27 Haziran 2017 Salı
2015 FAALİYET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERİ
LİSANS İŞLEMLERİNDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GÜREŞ ANTRENÖRÜ OLMA YOLUNDA

Antrenörlük yolculuğumuza kaldığımız yerden ve aldığımız notlardan devam edelim.
27.02.2014 / 00:00


Antrenörlük yolculuğumuza kaldığımız yerden ve aldığımız notlardan devam edelim.

Bilmeyenimiz yoktur şu deyimi; sana verilen balıkla yetinirsen balık gelmediği zaman aç kalırsın . O halde balık tutmayı öğrenmelisin.

Ülkemizde geçmişten bu yana hiçbir mesleki kariyeri olmayanların, hiç hak etmedikleri makamlara, hiç hak etmeyecek şekilde kolayca atanarak geldikleri görülmektedir. Ne yazık ki spor da bundan nasibini almaktadır.

Güreş adına çok kez görüyoruz minderden çıkan başarılara, mindere adım atmayan idarecilerin sahip çıktığını...

Güreş adına ülkemizde her kategori’nin(minikler,gençler,büyükler,bayan) ve her kulübün koşulları farklıdır. Kentinden tutun, yönetiminden, kulüp yapısından, takım kadrosundan, antrenman salonuna hatta malzemesine kadar.

Rekabeti belirleyen en temel konulardır bunlar.

Türkiyede her antrenörün milli takıma gitme, istediği kulübü seçme gibi bir lüksü yoktur. Özel Kulüpler ise antrenörlerini seçmektedir. O zaman antrenörler ne yapmalıdır da daha güçlü olmalı ve de dilediği kulüpte çalışabilme seçeneğine sahip olmalıdır. Böyle bir seçime kaç antrenör ulaşabilir. Bu varsayımdan yola çıkarsak, geride kalanları ne kadar büyük zorluklar beklediğini söyleyebiliriz.

Burada tartışılacak bir başka konu da her türlü olanağa sahip bir antrenörle, böyle bir olanağın yarısına bile sahip olmayan bir antrenörün başarıya giden yolda ne kadar doğru ve adil olduğu tartışmalıdır.

Bazı ülkelerin güreş külübü anlayışı ve kulüpler arası dengesi bizde ki kadar farklı değildir. Belki orada antrenörlerin başarı yolu daha dengeli , belki bizim gibi profesyonel destek veren Aski, İ.b.b, Kasımpaşa, Akhisar vs. gibi dir.

Bu konuda pek bilgili değililm kesin bir şey söyleyemem.

Aslında antrenörlük temelinde bir sporcunun teknik,taktik,kondüsyonel ve psikoloijk gelişimine yönelik işlevler bütünüdür. Bu maratonda en doğru şekilde ilerleyenler kazanmaktadır, Sonrası bir nevi karşı rakip ile tavla oynamak gibidir, bu oyunlarda zarlar aynıdır. Oyunu ise ustalık kazandırır.

Yine de antrenör için bütün koşullarda en iyi arkadaş galibiyettir. İşini benimseyerek yapan her antrenör, her madalyasız geçen turnuvadan sonra biraz daha yalnızlaşır. Çoğu zaman madalyalar bile bu yalnızlığı yok etmeye yetmez, bunun için her zaman hep daha fazlasına gerek vardır.

Madalyalar ve kazanılan maçlar antibiyotiğe benzer. Aksattın mı hastalık tekrar nükseder. Suçlu her zaman olduğu gibi doktor değil yine aksatan hastadır. Antrenör burada hasta rolünü oynayan tek kişidir. Her türlü sonucun sorumluluğu antrenördedir.

Hepimizin kendi yaşantısında büyük, küçük sorunları vardır. Bu sorunların en önem arz edeni ise ailevi sebeblerdir. Aile ise en fazla birkaç kişidir. Ailemizdeki insanları çok iyi tanırız, biliriz, biz yetiştiririz vb. buna karşın yine de sorunlar yaşarız.

Kulüp ortamıda aile gibidir.

Yine ne yazık ki Güreş popülerliği olmadığı için sorunlar da olduğundan fazlaca büyültülür. Yönetimi bir sorun, idari yapısı, ekonomisi, malzemesi, salonu,vs… Hep bir sıkıntı olarak görülmektedir.

Fakat sonuç olarak  Antrenör bunlarla baş edebilecek moral motivasyona, liderlik kabiliyetine, girişimciliğe toplamında ailenin önderi olma özelliğine sahip olduğu sürece sıkıntı olarak görülmekte olan şeylerin adı başarıya dönüşecektir.

Bir sonra ki yazımda görüşmek üzere, büyük güreş camiamıza selam ve saygılarımı sunarım.

Bu yazi toplam 1576 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA