2015 FAALİYET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERİ
LİSANS İŞLEMLERİNDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DOLU DOLU 2013

Türkiye’de Spor son yıllarda yaşadığı büyümeye paralel olarak güreşte de önemli başarılar elde etti. Güreş 2013 yılında Türkiye önemli organizasyonlara imza attı.
30.12.2013 / 00:00


Türkiye’de Spor son yıllarda yaşadığı büyümeye paralel olarak güreşte de önemli başarılar elde etti. Güreş 2013 yılında Türkiye önemli organizasyonlara imza attı.2013 yılında spor olaylarının aylara göre dağılımı şöyle:OCAK 

- Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya ve ekibi, Türkiye Güreş Federasyonu'nun 90. yılı etkinlikleri çerçevesinde ''90. Yıl Genişletilmiş İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'' düzenlendi.

-Güreş Federasyonu Genel Sekreteri Yusuf Açıkalın oldu.ŞUBAT

- 31. Uluslararası Vehbi Emre Grekoromen Turnuvasında Grekoromen Güreş Milli Takımımız Şampiyon Oldu.

-Yağlı Güreş Yürütme kuruluna Ahmet Taşçı Atandı.

-Uluslar arası olimpiyat komitesi Güreşi Olimpiyatlardan çıkartma kararı aldı.

-FİLA Başkanı Martinetti güven oylamasından ağır bir yenilgi aldı ve istifa etti.

-Sırp Güreş adamı Nenad Laloviç Fila da geçiçi başkan seçildi.

- 12 ülkenin katılımıyla Ankara'da 02-10 Şubat'ta düzenlenen 41. Uluslararası Yaşar Doğu Güreş Turnuvası'nda Türkiye, 2 altın, 4 gümüş ve 6 bronz madalya ile ülkeler sıralamasında birinci oldu.

- İran'ın başkenti Tahran'da 20 Şubat'ta düzenlenen Grekoromen Güreş Dünya Kupası'nda Ermenistan'ı 6-1 mağlup eden Türkiye 3. oldu. Serbest takımımız 5. Oldu.MART

-Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’ Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşinin isim hakkının satılmasına ilişkin açıklama yaptı.

- Güreşin Olimpik sarsıntısı üzerine Rusların yaşayan Efsanesin Alexander Karalin’de, Uluslar arası Güreş camiasına Mektup gönderdi.

- Türkiye, Gürcistan'ın başkenti Tiflist'te 19-24 Mart'ta düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nı 7 madalya ile tamamladı. Güreşçilerimiz, şampiyonayı 2 altın, 1 gümüş ve 4 bronz madalya ile tamamlarken Rıza Kayaalp ve Taha Akgül  Avrupa Şampiyonu oldu.

NİSAN 

-OMÜ, Türk Milli Takımı adına katıldığı bir turnuvada 8 ülke arasında serbest ve grekoromen branşlarında birinci olarak büyük bir başarıya daha imza attı.

-Antalya'da 4. SCEK Türkiye Yıldız Erkekler Serbest Güreş Şampiyonası düzenlendi. Ordu Erkek Yetiştirme Yurdu güreş takımı şampiyon oldu.

-Çeçenistan Parlamentosu Ahmet Hacı Kadirov onuruna güreş turnuvası düzenledi.

-OMÜ Güreş Takımları ve Milli Takımlar Teknik Direktörü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Türkmen, “Üniversitemiz Güreş Takımı Dünya sıralamasında 1. sırada yer almaktadır” dedi.

MAYIS

-Güreş turnuvasında ikinci olduğu maçın ardından kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Ödemişli şampiyon güreşçi Okan Alabıçak anısına düzenlenen turnuvada, 150 sporcu güreş yaptı.

-İlk kez Sivas’ta düzenlenen Büyük Erkekler Serbest ve Grekoromen 1. Başbakanlık Kupası güreşleri yapıldı. Grekromende İBB Spor, Serbestte Ankara ASKİ şampiyon oldu.

-18 Mayıs cumartesi günü 177 ülkenin katılımı ile Moskova’da gerçekleşen Kongrede, seçimlere tek aday olarak giren ve bir süredir geçici başkanlık yapmakta olan Nenad Laloviç FİLA Başkanlığına getirildi.

-Güreşin olimpiyat programında kalması için Dünya Güreş Federasyonu büyük kampanya başlattı Türkiye dahil olmak üzere ülkelerde reklam, film ve sosyal bağlantı mesajları ile güreşe sahip çıkıldı.

-Güreşin olimpiyatlarda güreşin kalması için New York'un Central Grand Tren İstasyonunda gösteri güreşi düzenlendi. İran Serbest güreş Milli Takımı, düzenlenen dostluk maçında Amerika takımını 6-1 yendi.-9. Uluslararası Türk Dünyası Güreş Turnuvası ve Kültür Şöleni, 25-26 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da yapıldı.HAZİRAN 

Mersinde düzenlenen Akdeniz Oyunlarında Grekoromen takımımız 5 Altın 2 gümüş madalya ile şampiyon oldu.

Mersinde düzenlenen Akdeniz Oyunlarında Kadın milli takımımız 3 Altın 2 Gümüş Madalya kazandı.

Mersinde düzenlenen Akdeniz Oyunlarında Serbest Milli takımımız 6 Altın 1 Gümüş Madalya ile Şampiyon oldu.TEMMUZ 

652. Tarihi Kırkpınar Yağlı güreşlerinde İsmail Balabanla karşılaşan Ali Gürbüz rakibini yenerek 3.defa Başpehlivan oldu.

-Doğu ve Güneydoğu Anadolu 8.Yaz Spor oyunları Serbest ve Grekoromen Güreş Şampiyonası yapıldı.

AĞUSTOS

-- Rıza Kayaalp Attığı Twit yüzünden Fila’dan 6 ay men cezası aldı.

--Başkan Hamza Yerlikaya: “Rıza Kayaalp’i yedirmeyiz!”,Rıza “Vatanına, milletine bağlı bir insan” dedi.

- Kırkpınar Başpehlivanı Ali Gürbüz’de dopingli madde tespit edildi. .Başpehlivan Ünvanını Genç pehlivan İsmail Balaban aldı.

- Dünya Gençler Güreş Şampiyonası, Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da 12-18 Ağustos tarihlerinde yapıldı. Milli sporcular 2 altın, 3 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı.

-62 Kg Milli Sporcumuz Cihat Filiz Geçirmiş olduğu trafik kazası sonucu vefat etti.

- Sırbistan'da 20 Ağustos-27 Ağustos tarihlerindeki Dünya Yıldızlar Güreş Şampiyonasında, Millisporcular 2 gümüş, 1 bronz madalya kazandı.

EYLÜL

-Uluslar arası Olimpiyat Komitesi İcra kurulu toplantısında yapmış olduğu oylama ile güreşi tekrar olimpik branşlar arasına aldı.

- Macaristan'da 16-22 Eylül'de yapılan Dünya Güreş Şampiyonasında Milliler, 4 bronz madalya kazandı. (Daha sonra altın madalya kazanan İranlı sporcunun dopingli çıkması nedeniyle Rıza Kayaalp'in kazandığı bronz madalya gümüş oldu.)

EKİM 

Büyükler Güreş Serbest Stil lig karşılaşmaları sonucu Ankara ASKİ Şampiyon oldu.

Büyükler Güreş Greko-romen Stil lig karşılaşmaları sonucu İBB Spor Şampiyon oldu.

-Veteranlar Dünya Güreş Şampiyonası 01- 06 Ekim tarihlerinde Bosnahersek’in Sarajevo şehrinde yapıldı. Millilerimiz 29 Madalya kazandı.

KASIM

- 08-11 Kasım 2013 tarihleri arasında Rusya’nın Başkenti Moskova’da yapılan Büyükler Avrupa Milletler Kupası Güreş Turnuvasında grekoromen stilde şampiyon olduk.

-Tgf Başkan vekili Seçkin Saruhan Görevinden Ayrıldı.

-2016 Dünya Üniversiteler arası güreş şampiyonasını düzenleme hakkını Çorum Hitit Üniversitesi kazandı.

-Fila Geleneksel Altın nişanını ; Alman futbolunun "İmparator" unvanlı efsane ismi Franz Beckenbauer'e verdi.ARALIK

- Macaristan'da 16-22 Eylül'de yapılan Dünya Güreş Şampiyonasında Bronz madalya kazanan Rıza Kayaalp daha sonra altın madalya kazanan İranlı sporcunun dopingli çıkması nedeniyle kazandığı bronz madalya gümüş oldu.

-Antalya’da yapılan 2014 yılı Büyükler Grekoromen Güreş Ferdi Türkiye Şampiyonası sona erdi. Şampiyonada tüm sikletlerde şampiyon olan İBB Spor Türk güreş tarihinde bir ilke imza atıldı.

--Antalya’da yapılan 2014 yılı Büyükler Serbest Güreş Ferdi Türkiye Şampiyonası sona erdi. Ankara Aski Şampiyon oldu.

- Antalya’da yapılan 2014 yılı Büyükler Kadınlar Güreş Ferdi Türkiye Şampiyonası sona erdi. İzmir B.B Şampiyon oldu.

- Konya Selçuklu Belediyesi kapalı spor salonda gerçekleşen Yıldızlar Güreş ligi sona erdi. Takım Sıralaması;1-Bursa BB SK,2-İstanbul BB SK, 3-Kocaeli BB SK

-Serbest güreşte 4 kez dünya şampiyonu, olimpiyat oyunlarında gümüş ve bronz madalyaya sahip Güney Osetya asıllı Rus sporcu Kuduhov, Vladikavkaz'dan Krasnodar'a giderken, kullandığı aracın kamyon ile çarpışması sonucunda yaşamını yitirdi.

- Hüseyin AKBAŞ Güreş Turnuvası 28-29 Aralık 2013 tarihleri arasında Tokat'da düzenlendi.

www.turkeywrestling.comDerleme: Ali Burak Toy

Bu yazi toplam 1708 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA