2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GÜREŞ ANTRENÖRLERİMİZE İTAFEN

Antrenörler bilgi, eğitim ve öğrenme arzularını yitirmeden kendi ayakları üstünde durmayı öğrenmelidirler. Bunu yaptığı zaman antrenörü ve güreşi kimse tuşlayamaz...
24.11.2013 / 00:00


Merhaba deÄŸerli dostlarım, yazıma baÅŸlamadan önce tebrik ve kutlamalarım olacak;-Güzel Günlere: Milli takımlarımızın Uluslar arası karşılaÅŸmalardaki performanslarından dolayı tebrik ediyorum, Milletler kupası önemli bir baÅŸarıydı emekleri geçen baÅŸta; GüreÅŸ aşığı baÅŸkan Hamza Yerlikaya olmak üzere TGF yönetimini, sporcularımızda emeÄŸi olan tüm antrenörlerimizi, ve sporcularımızı tebrik ediyorum.

-Güzel bir olay var ; Danimarka GüreÅŸ milli takımını ağırlayan Akhisar Belediyespor'u ev sahipliÄŸinden dolayı kutluyorum.

-Büyük organizasyon çorum'da : 2016 Dünya Üniversiteler arası güreÅŸ ÅŸampiyonasına ev sahipliÄŸi yapacak olan Çorum Hitit üniversitesi rektörü Sayın Reha Metin Alkan beyi ve bilhassa emek veren Besyo müdürü Faruk Yamaner ve yardımcısı Erkan Demirkan hocalarımızı tebrik ediyorum.

-Hayırlı olsun: Ülkemizin çeÅŸitli illerinde açılan antrenörlük kursunlarında eÄŸitimini tamamlayan antrenör adaylarına mesleki hayatlarında baÅŸarılar diliyorum.Geçen yazımızda yine her zaman olduÄŸu gibi antrenörlük mesleÄŸinden bahsetmiÅŸtik.

Yine belirtmek isterim ki son atamalar ve açılan kurslar ile antrenör sayısında bir hayli artış söz konusu oldu, bu durumda kendimi sorumluluk bilincinden alıkoyamıyorum ve güreÅŸin olmazsa olmazı olan Antrenörlük mesleÄŸi üzerine yazmaya çabalıyorum.

Uzun kaynak taraması yaptım bilmediklerimi öÄŸrendim, var olan bilgilerimi güncelledim ve öyle yazmaya baÅŸladım. Bu arada Tekrardan aramıza katılan tüm antrenör dostlarımıza meslek hayatlarında baÅŸarılar diliyorum.

DeÄŸerli Dostlarım, Antrenörün tanımında artık güreÅŸin içinden gelmenin yanında birleÅŸik bir takım özelliklere ihtiyaç olduÄŸunu görmekteyim bunlar ; liderlik vasfı, iyi bir eÄŸitim, iyi bir öÄŸretim, Türkçeye hakimiyet, bilgisayar kullanımı, Ä°ngilizce bilgisi, kiÅŸilik, etik deÄŸerlerimize sahiplik, kültürlü, okuyan, araÅŸtıran, çalışkan, disiplinli, hırslı, kazanma arzusu vs. gibi gelecekteki baÅŸarılı antrenörün kariyerini belirleyecek çok önemli özelliklerdir.

Antrenörlük mesleÄŸi geçmiÅŸte olduÄŸu gibi günümüzde de zahmetli bir meslektir. Elbette geçmiÅŸin zahmetleri ile günümüzün zahmetleri aynı deÄŸildir. Bugünün zahmeti ve zorluÄŸu daha kurslara baÅŸlarken hissediliyor. Kurslara baÅŸvuru ve katılım sayısı artıyor, hatta baÅŸvurular içinden eleme yapılmak zorunda kalınıyor.Ardından açılan kurslarda ise 4 saatlik bir sürede verilen teorik derslerin ( spor psikolojisi, beslenme, antrenman bilimi, saÄŸlık, vs), Üniversitede Antrenörlük bölümü öÄŸrencilerine  6 ay boyunca verilmesi zorunlu derslerdir, hatta 6 ay sonunda öÄŸrencinin baÅŸarısız oluması durumunda bir sonraki yıl yeniden o dersten sınava tabi tutuluyor. Böylesi bir sistemin yanında kurs sistemindeki 4 saatlik bir zaman diliminin yeterlilik tartışmasının bile yapılamayacağını ortaya koymaktadır...Denk geldiÄŸim bir hususta ÅŸudur; GençliÄŸinde kısa bir dönem güreÅŸle uÄŸraÅŸmış ama günümüz spor ve güreÅŸine yabancı ama bir umut güreÅŸe entegre olma teÅŸebbüsündeki antrenör adaylarının da aynı kursta yer alması ve kurstan mezun olarak antrenörlük belgesine sahip olması, alınan belgenin güvenirliliÄŸi açısından sizler kadar beni de memnun etmemektedir.

Fakat bu durumlar aslında antrenörlüÄŸe ait bir özellik deÄŸil, hemen hemen her iÅŸ kolunda aÅŸağı yukarı benzeri bir olayla karşılaÅŸmak mümkün. Bununla beraber günümüz koÅŸullarından doÄŸan maddi yetersizliklerin neden olduÄŸu bu yönelimleri doÄŸal karşılamak gerektiÄŸini düÅŸünüyorum, çünkü sonuçta herkes geçimini saÄŸlayacağı bir meslek sahibi olmak istiyor, Antrenörlük’de malesef günümüzde kolay elde edilen bir meslek dalı...

Ama görüldüÄŸü üzere iÅŸ antrenörlük kursunu bitirmekle de kalmıyor. Onlarca  sertifika sahibi antrenör gerekli altyapı, ortam ve koÅŸulları bulamadığı üzere mesleÄŸine baÅŸlayamıyor bile. Yani 15 günlük antrenörlük kursunu bitirince de iÅŸ daha zoruna geliyor, yani iÅŸ bulmaya...

Bazı avantajlı durumlar elbette söz konusudur, bunlar Milli takımlarda, büyük kulüplerde güreÅŸmiÅŸ olmanın yarattığı avantajlardır ve bu avantajlar iÅŸ bulma yolunda çok büyük bir fırsat oluÅŸturuyor. Hatta daha kursa baÅŸlamadan kulüplerinde iÅŸleri hazır, güreÅŸ sayesinde kazandığı ekonomik ve sosyal iliÅŸkilerle, çevre avantajını kullanıp antrenörlük mesleÄŸine baÅŸlayanlarda var.Ama ÅŸu gerçeÄŸi de söylemek isterim, kiÅŸinin kiÅŸisel becerileri ve mesleki yeterliliÄŸi eksikse, ilk baÅŸta kazanmış gibi görünse de sonunda kayıp kaçınılmaz olur, hatta bu kayıp kiÅŸisel deÄŸil hükmettiÄŸi alandaki güreÅŸ adının baÅŸarısızlığı olarakta nitelendirilir. Böylesi bir ihtimale karşı antrenörler branÅŸ bilgisi, öÄŸrenme ve geliÅŸim arzularını yitirmeden kendi ayakları üstünde durmayı öÄŸrenmelidirler. Buna inanarak yaptığı zaman antrenörü ve güreÅŸi kimse tuÅŸlayamaz... Bu yazımı sizi sıkmadan burada sonlandırmak istiyorum tekrar görüÅŸmek üzere hoÅŸça kalın dostlar. 

Bu yazi toplam 1166 defa okundu
YORUMLAR
edhem ÅŸut (hacı): 
"TEBRÄ°K"
Ata sporu güreşe katkılarınızdan dolayı sizin nezdinizde tüm güreş sevdalılarına teşekkürler.
24.11.2013 / 15:14
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA