27 Haziran 2017 Salı
2015 FAALİYET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERİ
LİSANS İŞLEMLERİNDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Güreş Kavramı

Aşağıda yer alan bilgiler Ali Burak Toy'un Yüksek lisans araştırma konusundan bir kısımdır. Kaynakçaların tam uzantısı için ilgili yazar ile iletişime geçiniz.
28.02.2016 / 00:00


Güreş Kavramı

İnsanoğlunun dünya üzerindeki varlığının sürdürebilmek, kendini muhafaza etmek, korumak ve hayatta tutunabilmek için bilinen ilk çağlardan itibaren fiziksel ve bedensel imkânlarını sonuna kadar kullanmıştır. Yabani hayat koşullarında hayatta kalabilmek için, kendilerini tüm canlı düşmanlarından koruyabilmek için başvurduğu bedensel güce dayalı boğuşma ve kapışmalar günümüz güreşinin temelini oluşturmuştur.

Etimolojik olarak güreş kavramı eski Türkçe ’deki “Küreş” sözcüğünden geldiği düşünülmektedir. Ünlü Türk dil bilginlerinden Kaşgarlı Mahmut 1072-1704’lü yıllarda yazmış olduğu Divan-ı Lügat-it Türk eserinde yer verilen “Küreş” kavramının açıklamasını yaparken, “Kür” sözcüğünün anlamını yürekli, yiğit, sarsılmaz, kabadayı adam olarak belirtirken, “Eş” kavramını ise eşleme ve arkadaş anlamına gelen sözcük olarak tanımlamıştır. Bu iki kavramın yan yana birleşik olarak yer alması sonucunda yiğit ve yürekli bir kişinin, kendisi gibi yiğit ve yürekli bir başkasıyla eşleşerek dalaşması, boğuşması anlamında olan “Küreşmek” sözcüğü türetilmiştir. Türkiye Türkçesinde “Güreş”, Moğolca’ da “Güra”, Çağatayca’da “Küreşmek”, Yakut Türkçesinde ise “Küreş” şeklinde ifade edilmektedir (Arığ, 1993:137).Güreşin ortaya çıkmasında gerek doğa zorluklara karşı hayatta kalabilmek, gerekse yırtıcı yaban hayvanlarına karşı mücadele etmek gibi insanın kendisini korunmaya yönelik direnç gösterme, hücum etme ve etkisiz hale getirmek için yapılan bedensel hareketlerinde oluşmuştur. Bir süre sonra aynı tekniklerle kendi aralarında üstünlük sağlamaya yönelmesiyle şekillendiği düşünülmektedir. Dünya üzerinde birçok ulusun kültürel özelliklerini yansıtan güreş şekilleri farklı kurallar çerçevesinde yapılmaya devam etmektedir. Türkiye’de Güreş, Kazakistan’da Kureş, Tataristan’da Kuraş, Pakistan’da Kutsi, Japonya’da Judo, İspanya’da Konarska, İzlanda’da Plima, Rusya’da Tchdadba Guech, Kouresse Kork ve Sambo, İran’da Kurt-Glaki, Mazanderam, Amerika’da Keç-Es ve Gürcistan’da Çuda-oba diye adlandırılmaktadır (Karahüseyinoğlu, 2007).

Bu yazi toplam 1119 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA