boy ve kilo orantısına bakılıyormuÅŸ. Ä°kisi arasında fiziki yapısına bakmadan çürük veriyorlar" dedi."10 ASKERE BEDELÄ°M, ASLA 'ÇÜRÜK' OLAYINI KABUL ETMÄ°YORUM""Büyükbabam askerliÄŸimi yapmamı istedi. Ben de ona söz verdim" diyen milli güreÅŸçi, "Çünkü onun dedeleri Mersin'de olsun Çanakkale'de olsun oralarda ÅŸehit düÅŸmüÅŸler. Her zaman bana bunu anlatır. Ben de ona 'Büyükbaba, ÅŸimdi askerliÄŸi yapıp da ne yapacağım' dedim. "Yok, sen yine askerliÄŸini yapacaksın. Bana söz ver' dedi. Ben de askerliÄŸimi yapacağıma yönelik 92 yaşındaki büyükbabama söz verdim. O yüzden çürük almamak istedim. Ama 'Sana çürük vereceÄŸiz' dediler. Ben de '10 askere bedelim' dedim. Fiziki yapım da çok iyi durumda. Normal bir tempoda 20 kilometre koÅŸacak biriyim, 130 kilo olmama raÄŸmen. 'Yok' dediler, prosedürün böyle öyle olduÄŸunu söylediler. Israr ettim, muayenemi oldum. Åžimdilik tecilimi yaptırdım ama ilerleyen dönemde askerliÄŸimi yapabilecek miyim yoksa yapamayacak mıyım göreceÄŸiz. Ben yapmak istiyorum, büyükbabama da söz verdim. Bir yerde nöbet de tutsak akÅŸama kadar baÅŸka iÅŸler de yapsak o silahı elime alıp askerliÄŸimi yapmak istiyorum. Bu prosedüre uymak istemiyorum. Ülkesi için bir ÅŸey yapmak isteyen her vatan evladı gibi ben de askerliÄŸimi yapmak istiyorum. Ne olursa olsun 'çürük' olayını kabul etmiyorum."Avrupa ve dünya ÅŸampiyonu olan, kariyerinde bugüne kadar 90'a yakın madalya ile kupa bulunan güreÅŸin "altın çocuÄŸu" Rıza Kayaalp, katıldığı 6 Avrupa ÅŸampiyonasının 5'inde altın, birinde gümüÅŸte kaldı.ÇÜRÜK RAPORU NEDÄ°R?
Kamuoyunda yaygın olarak "çürük raporu" olarak bilinen rapor aslında kiÅŸinin askerliÄŸe elveriÅŸli olup olmadığını tespit eden rapor. Bu rapor askerlik ÅŸubelerinde askerlik meclisi olarak tanımlanan ilk tabip denen heyet tarafından ya da daha çok askeri hastaneler tarafından veriliyor.Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) SaÄŸlık YeteneÄŸi YönetmeliÄŸi'nde bu raporun bütün veriliÅŸ yöntemi, usulü ve kıstasları ayrıntısıyla yer alıyor.YönetmeliÄŸe göre, aşırı kilolulara çürük raporu verilmesi için çok ayrıntılı, tıbbi, teknik kriterler ön görülüyor. Bu konuda tanımlanan vücut kitle endeksi bulunuyor. Bunun hesaplanması sıklıkla internette rastlanılan veya güncel hayatta kulağımıza çalınan vücut kilo hesaplaması gibi deÄŸil. Çok daha farklı tıbbi, teknik bir hesaplama. Bu bilimsel hesaplamanın kriterleri ilgili yönetmelikte tanımlanıyor.Boy ve kilo arasındaki sıhhi dengesizlik raporla tespit edilmiÅŸ olan kiÅŸiler için bir takip süreci baÅŸlıyor. Bu takip süreci bir sonraki yoklama dönemine kadar sürüyor. Bu en fazla 5 yıla kadar uzatılabiliyor. 5 yıl içerisinde boy ile kilo arasındaki dengesizlik düzeltilemeyen, iyileÅŸme göstermeyen kiÅŸilerde bu sorunun kronik olduÄŸu tespit edilebilirse askerliÄŸe elveriÅŸli olmadığına dair rapor düzenleniyor.

Ercan ATA, Ankara-DHA


Etiketler:
Bu haber toplam 1609 defa okundu
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA