27 Haziran 2017 Salı
2015 FAALİYET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERİ
LİSANS İŞLEMLERİNDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BAŞARI VE ANTRENÖR

Felsefem de antrenörlüğe giden yolun ince ve uzun bir yol olduğudur.
02.11.2013 / 00:00
Değerli okurlar Antrenörün tanımını bilmeyenimiz yoktur herhalde ama literatürsel olarak bir kez daha tanımlayalım ; Antrenör güreşin en temel öğelerinden biridir ve ilk sırada gelir. Okullarda öğretmenlerin rolü ne ise güreşte de antrenörlerin rolü odur; bunu iyi anlayan, iyi yorumlayan, iyi uygulayan bir antrenörün, mesleğini de çok seviyorsa, ki bu çok önemli, başarılı olmaması için hiçbir neden yoktur.

Hiçbir meslek sevilmeden, belirli hedefi olmadan yapılmaz, yapılır ama yapılamaz.Etrafımıza baktığımda ya da birebir karşılaştığımda insanların işi ne olursa olsun şunu görüyorum; Mesleğine tutkulu ve bağlı, çalışkan, inançlı kişilerin, mesleğini icra ederken yorulmamaları ve bıkmamalarıdır…Antrenörlükte belirli bir seviyeye kadar amatörce, gönülden severek, büyük bir özveri yapılan bir iştir.

Güreş antrenörlüğü son atamalar ile devlet organı olan Spor Bakanlığına bağlı Gençlik spor kulüplerinde, Belediye kulüplerinde, yine milli spor sistemimiz diyebileceğimiz Gem’lerde, şu sıralar popüler olan ve Güreş Antrenörümüze bir nebze maddi açıdan yararı bulunan halk eğitim kurslarında yapılmaktadır. Çoğul kitlesi de Türk güreşinin gelecek garantörü olan alt yapı çalışmalarıdır.

Ne var ki, daha üst seviye antrenörlüğe geçtikçe ki bunlar; milli takımlar, büyük kulüpler yada takımında büyükler kategorisi oluşturmak vb. yani profesyonelleştikçe Antrenörün mesleki saygınlığı, ekonomi vb. artı değerleri büyür ve başarı kriterleri de artma gösterir.

Lakin biz temelde daha işin başında, antrenör adaylarını iyi seçemiyorsak, onlara iyi bir eğitim veremiyorsak o zaman kaliteli bir eğitimden, güreş adına güçlü bir antrenörlük nesli yakalamaktan ve güreşimizin geleceğinden söz edemeyiz.Antrenörlük adına üniversitede bölümler, kurslar, gelişim seminerleri var, olacak ta ama nasıl?Elbette kurs ve gelişim seminerleri var ama onlara iştirak etmek ve sertifika biriktirmek her antrenörü iyi ve ünlü antrenör yapar gibi bir şey söz konusu değil. Kurs ve seminer gibi öğretim ve pekiştirme etkinlikleri, ancak birer yol göstericidir, güreşin “temel teknik” değerlerini veren, yönlendirici, güreşte antrenörlük dünyasının kapılarını açan bir araçtır.

Felsefemde antrenörlüğe giden yolun ince ve uzun bir yol olduğudur.

Sevgi, saygı, ilgi, eğitim, fedakarlık, açıklık ve güçlülük ister çünkü zor bir iştir zor iş için de bunlar şarttır.

Antrenörlüğe öyle çoğunun söylediği gibi, birkaç kurs ve seminerlerle, birkaç basmakalıplar la, birkaç bilimsel cümlelerle, bazı Antrenörleri taklit edip, antrenmanlarını izleyip bilgi edinmekle, birkaç değişik gücü ve torpili arkaya alıp atanarak belki başlanabilir ama arkası hakkınca getirilemez.

Tekrar görüşmek üzere….

Bu yazi toplam 885 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA