20 Ağustos 2017 Pazar
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BAŞARI VE ANTRENÖR

Felsefem de antrenörlüğe giden yolun ince ve uzun bir yol olduğudur.
02.11.2013 / 00:00
DeÄŸerli okurlar Antrenörün tanımını bilmeyenimiz yoktur herhalde ama literatürsel olarak bir kez daha tanımlayalım ; Antrenör güreÅŸin en temel öÄŸelerinden biridir ve ilk sırada gelir. Okullarda öÄŸretmenlerin rolü ne ise güreÅŸte de antrenörlerin rolü odur; bunu iyi anlayan, iyi yorumlayan, iyi uygulayan bir antrenörün, mesleÄŸini de çok seviyorsa, ki bu çok önemli, baÅŸarılı olmaması için hiçbir neden yoktur.

Hiçbir meslek sevilmeden, belirli hedefi olmadan yapılmaz, yapılır ama yapılamaz.Etrafımıza baktığımda ya da birebir karşılaÅŸtığımda insanların iÅŸi ne olursa olsun ÅŸunu görüyorum; MesleÄŸine tutkulu ve baÄŸlı, çalışkan, inançlı kiÅŸilerin, mesleÄŸini icra ederken yorulmamaları ve bıkmamalarıdır…Antrenörlükte belirli bir seviyeye kadar amatörce, gönülden severek, büyük bir özveri yapılan bir iÅŸtir.

GüreÅŸ antrenörlüÄŸü son atamalar ile devlet organı olan Spor Bakanlığına baÄŸlı Gençlik spor kulüplerinde, Belediye kulüplerinde, yine milli spor sistemimiz diyebileceÄŸimiz Gem’lerde, ÅŸu sıralar popüler olan ve GüreÅŸ Antrenörümüze bir nebze maddi açıdan yararı bulunan halk eÄŸitim kurslarında yapılmaktadır. ÇoÄŸul kitlesi de Türk güreÅŸinin gelecek garantörü olan alt yapı çalışmalarıdır.

Ne var ki, daha üst seviye antrenörlüÄŸe geçtikçe ki bunlar; milli takımlar, büyük kulüpler yada takımında büyükler kategorisi oluÅŸturmak vb. yani profesyonelleÅŸtikçe Antrenörün mesleki saygınlığı, ekonomi vb. artı deÄŸerleri büyür ve baÅŸarı kriterleri de artma gösterir.

Lakin biz temelde daha iÅŸin başında, antrenör adaylarını iyi seçemiyorsak, onlara iyi bir eÄŸitim veremiyorsak o zaman kaliteli bir eÄŸitimden, güreÅŸ adına güçlü bir antrenörlük nesli yakalamaktan ve güreÅŸimizin geleceÄŸinden söz edemeyiz.Antrenörlük adına üniversitede bölümler, kurslar, geliÅŸim seminerleri var, olacak ta ama nasıl?Elbette kurs ve geliÅŸim seminerleri var ama onlara iÅŸtirak etmek ve sertifika biriktirmek her antrenörü iyi ve ünlü antrenör yapar gibi bir ÅŸey söz konusu deÄŸil. Kurs ve seminer gibi öÄŸretim ve pekiÅŸtirme etkinlikleri, ancak birer yol göstericidir, güreÅŸin “temel teknik” deÄŸerlerini veren, yönlendirici, güreÅŸte antrenörlük dünyasının kapılarını açan bir araçtır.

Felsefemde antrenörlüÄŸe giden yolun ince ve uzun bir yol olduÄŸudur.

Sevgi, saygı, ilgi, eÄŸitim, fedakarlık, açıklık ve güçlülük ister çünkü zor bir iÅŸtir zor iÅŸ için de bunlar ÅŸarttır.

AntrenörlüÄŸe öyle çoÄŸunun söylediÄŸi gibi, birkaç kurs ve seminerlerle, birkaç basmakalıplar la, birkaç bilimsel cümlelerle, bazı Antrenörleri taklit edip, antrenmanlarını izleyip bilgi edinmekle, birkaç deÄŸiÅŸik gücü ve torpili arkaya alıp atanarak belki baÅŸlanabilir ama arkası hakkınca getirilemez.

Tekrar görüÅŸmek üzere….

Bu yazi toplam 930 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA