2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GÜREŞİN 2020 ÇABALARI

IOC Kararı ciddi olup, güreş şu seyirde devam edipte kaldırılmaz ise bu başarıyı sahiplenen üç isim var olacaktır, bunlar ABD-RUSYA-IRAN.
16.05.2013 / 00:00


Selamlar Dostlar,

Bugün yine kendimiz eleÅŸtirerek baÅŸladım yazıma affınıza sığınıyorum.

Bu yazıyı yazmama neden olan Mesut Ergül kardeÅŸime de teÅŸekkür ediyorum.

Sosyal medyadan ÅŸöyle bir haber üzerine bir yorum yaptı.

Haber ÅŸu ÅŸekildeydi; ABD'nin ÅŸu sıralarda Ä°ran ve Rusya'yla iliÅŸkileri bir hayli sorunlu olabilir ama üç ülkenin güreÅŸçileri, birlik ve beraberlik içinde bunun tam tersi bir tablo çiziyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin güreÅŸi olimpiyatlardan çıkarma giriÅŸimine karşılık Ä°ran, ABD ve Rusya'dan sporcular BirleÅŸmiÅŸ Milletler'in New York merkezinde omuz omuza verdi. Haber bu kadardı.

Sonra benden “Ne diyorsun abi TGF nin bu konudaki giriÅŸimlerine? Ben mi yetersiz kaldıklarını düÅŸünerek haksızlık ediyorum?” mesajı ile haberi yorumlamamı istedi, bende duygularımı paylaÅŸma adına yazmaya çalıştım ;

Hani bizde vardırya dostlar; ilgi, görev ve ekmek kapısı olup ta antrenman salonundan veya kulüp binasından çıktıktan sonra güreÅŸin yüzüne bakmayan istisnai olanlar var. Ve belkide bizim yapmaya çalıştıklarımızı saçma olarak yorumlayanlar ‘da var. Tabi bu arada güreÅŸimizi sevip, her platformda destekleyen ve biraz evvel bahsettiÄŸim ilgisizlikten uzak kalan nice tanışıp, tanışamadığımız dostlarımız var.

Evet konumuza dönecek olursak; Dünya'da da devletlerin güreÅŸ politikası biraz evvel yukarıda bahsettiÄŸim kiÅŸilerin güreÅŸe bakış açısı ile paralellik gösteren bir pozisyonda. Ä°ran, Rusya ve USA bugün Neden böyle bir organizasyonu yapıyorlar ve neden aylar öncesinden bir hazırlık ile organizasyonun propagandasını duyuruyorlar? Çünkü tehlikenin farkında olan üç spor ülkesi. GüreÅŸ onlar için önemsedikleri en özel spordur, hatta onlar için güreÅŸ vazgeçilmez bir spordur. GüreÅŸin Fiziksel ve mental deÄŸerleri, davranışsal insani deÄŸerleri hızlı ve kalıcı bir ÅŸekilde bireylere aktaran “çoktan yararlı” bir spor olarak görüÅŸlerinden dolayıdır. Ä°leri görüÅŸlü ve mücadeleci bir devletin vizyonu, o devletin fiziksel üstünlük bazındaki, spordan öte olmuÅŸ bir eylemi koruması ve ciddiyetini yansıtması hiçte ÅŸaşırılmayacak bir durumdur. IRAN-RUSYA-USA GüreÅŸ sporunun vasfi deÄŸerlerinin devlet bazında ki yansımasını gösteren en önemli ülkelerdir, bunu kabul etmeliyiz. Bunlardan bir baÅŸkası var mıdır elbette ki vardır Türkiye ise bunlardan hiç aÅŸağı kalmış deÄŸildir. Åžimdi Bu olguyu kavradıktan sonra Türkiye'ye bakalım. Elbette Ülkemizin GüreÅŸe olan yorumu açıktır. TGF Bu süreci gündemde tutan önemli ülkelerden birisi olmuÅŸtur, Ancak 4*4lük müdür tartışılır. Bunun yanında bir demeç vermeyen, bir propaganda ‘da bulunmayan onlarca ülkenin varlığı da hayal kırıklığıdır. TGF ÖncülüÄŸünde hemen hemen bu kritik dönemdeki yurtiçi GüreÅŸ müsabakalarında pankartlar ve sloganlı afiÅŸler açıldı çok güzeldi. IOC'ye mektup gönderildi. FILA ile istiÅŸareler yapıldı. Boykot mesajı yollama adına web sayfası kuruldu (bu çok özel bir silahtı tebrik edilir).bunun haricinde bir ÅŸeyler daha üstüne konulur mu elbette ki evet. Bir Amerika’da ivedi bir organize ile Türkiye’de kurulur kıtalar farklı amaçlar aynı olarak daha da anlam kazanılır. Öte yandan; Birde liderlerimizin sürece bakış açısı çok önemliydi. Yerlikaya karara emin bir üslup ile bir göz boyama ve gerçekleÅŸmesi mümkün olmayan bir süreç yorumlamasını getirdi. GüreÅŸin, spor tarihinde deÄŸiÅŸmez bir envanter olarak kaldırılamayacağı, ciddi olmayan bir yönetimsel karar olarak nitelendirdi. Tabi bu görüÅŸ tecrübe, bilgi ve rasyonalist bir yaklaşımın sonucuydu. Haksızda sayılmazdı. Fakat durumun güreÅŸin kendisine deÄŸil, güreÅŸ ile birleÅŸik olan günümüz spor ve istekleri olgusu dışında kalan bir güreÅŸ sorunuydu. IOC ' haklıydı ama bunun neticesi güreÅŸe baÅŸlı başına bir saldırı olmamalıydı. 3’lü ittifak oluÅŸturan ülkelerin, (USA-IRAN-RUSYA) görüÅŸü ise bu karar göz korkutmanın dışında çok ciddi bir saldırıydı, bende en kötüyü düÅŸündüm bence de ciddi ve sert bir karardır. Yani IOC GüreÅŸin bu halini istemiyor.

Asıl gelmek istediÄŸim nokta ise TGF deÄŸil, hükümet. Hükümetin ve hükümetin spordan sorumlu olduÄŸu bakanlığı. 2020 olimpiyatları isteyen bir hükümet, Organizasyon temelini neye göre kuruyor.? GüreÅŸsiz bir spor politikası Türkiye’de olmaz sayın bakanım. Bir iki güreÅŸ adına yapılan eleÅŸtiride ciddi sayılmaz. Olimpiyatları planlarken, Biz yapalım el yesin mantığı güdüyor ki; GüreÅŸi en çok koruyan, medya ve uluslararası platformlarda gündem yaratan bir tutum yerine, güreÅŸten bihaber Türk spor politikası güdüyor. Nasıl mı? Hatırlıyor musunuz geçtiÄŸimiz aylarda IOC yetkilileri Ä°stanbul’un hazırlıklarını yerinde görmek için Ä°stanbul’a geldiler, biz ne yaptık ona bakalım; IOC ‘yetkililerini havaalanında karşılarken genç sporcu çocukları götürdük hava alanına ama onlar deÄŸil de mayolu güreÅŸçilerle gitseydik ve biz güreÅŸ ülkesiyiz ,2020 Ä°stanbul’u da istiyoruz, Bizim görüÅŸümüz de güreÅŸsiz Olimpiyat olmaz mesajı olsaydı Ä°ÅŸte Türk spor politikası olurdu. Bunu gözden kaçıranlar elbette fazla ama benim gözümden kaçmaz hatırlıyor musunuz yine Olimpiyat oyunları için projeleri biten ve IOC yetkililerine sunulan minyatür spor sahalarını orada at biniciliÄŸi, yelken , eskrim vs.. Sporun sonlarında yer alan sporların projesini gösterildi medya eÅŸliÄŸinde. Her türlü alan ve salonu vardı, Peki GÜREÅž SPORU NEREDEYDÄ° ve yapılacağı salon neredeydi ben görmedim, Siz gördünüz mü ? Yetkililerine sormak istiyorum, bu ne anlama geliyor. GüreÅŸ gitsin, madalyada gözümüz yok , Bize Ä°stanbul’u verin ,kim madalya alırsa alsın, bizim halkımıza sunacak bir iki gurur madalyamız olur elbet te demek mi .? Velhasıl kelam sorunlu arayacak olursak; Sorun TGF ‘de deÄŸil, Sorun Kültür Bakanlığında Ä°nsan Kültürüne yapılan bir saldırı , sorun spor bakanlığında çünkü bu kritik dönemde hem ülkesinde olimpiyat istiyor hem de güreÅŸ olsa da olur olmasa da olur politikası izliyor. Daha büyük düÅŸünecek olursak; Sorun UNICEF ’de Ä°nsanlık mirası yaÄŸmalanıyor. Sorun GüreÅŸ Kuralları, Sorun GüreÅŸin Kurallarını bilim dalına çeviren ,güreÅŸe Fransız kalan, güreÅŸin kalbi pozisyonundaki kiÅŸiler. Sorun hem bizde hem onlarda…

Bir de ÅŸunu söyleyeyim. EÄŸer söylenildiÄŸi gibi IOC ‘nin bu kararı bir göz korkutma, bir uyarı deÄŸil ise yapacak vaktimiz varken tüm Ülke ve Dünya olarak bir bütünlük sergilemeliyiz yoksa geç olur. Bir ikici handikap ise eÄŸer bu karar ciddi olduÄŸu halde ÅŸu seyirde devam edipte kaldırılmaz ise bu baÅŸarıyı sahiplenen üç isim vardır bunlar ABD-RUSYA-IRAN Çünkü sahaya çıkan pehlivanlar onlar! Vesselam

Ali Burak TOY- turkeywrestling.com

Bu yazi toplam 1260 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA