2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KAYAALP, GÃœREÅž, 2016 RÄ°O

Avrupa ve Dünya kupası şampiyonu olarak Rio'ya gider ve temennim ve beklentim o ki "Olimpiyat Şampiyonu Rıza Kayaalp" olarak gelirsin.
13.02.2015 / 00:00


Åžampiyon güreÅŸçimiz Rıza Kayaalp, DoÄŸan Haber ajansı muhabirlerine geçtiÄŸimiz günlerde bir ropörtaj yapmış.

Güzel ve uzun bir röportaj olmuÅŸ tekrar tekrar okudum.

Merak edenlere hemen söyleyeyim;

Genel olarak güreÅŸin sorunları üzerinde durmuÅŸ, büyük ihtimalle bu haberi camiada çok az insan takip etti yada eriÅŸebildi.

Durun size geniş olarak aktarayım.

Åžampiyon güreÅŸçimiz haklı olarak müsabaka günü tribünlerin boÅŸluÄŸundan, seyirci ve medya'nın güreÅŸe olan ilgisizliÄŸinden deÄŸinmiÅŸ. Hangimiz bunlardan ÅŸikayetçi deÄŸiliz ki.

Hazır lafı açılmışken Rıza'dan da TurkeyWrestling ÅŸikayetçi iyi ve kötü günlerinde hep destek olduk bir teÅŸekkür etmedi. :)

Her neyse; Åžampiyon birde sponsor konusunu vurgulamış ki hayati önem taşıyor. Hatırladığım kadarıyla özel ÅŸirketler kapsamında en son geçtiÄŸimiz olimpiyat oyunlarda Akaryakıt ÅŸirketinin sponsorluÄŸu içerisinde rızadan baÅŸka bir güreÅŸçi yer almamıştı.

GüreÅŸ adına popüleritesi en çok olan sporcumuz kiÅŸisel medya popüleritesi ve maddi anlamdaki kazancından öte Türk güreÅŸinin ve güreÅŸ camiasının sorunlarını kendi sorunları olarak görmesi kendisine yakışır bir davranış.

Bu güzel açıklamalarından sonra röportaj haberi metininde yer alan kiÅŸisel sportif performansına yönelik bir cümlesini yanlış anlamadıysam çok bozuldum.

Rıza'nın cümlesi ÅŸu ÅŸekildeydi : Londra Olimpiyatları’na da dünya ÅŸampiyonu unvanı ile katılmıştım. Ä°nÅŸallah 2016 Rio Olimpiyatları’na da dünya ÅŸampiyonu olarak katılmak istiyorum. Bu benim açımdan çok önemli. Zaten birkaç rakibim var. Aslında geçen sene kilomuzu 120 kg’dan 130 kg’a çıkardılar. EÄŸer kiloda öyle bir artış olmasaydı tek favori bendim ama ÅŸimdi 130 kg’da benimle birlikte birkaç favori isim daha var. Her ÅŸeye raÄŸmen amacım hem ilk kez düzenlenecek olan Avrupa Oyunları’nda hem de Dünya Kupası’nda altın madalya kazanmak. Zaten bu iki turnuvayı zirvede bitirirsem olimpiyat ÅŸampiyonu olmuÅŸ gibi bir durum oluyor.”

Evet haberde geçenler aynen bu ÅŸekilde ama son satırlar yine belirtiyorum yanlış anlamadığımı farz ederek söylüyorum : Öyle Olimpiyat ÅŸampiyonu olmuÅŸ gibi olmuyor deÄŸerli kardeÅŸim. Avrupa ve Dünya kupası ÅŸampiyonu olarak Rio'ya gider ve temennim ve beklentim o ki "Olimpiyat Åžampiyonu Rıza Kayaalp" olarak gelirsin.Bir diÄŸer performans anlamındaki dikkatimi çeken husus da Rıza gibi bir Dünya sporcusunun uzun süredir medya üzerinden verdiÄŸi röportajlarda sürekli olarak yarışmalara iliÅŸkin kilogram ve rakiplerinin hesabı yapıyor olması ki medya da Kübalı Lopez ile ilgili bir de evlilik hesabı olduÄŸunu hepimiz biliyoruz. Bunlar elbette elit bir sporcunun takibinde olması gereken konular fakat her fırsatta bu durumu medyayla dolaylı olarak ta Türk halkıyla ve taraftarlarıyla paylaÅŸması kafaları karıştırmaktan öte; özellikle sürekli kaygı, özgüven- özyeterlilik ve içsel motivasyon problemlerin habercisi olabilme özelliÄŸinde. 

Böylesi bir durumu söz konusu ise yönetici, idareci veya antrenörler yardımıyla deÄŸil, ivedi bir ÅŸekilde uzman spor mentörlerinden - spor psikologlarından yardım alarak çözüme kavuÅŸturması gerekir.Saygılarımla - Ali Burak Toy​

Bu yazi toplam 1876 defa okundu
YORUMLAR
Ronak hersan: 
"selam"
yazlarınızı ilgile takip ediyorum , yolunza devam ..
25.05.2015 / 01:14
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA