23 Ağustos 2017 çarsamba
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GÜREŞ ANTRENÖRÜ OLMA YOLUNDA

Antrenörlük yolculuğumuza kaldığımız yerden ve aldığımız notlardan devam edelim.
27.02.2014 / 00:00


Antrenörlük yolculuÄŸumuza kaldığımız yerden ve aldığımız notlardan devam edelim.

Bilmeyenimiz yoktur ÅŸu deyimi; sana verilen balıkla yetinirsen balık gelmediÄŸi zaman aç kalırsın . O halde balık tutmayı öÄŸrenmelisin.

Ülkemizde geçmiÅŸten bu yana hiçbir mesleki kariyeri olmayanların, hiç hak etmedikleri makamlara, hiç hak etmeyecek ÅŸekilde kolayca atanarak geldikleri görülmektedir. Ne yazık ki spor da bundan nasibini almaktadır.

GüreÅŸ adına çok kez görüyoruz minderden çıkan baÅŸarılara, mindere adım atmayan idarecilerin sahip çıktığını...

GüreÅŸ adına ülkemizde her kategori’nin(minikler,gençler,büyükler,bayan) ve her kulübün koÅŸulları farklıdır. Kentinden tutun, yönetiminden, kulüp yapısından, takım kadrosundan, antrenman salonuna hatta malzemesine kadar.

Rekabeti belirleyen en temel konulardır bunlar.

Türkiyede her antrenörün milli takıma gitme, istediÄŸi kulübü seçme gibi bir lüksü yoktur. Özel Kulüpler ise antrenörlerini seçmektedir. O zaman antrenörler ne yapmalıdır da daha güçlü olmalı ve de dilediÄŸi kulüpte çalışabilme seçeneÄŸine sahip olmalıdır. Böyle bir seçime kaç antrenör ulaÅŸabilir. Bu varsayımdan yola çıkarsak, geride kalanları ne kadar büyük zorluklar beklediÄŸini söyleyebiliriz.

Burada tartışılacak bir baÅŸka konu da her türlü olanaÄŸa sahip bir antrenörle, böyle bir olanağın yarısına bile sahip olmayan bir antrenörün baÅŸarıya giden yolda ne kadar doÄŸru ve adil olduÄŸu tartışmalıdır.

Bazı ülkelerin güreÅŸ külübü anlayışı ve kulüpler arası dengesi bizde ki kadar farklı deÄŸildir. Belki orada antrenörlerin baÅŸarı yolu daha dengeli , belki bizim gibi profesyonel destek veren Aski, Ä°.b.b, KasımpaÅŸa, Akhisar vs. gibi dir.

Bu konuda pek bilgili deÄŸililm kesin bir ÅŸey söyleyemem.

Aslında antrenörlük temelinde bir sporcunun teknik,taktik,kondüsyonel ve psikoloijk geliÅŸimine yönelik iÅŸlevler bütünüdür. Bu maratonda en doÄŸru ÅŸekilde ilerleyenler kazanmaktadır, Sonrası bir nevi karşı rakip ile tavla oynamak gibidir, bu oyunlarda zarlar aynıdır. Oyunu ise ustalık kazandırır.

Yine de antrenör için bütün koÅŸullarda en iyi arkadaÅŸ galibiyettir. Ä°ÅŸini benimseyerek yapan her antrenör, her madalyasız geçen turnuvadan sonra biraz daha yalnızlaşır. ÇoÄŸu zaman madalyalar bile bu yalnızlığı yok etmeye yetmez, bunun için her zaman hep daha fazlasına gerek vardır.

Madalyalar ve kazanılan maçlar antibiyotiÄŸe benzer. Aksattın mı hastalık tekrar nükseder. Suçlu her zaman olduÄŸu gibi doktor deÄŸil yine aksatan hastadır. Antrenör burada hasta rolünü oynayan tek kiÅŸidir. Her türlü sonucun sorumluluÄŸu antrenördedir.

Hepimizin kendi yaÅŸantısında büyük, küçük sorunları vardır. Bu sorunların en önem arz edeni ise ailevi sebeblerdir. Aile ise en fazla birkaç kiÅŸidir. Ailemizdeki insanları çok iyi tanırız, biliriz, biz yetiÅŸtiririz vb. buna karşın yine de sorunlar yaÅŸarız.

Kulüp ortamıda aile gibidir.

Yine ne yazık ki GüreÅŸ popülerliÄŸi olmadığı için sorunlar da olduÄŸundan fazlaca büyültülür. Yönetimi bir sorun, idari yapısı, ekonomisi, malzemesi, salonu,vs… Hep bir sıkıntı olarak görülmektedir.

Fakat sonuç olarak  Antrenör bunlarla baÅŸ edebilecek moral motivasyona, liderlik kabiliyetine, giriÅŸimciliÄŸe toplamında ailenin önderi olma özelliÄŸine sahip olduÄŸu sürece sıkıntı olarak görülmekte olan ÅŸeylerin adı baÅŸarıya dönüÅŸecektir.

Bir sonra ki yazımda görüÅŸmek üzere, büyük güreÅŸ camiamıza selam ve saygılarımı sunarım.

Bu yazi toplam 1641 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA