2015 FAALÄ°YET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERÄ°
LÄ°SANS Ä°ÅžLEMLERÄ°NDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Güreş Çeşitleri

Aşağıda yer alan derleme Ali Burak Toy'un Yüksek Lisans araştırma konusundan bir kısımdır. Kaynakçaların tam uzantısı için ilgili yazar ile iletişime geçiniz.
28.02.2016 / 00:00


GüreÅŸ ÇeÅŸitleri Dünya GüreÅŸ BirliÄŸi (UWW) tarafından belli kurallar dâhilinde resmi olarak yapılan, Kıtalar ve Dünya ÅŸampiyonaları ile Olimpiyat oyunlarında kendisine yer bulmuÅŸ iki temel güreÅŸ branşı bulunmaktadır. Bunlar Serbest stil ve grekoromen stil güreÅŸidir. Bunun yanında birçok ülkenin kendi kültürlerine özgü,geleneksel folklorik güreÅŸ türlerinin olduÄŸu bilinmektedir (Köse, t.y.:12).

Bunun yanında birçok ülkenin kendi kültürlerine özgü, geleneksel folklorik güreÅŸ türlerinin olduÄŸu bilinmektedir. ÖrneÄŸin;

Türkiye’de Karakucak, YaÄŸlı, Aba ve Åžalvar GüreÅŸi

Ä°ngiltere’de DabanÅŸir, Keç Gould, Gankojiz

Japonya’da Sumo

Ä°ran’da PersiyÅŸka, Mezengerani

Ä°sviçre’de Cüis Libr

Kazakistan’da Kures

Ä°zlanda’da Plima

Yunanistan’da Pankreas

Tataristan’da KuraÅŸ

Ermenistan’da Koh

Rusya’da Napoyas, Ne Shavatka

Amerika’da Keç-Es-Keç-Kan

MoÄŸolistan’da Barilda

Bulgaristan’da Narodra borba

Ä°spanya’da Konorska

Pakistan’da Kusti

Gürcistan’da Çuda Oba olmak üzere geleneksel güreÅŸler tarzları oluÅŸmuÅŸ ve süreklili olarak canlı tutulmaktadır (Köse, t.y.:12).

Serbest Stil GüreÅŸ

Vücudun baÅŸ bölümünden ayak bileklerine kadar olan tüm bölgelerini ( UWW’nin tehlikeli ve yasak tutuÅŸların haricinde) tutarak yapılır. Bu stil güreÅŸte sporcular rakiplerinin el, ayak, vücut ve enselerinden tutarak yere atmaya çalışır veya üstün gelmeye çalışırlar ( Bıyıklı, 1993:91). Serbest güreÅŸ 1904 Louis Olimpiyatları’nda bir spor dalı olarak resmen kabul edilmiÅŸtir ( TMOK, 2000:7-9). Serbest güreÅŸ stili, erkekler kategorisinin yanı sıra bayanlar kategorisinde de yapılmaktadır.Grekoromen Stil GüreÅŸ


Grekoromen stil güreÅŸ, Avrupa, Dünya ÅŸampiyonaları ve olimpiyat oyunları gibi uluslararası katılım boyutunda geçerli olan bir güreÅŸ çeÅŸididir. Grekoromen güreÅŸ stilinde serbest güreÅŸ stilinden farklı olarak ayak bileklerinden bele kadar olan bölge kullanılmadan sadece bel ve bel bölgesinden yukarı kısımlar tutularak yapılır ( TMOK, 2000:7-9).Grekoromen stilde güreÅŸ yaparken ayaklardan tutulmaz ve ayaklar kullanılarak güreÅŸ teknikleri uygulanmaz. Sadece vücudun baÅŸ bölümünden baÅŸlayıp, bel bölgesine kadar bölümlerden tutarak güreÅŸ yapılır ( Bıyıklı, 1993:91). Modern Olimpiyatların baÅŸlangıcı 1896 Atina Olimpiyatları’nda Grekoromen stil güreÅŸ spor dalı olarak resmen alınmıştır. Grekoromen stilde sadece erkeler yarışmaktadır.

Bu yazi toplam 993 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA