2015 FAALİYET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERİ
LİSANS İŞLEMLERİNDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Güreşin Tarihçesi

Aşağıda yer alan derleme Ali Burak Toy'un Yüksek Lisans araştırma konusundan bir kısımdır. Kaynakçaların tam uzantısı için ilgili yazar ile iletişime geçiniz.
28.02.2016 / 00:00


Güreş sporunun tarihsel açıdan incelendiğinde, insanlık tarihi kadar geçmişe dayandığı görülmektedir. Güreş tarihinin en eski sporları içerisindedir. İlkel çağlarda insanlar yaşamlarını sürdürmek, vahşi canlılar ve doğa koşullarına karşı mücadele vermiş, kendini savunmak için güreşin temelini oluşturan boğuş, tutuşlar ve vuruşlarla gerçekleştirmiştir (Başaran, 1989:222).Tarihi çok eskilere dayanan güreş sporu, yazının keşfinden önceki devirlere ait insanların güreş sporu yaptıklarına dair bulgu ve vesikalar güreş tarihi adına önemli bilgiler vermektedir(Gümüş, 1988:3).İnsanoğlu ilk yaradılışından itibaren temel yaşam ihtiyaçlarını karşılamak, yabani hayvan ve doğa şartlarından kendini korumak için mücadele edip neslinin devamını sağlamıştır. Bu zaman zarfında insan zekâsını ve mücadele ruhunu geliştirmiştir. Hayatını sürdürebilmek için her türlü canlıya karşı mücadele vermek zorunda kalan, kendi vücut ağırlığı ile kas gücünden faydalanma biçimini olan güreşi bulmuştur. Zaman içerisinde yaşam koşullarını değiştirerek yerleşik düzene geçen insanlar rutin işlerinden boş kalan zamanlarını baskı altında kullandıkları beden faaliyetini bir egzersiz olan güreşe ayırarak bilinçli bir şekilde yapmışlardır (Açak ve Açak, 2001:1-7).

Güreş müdafaa aracının dışında bir spora oluncaya kadar ki geçen süre tarihin bilinmez tarafında yer almaktadır. Günümüz koşullarına dayanarak açıklama da bulunmak bir varsayımdan öteye geçilemez, daha önce yapılan tahminler güreşin bir spor branşı olarak kabul edilişi, Hz.İsa’nın doğumundan önce 7. veya 8. yüzyıla dayandığı bildirilmektedir. Güreşin spor branşı haline gelmesindeki topluluklar içerisinde yunanlıları görülmektedir. Eski yunan yurtlarından adı Peleponez (Mora) yarım adasında batı sahilindeki Olemp şehrinde, yerlerin ve göklerin tanrısı ve bütün ilahların babası denilen Zeus (jupiter) namına, İsa’nın doğumundan 776 yıl önce her dört senede bir haziran ayının sonunda Olimpiyat oyunları yapılırdı. Beş gün süren bu oyunların üçüncü gününde güreş müsabakaları yapılırdı. (Gümüş, 1988:3)Güreşin tarihi bulguları mitolojide Herkül’e kadar uzanmaktadır. Yine Babil ve Mısır’da M.Ö. 3000’li yıllara ait sanat eserlerinde kuşak güreş resimlerine rastlanmaktadır. M.Ö. 2000 yıllarına ait olduğu sanılan duvar resimlerinde güreş yapan insan figürleri yer almaktadır (Fişek, 1985:166).Eski Yunan medeniyetinde Tanrı Olemp adına yapılan müsabakalar arasında güreş sporunun olduğu söylenmektedir. M.Ö. 776’da yapılan ilk Olimpiyatlar da güreşe de yer verilmiş ve M.Ö. 704’te yapılan olimpiyat oyunlarında güreş pentatlon sınıfına dâhil edilmiştir. M.Ö. 648 yılındaki Olimpiyat Oyunlarında güreş ve boks karışımı olan pankreas güreşine yer verilmiştir (Clayton, 1973:13-15).

Dünya üzerinde artış gösteren insan nüfusuyla birlikte insanların, yaşam arzu ve istekleri onları birbirlerine karşı güç unsurlarının ön planda tutmaya ve saldırgan davranışlara yöneltmiştir. Güçlünün güçsüze üstün geldiği insanlık tarihi zaman koşullarında göçebe hayatı yaşayan Türk toplumunda güreş sporunun izine rastlanmaktadır (Alpman, 1972:78). Yaşça büyükler, daha gençleri güreş alanında yetiştirip, kendi deneyim ve bildileri dahilinde takım faydalı bilgiler aktarırlardı. Daha sonra bu bilgilerin tatbiki güreş karşılaşması veya idman alanlarında sergilenirdi ( Gümüş, 1988:3).

Tibet parasının üzerindeki kabartma yazının çözümünde M.Ö. 23. Yüzyılda Japonya’nın Takonogovi bölgesinde koskimo ve kadari adındaki Tanrıların huzurunda bir güreş turnuvası düzenlendiği anlaşılmaktadır.Turnuvada bütün rakiplerinin yenen “Sukune” adındaki Japon genci turnuva şampiyonu olmuş, Japon imparatoru tarafından milli kahraman ilan edilmiştir. Sukune adına her beş yılda bir “Beş Mahsül Şampiyonası” tertip edilmeye başlamış ve şampiyona M.S. 8.yüzyıla kadar sürmüştü. Sukune Japon Güreşçilerinin piri olarak bilinirdi. Japon gençlerinin iyilerine “Sukune” takma adı takılmaya başlamıştır (Arığ, 1993:21).M.S. 800 yılında, İran’da, Müslüman hükümdarların emrinde çalışan Türk askerleri “köreş” (küreş, körüş) adını verdikleri serbest stilde güreş yapmışlardır. Türkler zamanla İslam dünyasına egemen olmuş, güreşi de gittikleri coğrafyaya taşımışlardır. 13. yüzyıldaki Moğol istilasıyla İran’a giren Moğol güreşi, hükümdarların koruması altında hızla gelişmiş ve giderek İran’ın ulusal sporu haline gelmiştir. Moğol istilaları sonucu güreş Hindistan’a ve Pakistan’a da yayılmıştır. Ayrıca, Batı dünyasında; İtalya, Fransa ve İngiltere’de de güreş özel ilgi görmüş ve kralların koruması altında gelişmiştir (Pehlivan, ve Demir 2005:142).Dünyada Olimpiyat, Dünya ve Kıta şampiyonalarının yapıldığı güreş stilleri Serbest ve Grekoromen güreşleridir.Güreş, Modern Olimpiyatlarn ilki olan 1896 Atina Olimpiyatlarında Grekoromen stilde güreşle yerini almıştır. Serbest stil ise 1904 St. Louis Olimpiyatların da dâhil olmuştur (Açak ve Açak, 2001:1-7). Olimpiyat oyunlarında kadın güreşi ise 2004 (13-19 Ağustos) yılında Yunanistan’ın Atina şehrinde yapılan Olimpiyat oyunlarında serbest stil dalında dâhil edilmiştir.1912 yılında Uluslararası Amatör Güreş Federasyonu (FILA- günümüzdeki adı ile UWW) kurulmuş ve 1896’dan sonra ise güreş, Olimpiyat oyunlarının vazgeçilmez bir dalı olmuştur. Olimpiyatlarda, Dünya ve Avrupa şampiyonalarında çeşitli ülkelerden, birçok genç güreşçi isimlerini altın harflerle spor tarihine yazdırabilmek ve şampiyon olabilmek için yarışmışlardır (Açak ve Açak, 2001:1-7).Günümüz ülkeleri güreş sporunu düzenlenen Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonalarıyla ülke ekonomisine az da olsa katkı sağladığı ve ülkelerin tanıtımında önemli bir rol üstlendiği için sahip desteklenmektedir. Bununla birlikte güreş sporu, kültürler arası etkileşim aracı olarak dünya barışına ve hoşgörü anlamında önemli bir araç oluşturmaktadır. Özellikle son yıllarda güreş sporu uluslar arası siyasi ve politik propaganda aracı olarak da kullanılmaktadır.

Bu yazi toplam 1333 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA