2015 FAALİYET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERİ
LİSANS İŞLEMLERİNDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KAYAALP, GÜREŞ, 2016 RİO

Avrupa ve Dünya kupası şampiyonu olarak Rio'ya gider ve temennim ve beklentim o ki "Olimpiyat Şampiyonu Rıza Kayaalp" olarak gelirsin.
13.02.2015 / 00:00


Şampiyon güreşçimiz Rıza Kayaalp, Doğan Haber ajansı muhabirlerine geçtiğimiz günlerde bir ropörtaj yapmış.

Güzel ve uzun bir röportaj olmuş tekrar tekrar okudum.

Merak edenlere hemen söyleyeyim;

Genel olarak güreşin sorunları üzerinde durmuş, büyük ihtimalle bu haberi camiada çok az insan takip etti yada erişebildi.

Durun size geniş olarak aktarayım.

Şampiyon güreşçimiz haklı olarak müsabaka günü tribünlerin boşluğundan, seyirci ve medya'nın güreşe olan ilgisizliğinden değinmiş. Hangimiz bunlardan şikayetçi değiliz ki.

Hazır lafı açılmışken Rıza'dan da TurkeyWrestling şikayetçi iyi ve kötü günlerinde hep destek olduk bir teşekkür etmedi. :)

Her neyse; Şampiyon birde sponsor konusunu vurgulamış ki hayati önem taşıyor. Hatırladığım kadarıyla özel şirketler kapsamında en son geçtiğimiz olimpiyat oyunlarda Akaryakıt şirketinin sponsorluğu içerisinde rızadan başka bir güreşçi yer almamıştı.

Güreş adına popüleritesi en çok olan sporcumuz kişisel medya popüleritesi ve maddi anlamdaki kazancından öte Türk güreşinin ve güreş camiasının sorunlarını kendi sorunları olarak görmesi kendisine yakışır bir davranış.

Bu güzel açıklamalarından sonra röportaj haberi metininde yer alan kişisel sportif performansına yönelik bir cümlesini yanlış anlamadıysam çok bozuldum.

Rıza'nın cümlesi şu şekildeydi : Londra Olimpiyatları’na da dünya şampiyonu unvanı ile katılmıştım. İnşallah 2016 Rio Olimpiyatları’na da dünya şampiyonu olarak katılmak istiyorum. Bu benim açımdan çok önemli. Zaten birkaç rakibim var. Aslında geçen sene kilomuzu 120 kg’dan 130 kg’a çıkardılar. Eğer kiloda öyle bir artış olmasaydı tek favori bendim ama şimdi 130 kg’da benimle birlikte birkaç favori isim daha var. Her şeye rağmen amacım hem ilk kez düzenlenecek olan Avrupa Oyunları’nda hem de Dünya Kupası’nda altın madalya kazanmak. Zaten bu iki turnuvayı zirvede bitirirsem olimpiyat şampiyonu olmuş gibi bir durum oluyor.”

Evet haberde geçenler aynen bu şekilde ama son satırlar yine belirtiyorum yanlış anlamadığımı farz ederek söylüyorum : Öyle Olimpiyat şampiyonu olmuş gibi olmuyor değerli kardeşim. Avrupa ve Dünya kupası şampiyonu olarak Rio'ya gider ve temennim ve beklentim o ki "Olimpiyat Şampiyonu Rıza Kayaalp" olarak gelirsin.Bir diğer performans anlamındaki dikkatimi çeken husus da Rıza gibi bir Dünya sporcusunun uzun süredir medya üzerinden verdiği röportajlarda sürekli olarak yarışmalara ilişkin kilogram ve rakiplerinin hesabı yapıyor olması ki medya da Kübalı Lopez ile ilgili bir de evlilik hesabı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunlar elbette elit bir sporcunun takibinde olması gereken konular fakat her fırsatta bu durumu medyayla dolaylı olarak ta Türk halkıyla ve taraftarlarıyla paylaşması kafaları karıştırmaktan öte; özellikle sürekli kaygı, özgüven- özyeterlilik ve içsel motivasyon problemlerin habercisi olabilme özelliğinde. 

Böylesi bir durumu söz konusu ise yönetici, idareci veya antrenörler yardımıyla değil, ivedi bir şekilde uzman spor mentörlerinden - spor psikologlarından yardım alarak çözüme kavuşturması gerekir.Saygılarımla - Ali Burak Toy​

Bu yazi toplam 1812 defa okundu
YORUMLAR
Ronak hersan: 
"selam"
yazlarınızı ilgile takip ediyorum , yolunza devam ..
25.05.2015 / 01:14
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA