2015 FAALİYET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERİ
LİSANS İŞLEMLERİNDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GÜREŞİN 2020 ÇABALARI

IOC Kararı ciddi olup, güreş şu seyirde devam edipte kaldırılmaz ise bu başarıyı sahiplenen üç isim var olacaktır, bunlar ABD-RUSYA-IRAN.
16.05.2013 / 00:00


Selamlar Dostlar,

Bugün yine kendimiz eleştirerek başladım yazıma affınıza sığınıyorum.

Bu yazıyı yazmama neden olan Mesut Ergül kardeşime de teşekkür ediyorum.

Sosyal medyadan şöyle bir haber üzerine bir yorum yaptı.

Haber şu şekildeydi; ABD'nin şu sıralarda İran ve Rusya'yla ilişkileri bir hayli sorunlu olabilir ama üç ülkenin güreşçileri, birlik ve beraberlik içinde bunun tam tersi bir tablo çiziyor.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin güreşi olimpiyatlardan çıkarma girişimine karşılık İran, ABD ve Rusya'dan sporcular Birleşmiş Milletler'in New York merkezinde omuz omuza verdi. Haber bu kadardı.

Sonra benden “Ne diyorsun abi TGF nin bu konudaki girişimlerine? Ben mi yetersiz kaldıklarını düşünerek haksızlık ediyorum?” mesajı ile haberi yorumlamamı istedi, bende duygularımı paylaşma adına yazmaya çalıştım ;

Hani bizde vardırya dostlar; ilgi, görev ve ekmek kapısı olup ta antrenman salonundan veya kulüp binasından çıktıktan sonra güreşin yüzüne bakmayan istisnai olanlar var. Ve belkide bizim yapmaya çalıştıklarımızı saçma olarak yorumlayanlar ‘da var. Tabi bu arada güreşimizi sevip, her platformda destekleyen ve biraz evvel bahsettiğim ilgisizlikten uzak kalan nice tanışıp, tanışamadığımız dostlarımız var.

Evet konumuza dönecek olursak; Dünya'da da devletlerin güreş politikası biraz evvel yukarıda bahsettiğim kişilerin güreşe bakış açısı ile paralellik gösteren bir pozisyonda. İran, Rusya ve USA bugün Neden böyle bir organizasyonu yapıyorlar ve neden aylar öncesinden bir hazırlık ile organizasyonun propagandasını duyuruyorlar? Çünkü tehlikenin farkında olan üç spor ülkesi. Güreş onlar için önemsedikleri en özel spordur, hatta onlar için güreş vazgeçilmez bir spordur. Güreşin Fiziksel ve mental değerleri, davranışsal insani değerleri hızlı ve kalıcı bir şekilde bireylere aktaran “çoktan yararlı” bir spor olarak görüşlerinden dolayıdır. İleri görüşlü ve mücadeleci bir devletin vizyonu, o devletin fiziksel üstünlük bazındaki, spordan öte olmuş bir eylemi koruması ve ciddiyetini yansıtması hiçte şaşırılmayacak bir durumdur. IRAN-RUSYA-USA Güreş sporunun vasfi değerlerinin devlet bazında ki yansımasını gösteren en önemli ülkelerdir, bunu kabul etmeliyiz. Bunlardan bir başkası var mıdır elbette ki vardır Türkiye ise bunlardan hiç aşağı kalmış değildir. Şimdi Bu olguyu kavradıktan sonra Türkiye'ye bakalım. Elbette Ülkemizin Güreşe olan yorumu açıktır. TGF Bu süreci gündemde tutan önemli ülkelerden birisi olmuştur, Ancak 4*4lük müdür tartışılır. Bunun yanında bir demeç vermeyen, bir propaganda ‘da bulunmayan onlarca ülkenin varlığı da hayal kırıklığıdır. TGF Öncülüğünde hemen hemen bu kritik dönemdeki yurtiçi Güreş müsabakalarında pankartlar ve sloganlı afişler açıldı çok güzeldi. IOC'ye mektup gönderildi. FILA ile istişareler yapıldı. Boykot mesajı yollama adına web sayfası kuruldu (bu çok özel bir silahtı tebrik edilir).bunun haricinde bir şeyler daha üstüne konulur mu elbette ki evet. Bir Amerika’da ivedi bir organize ile Türkiye’de kurulur kıtalar farklı amaçlar aynı olarak daha da anlam kazanılır. Öte yandan; Birde liderlerimizin sürece bakış açısı çok önemliydi. Yerlikaya karara emin bir üslup ile bir göz boyama ve gerçekleşmesi mümkün olmayan bir süreç yorumlamasını getirdi. Güreşin, spor tarihinde değişmez bir envanter olarak kaldırılamayacağı, ciddi olmayan bir yönetimsel karar olarak nitelendirdi. Tabi bu görüş tecrübe, bilgi ve rasyonalist bir yaklaşımın sonucuydu. Haksızda sayılmazdı. Fakat durumun güreşin kendisine değil, güreş ile birleşik olan günümüz spor ve istekleri olgusu dışında kalan bir güreş sorunuydu. IOC ' haklıydı ama bunun neticesi güreşe başlı başına bir saldırı olmamalıydı. 3’lü ittifak oluşturan ülkelerin, (USA-IRAN-RUSYA) görüşü ise bu karar göz korkutmanın dışında çok ciddi bir saldırıydı, bende en kötüyü düşündüm bence de ciddi ve sert bir karardır. Yani IOC Güreşin bu halini istemiyor.

Asıl gelmek istediğim nokta ise TGF değil, hükümet. Hükümetin ve hükümetin spordan sorumlu olduğu bakanlığı. 2020 olimpiyatları isteyen bir hükümet, Organizasyon temelini neye göre kuruyor.? Güreşsiz bir spor politikası Türkiye’de olmaz sayın bakanım. Bir iki güreş adına yapılan eleştiride ciddi sayılmaz. Olimpiyatları planlarken, Biz yapalım el yesin mantığı güdüyor ki; Güreşi en çok koruyan, medya ve uluslararası platformlarda gündem yaratan bir tutum yerine, güreşten bihaber Türk spor politikası güdüyor. Nasıl mı? Hatırlıyor musunuz geçtiğimiz aylarda IOC yetkilileri İstanbul’un hazırlıklarını yerinde görmek için İstanbul’a geldiler, biz ne yaptık ona bakalım; IOC ‘yetkililerini havaalanında karşılarken genç sporcu çocukları götürdük hava alanına ama onlar değil de mayolu güreşçilerle gitseydik ve biz güreş ülkesiyiz ,2020 İstanbul’u da istiyoruz, Bizim görüşümüz de güreşsiz Olimpiyat olmaz mesajı olsaydı İşte Türk spor politikası olurdu. Bunu gözden kaçıranlar elbette fazla ama benim gözümden kaçmaz hatırlıyor musunuz yine Olimpiyat oyunları için projeleri biten ve IOC yetkililerine sunulan minyatür spor sahalarını orada at biniciliği, yelken , eskrim vs.. Sporun sonlarında yer alan sporların projesini gösterildi medya eşliğinde. Her türlü alan ve salonu vardı, Peki GÜREŞ SPORU NEREDEYDİ ve yapılacağı salon neredeydi ben görmedim, Siz gördünüz mü ? Yetkililerine sormak istiyorum, bu ne anlama geliyor. Güreş gitsin, madalyada gözümüz yok , Bize İstanbul’u verin ,kim madalya alırsa alsın, bizim halkımıza sunacak bir iki gurur madalyamız olur elbet te demek mi .? Velhasıl kelam sorunlu arayacak olursak; Sorun TGF ‘de değil, Sorun Kültür Bakanlığında İnsan Kültürüne yapılan bir saldırı , sorun spor bakanlığında çünkü bu kritik dönemde hem ülkesinde olimpiyat istiyor hem de güreş olsa da olur olmasa da olur politikası izliyor. Daha büyük düşünecek olursak; Sorun UNICEF ’de İnsanlık mirası yağmalanıyor. Sorun Güreş Kuralları, Sorun Güreşin Kurallarını bilim dalına çeviren ,güreşe Fransız kalan, güreşin kalbi pozisyonundaki kişiler. Sorun hem bizde hem onlarda…

Bir de şunu söyleyeyim. Eğer söylenildiği gibi IOC ‘nin bu kararı bir göz korkutma, bir uyarı değil ise yapacak vaktimiz varken tüm Ülke ve Dünya olarak bir bütünlük sergilemeliyiz yoksa geç olur. Bir ikici handikap ise eğer bu karar ciddi olduğu halde şu seyirde devam edipte kaldırılmaz ise bu başarıyı sahiplenen üç isim vardır bunlar ABD-RUSYA-IRAN Çünkü sahaya çıkan pehlivanlar onlar! Vesselam

Ali Burak TOY- turkeywrestling.com

Bu yazi toplam 1211 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA