2015 FAALİYET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERİ
LİSANS İŞLEMLERİNDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GÜREŞ'TE ZİHİNSEL BOYUT ÜZERİNE

Ülkemizdeki güreşçilerimizin büyük bir kısmında algılama problem olduğu kanaatindeyim,
20.04.2014 / 00:00


Güreş'te Zihinsel Boyut Üzerine:

Ülkemizdeki güreşçilerimizin büyük bir kısmında algılama problem olduğu kanaatindeyim,

Kritik özellikler taşıyan müsabakalarda güreşçiler üzerinde zihin ve algısal boyutta ciddi sıkıntılar var.

Bir Güreşçi müsabaka içerisinde pozisyonları çabuk algılıyor olabilir ama zihni bilgiyi geç işlettiği ve hamlelerini geciktirdiği için tekrarı olmayacak olan, buz gibi kaçan pozisyonlar ve kaybedilen maçlar oluyor.

Zihinsel algı bir “karar verme” işidir, Güreşçilerimizin Fizik ve teknik yeterlilikleri yerinde fakat büyük sorun baskı altında doğru karar verme yeteneğinin zayıflığıdır.

Fiziksel ve tekniksel olarak eşit durumda olan güreşçilerin karşılaşmayı kazanma ihtimali şanslarını değil algısal zeka ve motivasyonel yeteneklerine yormalıyız…Doğrusu budur.

Öyleyse; baskı altında algı düzeyini ve motivasyonel dayanıklılığını gelişmiş olan ve geliştirenlerin bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.

Bilhassa güreşçilerimizin müsabaka içerisindeki yaratıcı tekniklerin (adını seçemediğimiz yada enstantenelerin) az sayıda olması, on yıllardır değişmeyen güreş ve antrenman kültürümüzden kaynaklanıyor olmasıdır. Çünkü başarıyı güç ve sağlamcılığı temel alan bir yolda kazanacağımıza inanıyoruz. Ama çoğu kez öyle olmuyor…Elbette ender olarak, bir kaç defaya mahsus denk geliyor, müsabaka içerisinde görüyoruz; güreşte kurnazca, alışıldık dışı, yaratıcı hamleleri ağzı açık izliyoruz. Sebebi ise güreşçinin bireysel özelliğinden yani algı yeteneğinin, cesaretinin, kendine güvenin, risk alma gibi zihinsel kabiliyetlerinin bir şekilde gelişmiş olmasından dolayıdır.

Genelde de aynı sporcular bir çok defa yapar, artık çevresindekiler için onun bu özelliği sıradan olur, öteyandan bu hamleleri müsabakanın son saniyelerde değil, maçın ortasında hatta başlangıç anlarında uygularlar.

Hani bize çevremizdeki bir çok insan sorar güreş nedir? Tabi biz en başta şu cevabı veririz, güreş çok özel bir spordur “akıl ve güç işidir” deriz. Öylede…

Lakin uygulamada bu cevabın ilkini değil de ikinci seçeneği geliştireceğimize inanır onun üzerinde çalışmalar yaparız. Fakat dünyadaki en basit spor dallarına baktığımıza bile hem zihin hem de fizik eğitiminin verildiğini görürüz. İsterseniz araştırın…

Tüm çalıştırıcılar olarak fiziksel ve tekniksel yeteneklerin antrene edilmesi kadar zihinsel ve psikolojik kapasitenin varlığını, etki gücünü görmeli, bu konuda amaca uygun yöntemlerle bu özelliklerin geliştirilmesini hızlandırmalıyız.

Sonuç olarak ; Araştırmalarla, iyi ve doğru bilgiler ışığında, güreşimizde zihinsel ve psikolojik mücadele yeteneğini geliştirmeye yönelik çalışmalara "yetenekli ama bu yetenekleri tam gelişmemiş" sporcularımızı kaybetmeden başlamalıyız. Tüm sorumluluk sizde.

Hepinize kolaylıklar dilerim.

Bu yazi toplam 1745 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA