2015 FAALİYET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERİ
LİSANS İŞLEMLERİNDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TOHM NEDİR NE DEĞİLDİR?

Yapılan açıklamada ise spor alt yapısını tamamlamış şehirler de branşlara yönelik üst düzey sporcu yetiştirmek olarak bildirildi.
03.12.2013 / 00:00


Selamlar değerli dostlarım, Bugün tam olarak bir şey bilmediğimiz, Milli Projemiz olan TOHM’lardan bahsedeceğim.

-Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri (TOHM), Bir anda gündeme düştü, hatta olmayan sporcuları ile açılışları yapıldı…

Genel Bilgileri ise şunlardı:

-Gençlik ve Spor Bakanlığı 2016 Rio, 2020 Tokyo Olimpiyat oyunları için, 24 ilin yer aldığı ve yapımı tamamlanan 12 kentte Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi(TOHM)’nin açılışını yaptı. Yapılan açıklamada ise spor alt yapısını tamamlamış şehirler de branşlara yönelik üst düzey sporcu yetiştirmek olarak bildirildi.

-Açıklamalarda TOHM şehirlerinin tesisleri Almanya, Amerika ve Japonya’dan örnekler alınarak kurulduğu da söylenildi.

-Sporcuların seçimi ise spora yatkınlık ve branşlarında özgü yetenek seçimiyle gerçekleştirilip, amaç ise Olimpiyatlara sporcu yetişmek olarak nitelendirildi.

-Bir başka yetkili sporcuların merkezler aracılığıyla olimpiyatlara bilimsel yöntemlerle hazırlanacağını söyledi.

-Bu tesisler il ve ülke açısından ahlaklı, eğitimli ve başarılı sporcuların yetiştiği bir fabrika haline gelecektir, Tesislerimizde nice Şeref’ler, Harun’lar yetişecektir” denildi.

Bir ilin spor il müdürü: Türk sporunda geleceğe yönelik temellerin yeniden atıldığını söyledi…

Hatta TOHM illerinin dışında Destek illerinde olacağı bildirildi.

Bilgilendirmeler özetle bu kadar…Genel olarak bir eleştiride bulunmak istiyorum:

Açıklamalarda yer alıyor ya “alt yapısı oturmuş spor illerinde olimpik merkez açıyoruz” diye, ülkemizde parmak sayısını geçmeyecek sayıda olan iller dışında olimpik sporcu yetiştirmeye alt yapısı olan hangi ilin, hangi spora alt yapısı hazır?

Gelelim bizi ilgilendiren Güreş hizmetine; Güreş için belirlenen iller: Trabzon, Adana, Bursa, Samsun, Yozgat, Kastamonu olarak belirtilmiş. Sadece İklim özelliklerine bakılırsa şimdiden bir iki ili elemek zorundayız. Genetik baskınlıklar, Kültür ve Sosyo-ekonomik alt yapısıları vesairelerede girmiyorum...

Elbette bakıldığında Türk sporu adına yapılan en büyük adım olacak diyebiliriz. Fakat Güreş için bunu aynı rahatlıkta söyleyemiyorum.

Bu projenin eksik ve basmakalıp olaylarına şahit oldum. Yukarıda güreş için belirtilen şehirler var fakat destek iller olarak nitelendirilen illerden olan Çorum ve Kahramanmaraş’ta asıl proje kapsamındaki illerinden daha önce açılışı gerçekleştirilerek önümüzdeki günlerde kampa girilecekler. Peki bu durumda  destek il ile asıl il arasında bir yer değişimi olmamışmı?Dostlarım ben eğitimim dolayısı ile Çorumda ikamet ediyorum, gördüğüm tabloyu aktarayım; Türkiye’nin en başarılı Gem’lerinden birisidir Çorum Gem.

Gem ekibi yıllardır çivi çakılmamış, tavanı dökülen, bakıma muhtaç, 1970’lerin Rusya antrenman salonları şeklinde ki manzarası ile büyük başarıları elde ediyorlar taktir ediyorum.

Fakat öte yandan THOM’un 37’ kişilik kadrosu Çorum’da 5 yıldızlı bir Otel’de 1 yıl kamp yapacak olmaları bana Spor bakanlığımızın ”kaş yapayım derken göz çıkartması” deyimini hatırlatıyor,Çünkü GEM'lere verilen değerin yanında böylesi bir uygulama iki yüzlülük gibi anlaşılıyor.Hani söylendiği gibi sözde alt yapısı hazır olan bu ilde; Devlet destekli spor kafilesinin 5 yıldızlı otelde en az 1 yıl konaklama yapılması ne anlama geliyor, barınacak tesis yok olimpik amaç gözetiliyor?

(Öte yandan o maliyete bir kalıcı bir tesis diker TOKİ...)THOM Çorum Kampı benim bilinmezlerimle dolu.

Gelen takım hangi antrenman salonunda çalışacak belirli değil. GEM’in salonu kendisine zor yetiyor, Toki’nin salonu varmış, oraya minder sereceklermiş denildi ama Toki’nin halka açtığı bir spor salonunda Olimpik amaca uygun olarak 1 yıl antrenman yapılır mı? Diyelim ki yapıldı peki halk nerede spor yapacak?

Bir önemli kafa karışıklığı ise Güreş Eğitim Merkezimizin yani bizim onyıllar önce kurulumunu gerçekleştirdiğimiz ASIL Türkiye Olimpik Güreçi hazırlama merkezlerimizim bulunduğu illerde bir de THOM güreş kampı getirilmesidir.

Güreş adına bu yanlışlığının görmezden gelinmesidir. Yetkililere bunu bir daha analiz etmeli…

-Merak ettiğim bir husus daha var: Bilim ışığında yapılan taramalar ile sporcu alımı gerçekleştiriyoruz dediler ya; kimler hangi ara güreşte yetenek seçimi yaptı da bu sporcuları belirledi.?

-Güreşe özgü hangi bilimsel yetenek seçimi modeli uygulandı .?

-Doğrusu çok önemli bir soru: sporcular neye göre bu kamplara dâhil ediliyor?

-Hangi bilimsel araştırma sonucu bu sporcuların Güreşe yatkınlıkları kanıtlandı. Yoksa geçen yılın ilk 3'ü ilk 5'i mi belirlendi?

-Anlamaya çalışıyorum ama bitmiyor sorular,bir diğeri ise Güreş Eğitim Merkezindeki güreşçiyi'de TOHM kampına aldılar.

-Nasıl olurda Gem sporcusu bu kampa dahil edilir? Orası zaten özel bir alan...

- Gemler buna karşı ne tepki verecek merak ediyorum çünkü GEM’ler belirli bir yetenek seçimi ile yetenekli sporcuların seçildiği yerler değil mi?

- Öyleyse neden bütün gemlerde ki öğrenciler alınmıyor?.

-Yoksa Gem’lerden seçilemeyen diğer sporcular yeteneksiz, haspelkader yerleşen, elek altımı tabakamı? Bir yerlerde yanlış olmalı?

Aslında biraz daha kötümser düşünmek lazım:

Böyle bir uygulama ile Gemlerin varlığının gereksiz ve israflaşmış bir kuruluş gibi gösterilip, kapılarına kilit vurulacak bir politikanın yürütülmesine mi işaret ediyor. Bir başka tezim ise Gemlerin statüsünü değiştirip TOHM merkezine dönüştürülmesi mi? tabi bunu zaman gösterecek.

Bildiğiniz gibi büyük bir çaba ve emekler sonucu pilot bölgelerde işlevini sürdürmekte olan GEM’lerimiz büyük emekler ile koca denizleri aşmış ama yanlış ve eksik politik yorumlamalar ile derelerde boğulur vaziyete gelmiştir.Devlet baba’nın "THOM Güreşine" harcayacağı büyük maliyeti GEM’lerin daha disipline edilmiş merkezlere çevirtilmesine harcaması en büyük güreş hizmeti olacaktır. Böylece THOM yönetimine de  başka branşlara daha fazla yoğunlaşması sağlanmış olacaktır.

Tabi böyle birşey olmayacak....

Tüm spor yazarları futbol ve yan dalları olan sporlarla ilgileniyor bu yazı üzerine ilk yazanda ben oluyorum sanırım. Hatam var ise af ola.

Allaha Emanet Olun

Bu yazi toplam 2046 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA