23 Ağustos 2017 çarsamba
2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GÜREŞİN KAŞİFİ REMZİ MUSAOĞLU

Bugün size bir güreş ustasını ve kısa öyküsünü anlatacağız,
27.03.2015 / 00:00


Bugün size bir güreÅŸ ustasını ve kısa öyküsünü anlatacağız,

1965 yılında Bulgaristan da dünya ya gelen bir Türk yiÄŸidiydi, 1977 yılında güreÅŸe baÅŸladı güreÅŸ kariyerinde belli bir süre Ä°stanbul gemi sanayi kulübünde devam etti. Kariyerindeki önemli dereceleri 1991 yılı Stutgart/Almanya da serbest stil 57 kg. da Avrupa ikinciliÄŸiyle baÅŸladı devamında, 1992 yılı Kaposhvar/Macaristan da serbest stil 57 kg. da yine Avrupa ikincisi oldu. Ardından 1992 yılında Barselona olimpiyatlarında serbest stil 57 kg. da dördüncülük elde etti bir yıl sonra (1993 yılı) Ä°stanbul/ Türkiye de serbest stil 57 kg. da Avrupa ÅŸampiyonu oldu. Kim mi? Tabi ki büyük güreÅŸ kaÅŸifi Remzi Musaoglu.

Peki güreÅŸteki mahareti sizce bu kadar mı? O diÄŸerleri gibi asla kendisinin reklamını yapmadı ama YaÅŸar DoÄŸuların yolundan giderek sahada icraat yaptı. Hani o doktor vardır ya Ä°yi olacak hastanın ayağına gelir ama bazende hasta doktorun ayağına gider farkında olmadan. Ne demek istediÄŸimizi düÅŸünüyorsunuz deÄŸilmi, izah edelim;

ÇeÅŸitli zor dönemlerden geçen bir sporcunun beklide sporculuÄŸun kendisine yakışır olmadığı yada yeteneksiz olduÄŸu düÅŸünüyor olması, ardından da akademik eÄŸitime yönelmesi neticede Türkçe öÄŸretmenliÄŸi gibi bir meslek dalı seçmek mi en iyisi olacaktı derken bir dikiÅŸ tutturdu ve güreÅŸ hayatını noktalama aÅŸamasındaki sporcumuz Ä°zmir’de Üniversiteyi kazanıp, eÄŸitim dönemi sürecinde izmirde güreÅŸ hamisi Remzi MusaoÄŸlu hoca ile tanışır. Kendisinde büyük yetenek ve üstün özellikler keÅŸfeden Musaoglu; tecrübesini konuÅŸturur ve sonra genç sporcu için “bu çocukta doÄŸal bir yetenek var” sözlerini mırıldanır. Sonrasında genç sporcuyu bir ay gibi kısa bir zamanda gençler Türkiye Åžampiyonasına hazırlar. Bir aylık yoÄŸun ve özel antrenman sürecinden sonra Türkiye ÅŸampiyonasının 84 kilogramında üçüncü olan genç sporcu kariyerinin dönüm noktası niteliÄŸindeki bronz madalyayı göÄŸsünde taşır. Bundan sonraki yolculuÄŸunda ise aldığı o kritik eÄŸitimin üstüne milli takım kampı gidecek ve öÄŸrendiklerini geliÅŸtirecektir. Sonrasını zaten siz biliyorsunuz, yeÅŸeren efsane “TAHA AKGÜL” oluverir.

Nitekim güreÅŸ hayatını sonlandıracak bir dönemde karşısına çıkan büyük usta’nın ulvi deÄŸerini hisseden ve ona çıraklık yapan birinin kaderi böyle ÅŸekillenmektedir. Ama gittiÄŸi yerde Remzi MusaoÄŸluna rastlamasaydı ? yada aramasaydı ne olurdu?

Yetenekli ve istekli bir sporcu gittiÄŸi yerde derdine derman arar. Öyle bir gayesi olmayan da altın madeninden ÅŸikayet eder. . Zaten bu noktada söylenen bir deyim akıllara gelmektedir “kabiliyetli çırak ustayı geçer, yetenekli çırak, ustasından daha usta olur.”

Son olarak söylemek gerekirse sen büyük ustasın, o alınan madalyalarda herkes konuÅŸtu, senin süreçteki rolün ya bilinmedi yada unutuldu sense sustun, tüm baÅŸarıların temelini oluÅŸturduÄŸunu kimse bilmese sen yine çıkıp anlatmak için çabalamazsın, susarsın. Sen susanda biz duymak isteyenler hep duyarız, duyururuz!. Türk güreÅŸ camiası adına gerek minderlerdeki baÅŸarıların gerekse yeteneklilere olan katkıların için sana minnet ve ÅŸükranlarımızı sunuyoruz. TeÅŸekkürler Remzi MusaoÄŸlu TeÅŸekkürler Taha Akgül Hazırlayan : Ramazan Gargi -Turkeywrestling.com

Bu yazi toplam 1961 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA