20 Ağustos 2017 Pazar
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HEDEF ALTIN OLUNCA!

Hedef ALTIN olunca doping de olur kavga da
03.09.2013 / 00:00


Hedef ALTIN olunca

doping de olur kavga da

En iyi savuranlar, en iyi tutanlar, en iyi vuranlar, en iyi künde atanlar, el üstünde oldukça, en merhametliler, insanlık için en fazla çalışanlar, en bilgililer, gönüller yapmaÄŸa çalışanlar unutuldukça, enayi diye görüldükçe Kırkpınar’da doping ve kavga eksik olmayacaktır.

YaÄŸlı güreÅŸ, yine doping skandalıyla çalkalandı. YiÄŸitliÄŸin, mertliÄŸin, erliÄŸin temsil edildiÄŸi, Hak için canını ortaya koyan alp erenlerin, gazi derviÅŸlerin hatırasının yaÅŸatıldığı Kırkpınar ermeydanı, ÅŸan, ÅŸöhret, para için her türlü rezaletin iÅŸlendiÄŸi doping ve kavganın yapıldığı meydan oldu.

Ne kadar talihsiz bir durum ki doping skandalı efsanevi ÅŸampiyon Ahmet TaÅŸçı ile baÅŸladı, iÅŸ milletlerarası mahkemelere kadar düÅŸtü. TaÅŸçı, kendini aklamak için inanılmaz bir mücadele verdi.

Derece yapmayanları saymıyorum. SavaÅŸ Yıldırım’ın Kırkpınar BaÅŸpehlivan birinciliÄŸi elinden alındı.

Ve ÅŸimdi de efsane olma yolunda ilerleyen Ali Gürbüz. Ä°ki numunesi pozitif çıkmış. Sebep ÅŸu veya bu… Gürbüz’ün Kırkpınar öncesi “Ä°zmit güreÅŸlerine doping kontrolü nedeniyle katılmadı.” söylentisi onu sevenleri üzmüÅŸtü.

2012’de doping kontrolü yapılmaması da söylentilere yol açmıştı.

Maksat, hedef, para, altın, ÅŸöhret olunca, yiÄŸitlik, mertlik, kalmıyor. Paraya, altına, ÅŸöhrete ulaÅŸmak için her yol mubah sayılıyor.

Altın, para ve ÅŸöhret... Akılları baÅŸtan alıyor, yiÄŸitlikti, mertlikti, gelenekti, alperenler hatırasıdır dinlemiyor, hepsini unutturuyor.

Oldum olası, kıymetin, deÄŸerin altın ile para ölçülmesine karşıyım.

Spor yarışmalarında altın, gümüÅŸ ve bronz madalyalar, ödüller kime verilir?

En iyi koşana, en iyi atana, en iyi vurana, en iyi halkalara, deliklere yollayana, en iyi rakibinin sırtını yere getirene, en iyi yumruk vurana...

Bütün bunlar nedir? Ä°nsanın fiziki, maddi tarafının geliÅŸtirilmesi, sonra yarıştırılmasıdır.

Peki, en iyi atanların, en iyi tutanların, en iyi vuranların, en hızlı koÅŸanların, en yükseÄŸe zıplayanların, en iyi künde atanların insani deÄŸerlere, yaÅŸanılır bir dünyaya katkısı nedir?

Niçin en iyi atanlar, en iyi tutanlar, en iyi vuranlar için yarışmalar düzenlenir, dereceye girenlere, altın, gümüÅŸ ve bronz madalyalar, çeÅŸitli ödüller verilir?

Sporun bin bir branşında, ülkeler, kıtalar arasında yapılan yarışmaların, yarışmalarda dereceye girerek kahraman olanların insanlığa verdiÄŸi nedir?

Barış, iyilik, merhamet, hoÅŸgörü, adalet mi?

Yoksa, kısa yoldan köÅŸeyi dönme, altınlara kavuÅŸma ve ÅŸöhret hırsı mı?

Altınlara, baÅŸarıya kavuÅŸmak için her yolu mubah görme mi?

Altınlar, baÅŸarılar, madalyalar, dünyada, dökülen kanı, gözyaşını azalttı mı?

Biz yalnızca soruyoruz?

En iyi savuranlar, en iyi tutanlar, en iyi vuranlar, en iyi künde atanlar, el üstünde oldukça, en merhametliler, insanlık için en fazla çalışanlar, en bilgililer, gönüller yapmaÄŸa çalışanlar unutuldukça, Kırkpınar’da doping ve kavga eksik olmayacaktır.

Kuvvet, mal, mülk, makam, güzellik, bilgi, ustalık ve bunların vasıtasıyla ulaşılan galibiyet yükü çok ağırdır. AteÅŸtir, düÅŸtüÄŸü yeri yakar. Aklı giderir, vicdanı örter, gönlü öldürür ve insanı nefsinin oyuncağı, esiri yapar.

AteÅŸ ancak su ile söner, üfleyerek deÄŸil.

Bunlara sahip olmak öyle tehlikelidir ki, nice benim diyen yiÄŸitler, alimler, nefislerinin oyuncağı olmuÅŸ, göklerin en bilgililerinden olan iblis ÅŸeytanlığa düÅŸmüÅŸtür.

Ä°ÅŸte Kırkpınar geleneÄŸi bunun için doÄŸmuÅŸtur...

Yeryüzünün; nefis, ÅŸeytan ve çevre ile yapılan güreÅŸin Er Meydanı olduÄŸunu haykırmak, kuvvet, mal, makam, güzellik, bilgi ve ustalığın hak deÄŸil, vazife getirdiÄŸini akla ve gönle nakÅŸetmek için...

Ecdadımız, başarı ile muvaffakiyeti birbirinden ayırmış, başarıyı değil, muvaffakiyeti teşvik etmiştir.

BaÅŸarı, baÅŸa ermek, baÅŸ olmak, ben en büyük, ben en zengin demek için gücü, malı, mülkü istemektir.

Muvaffakiyet ise, bir iÅŸi en iyi ÅŸekilde yapmayı, malı, mülkü, makamı, Hak, hakikat, ebedi güzellikler için istemek, sahip olunan nimetlerin hesabını vereceÄŸini bilmek, nimet çoÄŸaldıkça boyun bükmektir.

Ä°ÅŸte bunun için peÅŸrev çıkarırken pehlivanlar, toprağı öperler, “Topraktan geldin yine toprak olacaksın. Sahip olduÄŸun nimetlerin hesabını vereceksin. Dünyanın en ağır yükü; galibiyet, kuvvet, mal, mülk yüküdür. Nice benim diyenler bu yükün altında ezilmiÅŸtir. BuÄŸday baÅŸağı gibi ol, nimet, güç artıkça boynun bükülsün, bunların hesabını nasıl veririm endiÅŸesiyle “ manasını hatırlarlar.

Bugün yaptığı üç kuruÅŸluk hayrı, davul zurna, medya ile duyuranlar, dün kimse görmeden sadaka taşına para bırakanlar... Bir tarafta galip gelince çıldırmış gibi bağırıp koÅŸanlar, galip gelmek için rüÅŸvet, kavga dahil her ÅŸeye baÅŸvuranlar, diÄŸer tarafta galip gelince, boynunu büküp mahcup bir ÅŸekilde meydandan ayrılanlar...

Evet, itibar, atlayana, zıplayana, topa iyi vuran, iyi künde atana oldukça, iyiler, mertler aptal diye kabul edildikçe doping skandalları eksik olmayacaktır.

Bu yazi toplam 880 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA