20 Ağustos 2017 Pazar
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DOLU DOLU 2013

Türkiye’de Spor son yıllarda yaşadığı büyümeye paralel olarak güreşte de önemli başarılar elde etti. Güreş 2013 yılında Türkiye önemli organizasyonlara imza attı.
30.12.2013 / 00:00


Türkiye’de Spor son yıllarda yaÅŸadığı büyümeye paralel olarak güreÅŸte de önemli baÅŸarılar elde etti. GüreÅŸ 2013 yılında Türkiye önemli organizasyonlara imza attı.2013 yılında spor olaylarının aylara göre dağılımı ÅŸöyle:OCAK 

- GüreÅŸ Federasyonu BaÅŸkanı Hamza Yerlikaya ve ekibi, Türkiye GüreÅŸ Federasyonu'nun 90. yılı etkinlikleri çerçevesinde ''90. Yıl GeniÅŸletilmiÅŸ Ä°stiÅŸare ve DeÄŸerlendirme Toplantısı'' düzenlendi.

-GüreÅŸ Federasyonu Genel Sekreteri Yusuf Açıkalın oldu.ÅžUBAT

- 31. Uluslararası Vehbi Emre Grekoromen Turnuvasında Grekoromen GüreÅŸ Milli Takımımız Åžampiyon Oldu.

-YaÄŸlı GüreÅŸ Yürütme kuruluna Ahmet TaÅŸçı Atandı.

-Uluslar arası olimpiyat komitesi GüreÅŸi Olimpiyatlardan çıkartma kararı aldı.

-FÄ°LA BaÅŸkanı Martinetti güven oylamasından ağır bir yenilgi aldı ve istifa etti.

-Sırp GüreÅŸ adamı Nenad Laloviç Fila da geçiçi baÅŸkan seçildi.

- 12 ülkenin katılımıyla Ankara'da 02-10 Åžubat'ta düzenlenen 41. Uluslararası YaÅŸar DoÄŸu GüreÅŸ Turnuvası'nda Türkiye, 2 altın, 4 gümüÅŸ ve 6 bronz madalya ile ülkeler sıralamasında birinci oldu.

- Ä°ran'ın baÅŸkenti Tahran'da 20 Åžubat'ta düzenlenen Grekoromen GüreÅŸ Dünya Kupası'nda Ermenistan'ı 6-1 maÄŸlup eden Türkiye 3. oldu. Serbest takımımız 5. Oldu.MART

-Edirne Belediye BaÅŸkanı Hamdi SedefçiÂ’ Tarihi Kırkpınar YaÄŸlı GüreÅŸinin isim hakkının satılmasına iliÅŸkin açıklama yaptı.

- GüreÅŸin Olimpik sarsıntısı üzerine Rusların yaÅŸayan Efsanesin Alexander Karalin’de, Uluslar arası GüreÅŸ camiasına Mektup gönderdi.

- Türkiye, Gürcistan'ın baÅŸkenti Tiflist'te 19-24 Mart'ta düzenlenen Avrupa GüreÅŸ Åžampiyonası'nı 7 madalya ile tamamladı. GüreÅŸçilerimiz, ÅŸampiyonayı 2 altın, 1 gümüÅŸ ve 4 bronz madalya ile tamamlarken Rıza Kayaalp ve Taha Akgül  Avrupa Åžampiyonu oldu.

NÄ°SAN 

-OMÜ, Türk Milli Takımı adına katıldığı bir turnuvada 8 ülke arasında serbest ve grekoromen branÅŸlarında birinci olarak büyük bir baÅŸarıya daha imza attı.

-Antalya'da 4. SCEK Türkiye Yıldız Erkekler Serbest GüreÅŸ Åžampiyonası düzenlendi. Ordu Erkek YetiÅŸtirme Yurdu güreÅŸ takımı ÅŸampiyon oldu.

-Çeçenistan Parlamentosu Ahmet Hacı Kadirov onuruna güreÅŸ turnuvası düzenledi.

-OMÜ GüreÅŸ Takımları ve Milli Takımlar Teknik Direktörü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Türkmen, “Üniversitemiz GüreÅŸ Takımı Dünya sıralamasında 1. sırada yer almaktadır” dedi.

MAYIS

-GüreÅŸ turnuvasında ikinci olduÄŸu maçın ardından kalp krizi geçirerek yaÅŸamını yitiren ÖdemiÅŸli ÅŸampiyon güreÅŸçi Okan Alabıçak anısına düzenlenen turnuvada, 150 sporcu güreÅŸ yaptı.

-Ä°lk kez Sivas’ta düzenlenen Büyük Erkekler Serbest ve Grekoromen 1. BaÅŸbakanlık Kupası güreÅŸleri yapıldı. Grekromende Ä°BB Spor, Serbestte Ankara ASKÄ° ÅŸampiyon oldu.

-18 Mayıs cumartesi günü 177 ülkenin katılımı ile Moskova’da gerçekleÅŸen Kongrede, seçimlere tek aday olarak giren ve bir süredir geçici baÅŸkanlık yapmakta olan Nenad Laloviç FÄ°LA BaÅŸkanlığına getirildi.

-GüreÅŸin olimpiyat programında kalması için Dünya GüreÅŸ Federasyonu büyük kampanya baÅŸlattı Türkiye dahil olmak üzere ülkelerde reklam, film ve sosyal baÄŸlantı mesajları ile güreÅŸe sahip çıkıldı.

-GüreÅŸin olimpiyatlarda güreÅŸin kalması için New York'un Central Grand Tren Ä°stasyonunda gösteri güreÅŸi düzenlendi. Ä°ran Serbest güreÅŸ Milli Takımı, düzenlenen dostluk maçında Amerika takımını 6-1 yendi.-9. Uluslararası Türk Dünyası GüreÅŸ Turnuvası ve Kültür Åžöleni, 25-26 Mayıs tarihlerinde Ä°stanbul'da yapıldı.HAZÄ°RAN 

Mersinde düzenlenen Akdeniz Oyunlarında Grekoromen takımımız 5 Altın 2 gümüÅŸ madalya ile ÅŸampiyon oldu.

Mersinde düzenlenen Akdeniz Oyunlarında Kadın milli takımımız 3 Altın 2 GümüÅŸ Madalya kazandı.

Mersinde düzenlenen Akdeniz Oyunlarında Serbest Milli takımımız 6 Altın 1 GümüÅŸ Madalya ile Åžampiyon oldu.TEMMUZ 

652. Tarihi Kırkpınar YaÄŸlı güreÅŸlerinde Ä°smail Balabanla karşılaÅŸan Ali Gürbüz rakibini yenerek 3.defa BaÅŸpehlivan oldu.

-DoÄŸu ve GüneydoÄŸu Anadolu 8.Yaz Spor oyunları Serbest ve Grekoromen GüreÅŸ Åžampiyonası yapıldı.

AÄžUSTOS

-- Rıza Kayaalp Attığı Twit yüzünden Fila’dan 6 ay men cezası aldı.

--BaÅŸkan Hamza Yerlikaya: “Rıza Kayaalp’i yedirmeyiz!”,Rıza “Vatanına, milletine baÄŸlı bir insan” dedi.

- Kırkpınar BaÅŸpehlivanı Ali Gürbüz’de dopingli madde tespit edildi. .BaÅŸpehlivan Ünvanını Genç pehlivan Ä°smail Balaban aldı.

- Dünya Gençler GüreÅŸ Åžampiyonası, Bulgaristan’ın BaÅŸkenti Sofya’da 12-18 AÄŸustos tarihlerinde yapıldı. Milli sporcular 2 altın, 3 gümüÅŸ ve 2 bronz madalya kazandı.

-62 Kg Milli Sporcumuz Cihat Filiz GeçirmiÅŸ olduÄŸu trafik kazası sonucu vefat etti.

- Sırbistan'da 20 AÄŸustos-27 AÄŸustos tarihlerindeki Dünya Yıldızlar GüreÅŸ Åžampiyonasında, Millisporcular 2 gümüÅŸ, 1 bronz madalya kazandı.

EYLÜL

-Uluslar arası Olimpiyat Komitesi Ä°cra kurulu toplantısında yapmış olduÄŸu oylama ile güreÅŸi tekrar olimpik branÅŸlar arasına aldı.

- Macaristan'da 16-22 Eylül'de yapılan Dünya GüreÅŸ Åžampiyonasında Milliler, 4 bronz madalya kazandı. (Daha sonra altın madalya kazanan Ä°ranlı sporcunun dopingli çıkması nedeniyle Rıza Kayaalp'in kazandığı bronz madalya gümüÅŸ oldu.)

EKÄ°M 

Büyükler GüreÅŸ Serbest Stil lig karşılaÅŸmaları sonucu Ankara ASKÄ° Åžampiyon oldu.

Büyükler GüreÅŸ Greko-romen Stil lig karşılaÅŸmaları sonucu Ä°BB Spor Åžampiyon oldu.

-Veteranlar Dünya GüreÅŸ Åžampiyonası 01- 06 Ekim tarihlerinde Bosnahersek’in Sarajevo ÅŸehrinde yapıldı. Millilerimiz 29 Madalya kazandı.

KASIM

- 08-11 Kasım 2013 tarihleri arasında Rusya’nın BaÅŸkenti Moskova’da yapılan Büyükler Avrupa Milletler Kupası GüreÅŸ Turnuvasında grekoromen stilde ÅŸampiyon olduk.

-Tgf BaÅŸkan vekili Seçkin Saruhan Görevinden Ayrıldı.

-2016 Dünya Üniversiteler arası güreÅŸ ÅŸampiyonasını düzenleme hakkını Çorum Hitit Üniversitesi kazandı.

-Fila Geleneksel Altın nişanını ; Alman futbolunun "İmparator" unvanlı efsane ismi Franz Beckenbauer'e verdi.ARALIK

- Macaristan'da 16-22 Eylül'de yapılan Dünya GüreÅŸ Åžampiyonasında Bronz madalya kazanan Rıza Kayaalp daha sonra altın madalya kazanan Ä°ranlı sporcunun dopingli çıkması nedeniyle kazandığı bronz madalya gümüÅŸ oldu.

-Antalya’da yapılan 2014 yılı Büyükler Grekoromen GüreÅŸ Ferdi Türkiye Åžampiyonası sona erdi. Åžampiyonada tüm sikletlerde ÅŸampiyon olan Ä°BB Spor Türk güreÅŸ tarihinde bir ilke imza atıldı.

--Antalya’da yapılan 2014 yılı Büyükler Serbest GüreÅŸ Ferdi Türkiye Åžampiyonası sona erdi. Ankara Aski Åžampiyon oldu.

- Antalya’da yapılan 2014 yılı Büyükler Kadınlar GüreÅŸ Ferdi Türkiye Åžampiyonası sona erdi. Ä°zmir B.B Åžampiyon oldu.

- Konya Selçuklu Belediyesi kapalı spor salonda gerçekleÅŸen Yıldızlar GüreÅŸ ligi sona erdi. Takım Sıralaması;1-Bursa BB SK,2-Ä°stanbul BB SK, 3-Kocaeli BB SK

-Serbest güreÅŸte 4 kez dünya ÅŸampiyonu, olimpiyat oyunlarında gümüÅŸ ve bronz madalyaya sahip Güney Osetya asıllı Rus sporcu Kuduhov, Vladikavkaz'dan Krasnodar'a giderken, kullandığı aracın kamyon ile çarpışması sonucunda yaÅŸamını yitirdi.

- Hüseyin AKBAÅž GüreÅŸ Turnuvası 28-29 Aralık 2013 tarihleri arasında Tokat'da düzenlendi.

www.turkeywrestling.comDerleme: Ali Burak Toy

Bu yazi toplam 1734 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA