23 Ağustos 2017 çarsamba
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TOHM NEDİR NE DEĞİLDİR?

Yapılan açıklamada ise spor alt yapısını tamamlamış şehirler de branşlara yönelik üst düzey sporcu yetiştirmek olarak bildirildi.
03.12.2013 / 00:00


Selamlar deÄŸerli dostlarım, Bugün tam olarak bir ÅŸey bilmediÄŸimiz, Milli Projemiz olan TOHM’lardan bahsedeceÄŸim.

-Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri (TOHM), Bir anda gündeme düÅŸtü, hatta olmayan sporcuları ile açılışları yapıldı…

Genel Bilgileri ise şunlardı:

-Gençlik ve Spor Bakanlığı 2016 Rio, 2020 Tokyo Olimpiyat oyunları için, 24 ilin yer aldığı ve yapımı tamamlanan 12 kentte Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi(TOHM)’nin açılışını yaptı. Yapılan açıklamada ise spor alt yapısını tamamlamış ÅŸehirler de branÅŸlara yönelik üst düzey sporcu yetiÅŸtirmek olarak bildirildi.

-Açıklamalarda TOHM ÅŸehirlerinin tesisleri Almanya, Amerika ve Japonya’dan örnekler alınarak kurulduÄŸu da söylenildi.

-Sporcuların seçimi ise spora yatkınlık ve branÅŸlarında özgü yetenek seçimiyle gerçekleÅŸtirilip, amaç ise Olimpiyatlara sporcu yetiÅŸmek olarak nitelendirildi.

-Bir baÅŸka yetkili sporcuların merkezler aracılığıyla olimpiyatlara bilimsel yöntemlerle hazırlanacağını söyledi.

-Bu tesisler il ve ülke açısından ahlaklı, eÄŸitimli ve baÅŸarılı sporcuların yetiÅŸtiÄŸi bir fabrika haline gelecektir, Tesislerimizde nice Åžeref’ler, Harun’lar yetiÅŸecektir” denildi.

Bir ilin spor il müdürü: Türk sporunda geleceÄŸe yönelik temellerin yeniden atıldığını söyledi…

Hatta TOHM illerinin dışında Destek illerinde olacağı bildirildi.

Bilgilendirmeler özetle bu kadar…Genel olarak bir eleÅŸtiride bulunmak istiyorum:

Açıklamalarda yer alıyor ya “alt yapısı oturmuÅŸ spor illerinde olimpik merkez açıyoruz” diye, ülkemizde parmak sayısını geçmeyecek sayıda olan iller dışında olimpik sporcu yetiÅŸtirmeye alt yapısı olan hangi ilin, hangi spora alt yapısı hazır?

Gelelim bizi ilgilendiren GüreÅŸ hizmetine; GüreÅŸ için belirlenen iller: Trabzon, Adana, Bursa, Samsun, Yozgat, Kastamonu olarak belirtilmiÅŸ. Sadece Ä°klim özelliklerine bakılırsa ÅŸimdiden bir iki ili elemek zorundayız. Genetik baskınlıklar, Kültür ve Sosyo-ekonomik alt yapısıları vesairelerede girmiyorum...

Elbette bakıldığında Türk sporu adına yapılan en büyük adım olacak diyebiliriz. Fakat GüreÅŸ için bunu aynı rahatlıkta söyleyemiyorum.

Bu projenin eksik ve basmakalıp olaylarına ÅŸahit oldum. Yukarıda güreÅŸ için belirtilen ÅŸehirler var fakat destek iller olarak nitelendirilen illerden olan Çorum ve KahramanmaraÅŸ’ta asıl proje kapsamındaki illerinden daha önce açılışı gerçekleÅŸtirilerek önümüzdeki günlerde kampa girilecekler. Peki bu durumda  destek il ile asıl il arasında bir yer deÄŸiÅŸimi olmamışmı?Dostlarım ben eÄŸitimim dolayısı ile Çorumda ikamet ediyorum, gördüÄŸüm tabloyu aktarayım; Türkiye’nin en baÅŸarılı Gem’lerinden birisidir Çorum Gem.

Gem ekibi yıllardır çivi çakılmamış, tavanı dökülen, bakıma muhtaç, 1970’lerin Rusya antrenman salonları ÅŸeklinde ki manzarası ile büyük baÅŸarıları elde ediyorlar taktir ediyorum.

Fakat öte yandan THOM’un 37’ kiÅŸilik kadrosu Çorum’da 5 yıldızlı bir Otel’de 1 yıl kamp yapacak olmaları bana Spor bakanlığımızın ”kaÅŸ yapayım derken göz çıkartması” deyimini hatırlatıyor,Çünkü GEM'lere verilen deÄŸerin yanında böylesi bir uygulama iki yüzlülük gibi anlaşılıyor.Hani söylendiÄŸi gibi sözde alt yapısı hazır olan bu ilde; Devlet destekli spor kafilesinin 5 yıldızlı otelde en az 1 yıl konaklama yapılması ne anlama geliyor, barınacak tesis yok olimpik amaç gözetiliyor?

(Öte yandan o maliyete bir kalıcı bir tesis diker TOKÄ°...)THOM Çorum Kampı benim bilinmezlerimle dolu.

Gelen takım hangi antrenman salonunda çalışacak belirli deÄŸil. GEM’in salonu kendisine zor yetiyor, Toki’nin salonu varmış, oraya minder sereceklermiÅŸ denildi ama Toki’nin halka açtığı bir spor salonunda Olimpik amaca uygun olarak 1 yıl antrenman yapılır mı? Diyelim ki yapıldı peki halk nerede spor yapacak?

Bir önemli kafa karışıklığı ise GüreÅŸ EÄŸitim Merkezimizin yani bizim onyıllar önce kurulumunu gerçekleÅŸtirdiÄŸimiz ASIL Türkiye Olimpik Güreçi hazırlama merkezlerimizim bulunduÄŸu illerde bir de THOM güreÅŸ kampı getirilmesidir.

GüreÅŸ adına bu yanlışlığının görmezden gelinmesidir. Yetkililere bunu bir daha analiz etmeli…

-Merak ettiÄŸim bir husus daha var: Bilim ışığında yapılan taramalar ile sporcu alımı gerçekleÅŸtiriyoruz dediler ya; kimler hangi ara güreÅŸte yetenek seçimi yaptı da bu sporcuları belirledi.?

-GüreÅŸe özgü hangi bilimsel yetenek seçimi modeli uygulandı .?

-DoÄŸrusu çok önemli bir soru: sporcular neye göre bu kamplara dâhil ediliyor?

-Hangi bilimsel araÅŸtırma sonucu bu sporcuların GüreÅŸe yatkınlıkları kanıtlandı. Yoksa geçen yılın ilk 3'ü ilk 5'i mi belirlendi?

-Anlamaya çalışıyorum ama bitmiyor sorular,bir diÄŸeri ise GüreÅŸ EÄŸitim Merkezindeki güreÅŸçiyi'de TOHM kampına aldılar.

-Nasıl olurda Gem sporcusu bu kampa dahil edilir? Orası zaten özel bir alan...

- Gemler buna karşı ne tepki verecek merak ediyorum çünkü GEM’ler belirli bir yetenek seçimi ile yetenekli sporcuların seçildiÄŸi yerler deÄŸil mi?

- Öyleyse neden bütün gemlerde ki öÄŸrenciler alınmıyor?.

-Yoksa Gem’lerden seçilemeyen diÄŸer sporcular yeteneksiz, haspelkader yerleÅŸen, elek altımı tabakamı? Bir yerlerde yanlış olmalı?

Aslında biraz daha kötümser düÅŸünmek lazım:

Böyle bir uygulama ile Gemlerin varlığının gereksiz ve israflaÅŸmış bir kuruluÅŸ gibi gösterilip, kapılarına kilit vurulacak bir politikanın yürütülmesine mi iÅŸaret ediyor. Bir baÅŸka tezim ise Gemlerin statüsünü deÄŸiÅŸtirip TOHM merkezine dönüÅŸtürülmesi mi? tabi bunu zaman gösterecek.

BildiÄŸiniz gibi büyük bir çaba ve emekler sonucu pilot bölgelerde iÅŸlevini sürdürmekte olan GEM’lerimiz büyük emekler ile koca denizleri aÅŸmış ama yanlış ve eksik politik yorumlamalar ile derelerde boÄŸulur vaziyete gelmiÅŸtir.Devlet baba’nın "THOM GüreÅŸine" harcayacağı büyük maliyeti GEM’lerin daha disipline edilmiÅŸ merkezlere çevirtilmesine harcaması en büyük güreÅŸ hizmeti olacaktır. Böylece THOM yönetimine de  baÅŸka branÅŸlara daha fazla yoÄŸunlaÅŸması saÄŸlanmış olacaktır.

Tabi böyle birÅŸey olmayacak....

Tüm spor yazarları futbol ve yan dalları olan sporlarla ilgileniyor bu yazı üzerine ilk yazanda ben oluyorum sanırım. Hatam var ise af ola.

Allaha Emanet Olun

Bu yazi toplam 2145 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA