2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GÃœREÅž'TE ZÄ°HÄ°NSEL BOYUT ÃœZERÄ°NE

Ülkemizdeki güreşçilerimizin büyük bir kısmında algılama problem olduğu kanaatindeyim,
20.04.2014 / 00:00


GüreÅŸ'te Zihinsel Boyut Üzerine:

Ülkemizdeki güreÅŸçilerimizin büyük bir kısmında algılama problem olduÄŸu kanaatindeyim,

Kritik özellikler taşıyan müsabakalarda güreÅŸçiler üzerinde zihin ve algısal boyutta ciddi sıkıntılar var.

Bir GüreÅŸçi müsabaka içerisinde pozisyonları çabuk algılıyor olabilir ama zihni bilgiyi geç iÅŸlettiÄŸi ve hamlelerini geciktirdiÄŸi için tekrarı olmayacak olan, buz gibi kaçan pozisyonlar ve kaybedilen maçlar oluyor.

Zihinsel algı bir “karar verme” iÅŸidir, GüreÅŸçilerimizin Fizik ve teknik yeterlilikleri yerinde fakat büyük sorun baskı altında doÄŸru karar verme yeteneÄŸinin zayıflığıdır.

Fiziksel ve tekniksel olarak eÅŸit durumda olan güreÅŸçilerin karşılaÅŸmayı kazanma ihtimali ÅŸanslarını deÄŸil algısal zeka ve motivasyonel yeteneklerine yormalıyız…DoÄŸrusu budur.

Öyleyse; baskı altında algı düzeyini ve motivasyonel dayanıklılığını geliÅŸmiÅŸ olan ve geliÅŸtirenlerin bir adım önde olduÄŸunu söyleyebiliriz.

Bilhassa güreÅŸçilerimizin müsabaka içerisindeki yaratıcı tekniklerin (adını seçemediÄŸimiz yada enstantenelerin) az sayıda olması, on yıllardır deÄŸiÅŸmeyen güreÅŸ ve antrenman kültürümüzden kaynaklanıyor olmasıdır. Çünkü baÅŸarıyı güç ve saÄŸlamcılığı temel alan bir yolda kazanacağımıza inanıyoruz. Ama çoÄŸu kez öyle olmuyor…Elbette ender olarak, bir kaç defaya mahsus denk geliyor, müsabaka içerisinde görüyoruz; güreÅŸte kurnazca, alışıldık dışı, yaratıcı hamleleri aÄŸzı açık izliyoruz. Sebebi ise güreÅŸçinin bireysel özelliÄŸinden yani algı yeteneÄŸinin, cesaretinin, kendine güvenin, risk alma gibi zihinsel kabiliyetlerinin bir ÅŸekilde geliÅŸmiÅŸ olmasından dolayıdır.

Genelde de aynı sporcular bir çok defa yapar, artık çevresindekiler için onun bu özelliÄŸi sıradan olur, öteyandan bu hamleleri müsabakanın son saniyelerde deÄŸil, maçın ortasında hatta baÅŸlangıç anlarında uygularlar.

Hani bize çevremizdeki bir çok insan sorar güreÅŸ nedir? Tabi biz en baÅŸta ÅŸu cevabı veririz, güreÅŸ çok özel bir spordur “akıl ve güç iÅŸidir” deriz. Öylede…

Lakin uygulamada bu cevabın ilkini deÄŸil de ikinci seçeneÄŸi geliÅŸtireceÄŸimize inanır onun üzerinde çalışmalar yaparız. Fakat dünyadaki en basit spor dallarına baktığımıza bile hem zihin hem de fizik eÄŸitiminin verildiÄŸini görürüz. Ä°sterseniz araÅŸtırın…

Tüm çalıştırıcılar olarak fiziksel ve tekniksel yeteneklerin antrene edilmesi kadar zihinsel ve psikolojik kapasitenin varlığını, etki gücünü görmeli, bu konuda amaca uygun yöntemlerle bu özelliklerin geliÅŸtirilmesini hızlandırmalıyız.

Sonuç olarak ; AraÅŸtırmalarla, iyi ve doÄŸru bilgiler ışığında, güreÅŸimizde zihinsel ve psikolojik mücadele yeteneÄŸini geliÅŸtirmeye yönelik çalışmalara "yetenekli ama bu yetenekleri tam geliÅŸmemiÅŸ" sporcularımızı kaybetmeden baÅŸlamalıyız. Tüm sorumluluk sizde.

Hepinize kolaylıklar dilerim.

Bu yazi toplam 1813 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA