2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Güreş Kavramı

Aşağıda yer alan bilgiler Ali Burak Toy'un Yüksek lisans araştırma konusundan bir kısımdır. Kaynakçaların tam uzantısı için ilgili yazar ile iletişime geçiniz.
28.02.2016 / 00:00


GüreÅŸ Kavramı

Ä°nsanoÄŸlunun dünya üzerindeki varlığının sürdürebilmek, kendini muhafaza etmek, korumak ve hayatta tutunabilmek için bilinen ilk çaÄŸlardan itibaren fiziksel ve bedensel imkânlarını sonuna kadar kullanmıştır. Yabani hayat koÅŸullarında hayatta kalabilmek için, kendilerini tüm canlı düÅŸmanlarından koruyabilmek için baÅŸvurduÄŸu bedensel güce dayalı boÄŸuÅŸma ve kapışmalar günümüz güreÅŸinin temelini oluÅŸturmuÅŸtur.

Etimolojik olarak güreÅŸ kavramı eski Türkçe ’deki “KüreÅŸ” sözcüÄŸünden geldiÄŸi düÅŸünülmektedir. Ünlü Türk dil bilginlerinden KaÅŸgarlı Mahmut 1072-1704’lü yıllarda yazmış olduÄŸu Divan-ı Lügat-it Türk eserinde yer verilen “KüreÅŸ” kavramının açıklamasını yaparken, “Kür” sözcüÄŸünün anlamını yürekli, yiÄŸit, sarsılmaz, kabadayı adam olarak belirtirken, “EÅŸ” kavramını ise eÅŸleme ve arkadaÅŸ anlamına gelen sözcük olarak tanımlamıştır. Bu iki kavramın yan yana birleÅŸik olarak yer alması sonucunda yiÄŸit ve yürekli bir kiÅŸinin, kendisi gibi yiÄŸit ve yürekli bir baÅŸkasıyla eÅŸleÅŸerek dalaÅŸması, boÄŸuÅŸması anlamında olan “KüreÅŸmek” sözcüÄŸü türetilmiÅŸtir. Türkiye Türkçesinde “GüreÅŸ”, MoÄŸolca’ da “Güra”, ÇaÄŸatayca’da “KüreÅŸmek”, Yakut Türkçesinde ise “KüreÅŸ” ÅŸeklinde ifade edilmektedir (Arığ, 1993:137).GüreÅŸin ortaya çıkmasında gerek doÄŸa zorluklara karşı hayatta kalabilmek, gerekse yırtıcı yaban hayvanlarına karşı mücadele etmek gibi insanın kendisini korunmaya yönelik direnç gösterme, hücum etme ve etkisiz hale getirmek için yapılan bedensel hareketlerinde oluÅŸmuÅŸtur. Bir süre sonra aynı tekniklerle kendi aralarında üstünlük saÄŸlamaya yönelmesiyle ÅŸekillendiÄŸi düÅŸünülmektedir. Dünya üzerinde birçok ulusun kültürel özelliklerini yansıtan güreÅŸ ÅŸekilleri farklı kurallar çerçevesinde yapılmaya devam etmektedir. Türkiye’de GüreÅŸ, Kazakistan’da KureÅŸ, Tataristan’da KuraÅŸ, Pakistan’da Kutsi, Japonya’da Judo, Ä°spanya’da Konarska, Ä°zlanda’da Plima, Rusya’da Tchdadba Guech, Kouresse Kork ve Sambo, Ä°ran’da Kurt-Glaki, Mazanderam, Amerika’da Keç-Es ve Gürcistan’da Çuda-oba diye adlandırılmaktadır (KarahüseyinoÄŸlu, 2007).

Bu yazi toplam 1179 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA