27 Haziran 2017 Salı
2015 FAALİYET PROGRAMI
2013 YILIN ENLERİ
LİSANS İŞLEMLERİNDE
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Güreş Çeşitleri

Aşağıda yer alan derleme Ali Burak Toy'un Yüksek Lisans araştırma konusundan bir kısımdır. Kaynakçaların tam uzantısı için ilgili yazar ile iletişime geçiniz.
28.02.2016 / 00:00


Güreş Çeşitleri Dünya Güreş Birliği (UWW) tarafından belli kurallar dâhilinde resmi olarak yapılan, Kıtalar ve Dünya şampiyonaları ile Olimpiyat oyunlarında kendisine yer bulmuş iki temel güreş branşı bulunmaktadır. Bunlar Serbest stil ve grekoromen stil güreşidir. Bunun yanında birçok ülkenin kendi kültürlerine özgü,geleneksel folklorik güreş türlerinin olduğu bilinmektedir (Köse, t.y.:12).

Bunun yanında birçok ülkenin kendi kültürlerine özgü, geleneksel folklorik güreş türlerinin olduğu bilinmektedir. Örneğin;

Türkiye’de Karakucak, Yağlı, Aba ve Şalvar Güreşi

İngiltere’de Dabanşir, Keç Gould, Gankojiz

Japonya’da Sumo

İran’da Persiyşka, Mezengerani

İsviçre’de Cüis Libr

Kazakistan’da Kures

İzlanda’da Plima

Yunanistan’da Pankreas

Tataristan’da Kuraş

Ermenistan’da Koh

Rusya’da Napoyas, Ne Shavatka

Amerika’da Keç-Es-Keç-Kan

Moğolistan’da Barilda

Bulgaristan’da Narodra borba

İspanya’da Konorska

Pakistan’da Kusti

Gürcistan’da Çuda Oba olmak üzere geleneksel güreşler tarzları oluşmuş ve süreklili olarak canlı tutulmaktadır (Köse, t.y.:12).

Serbest Stil Güreş

Vücudun baş bölümünden ayak bileklerine kadar olan tüm bölgelerini ( UWW’nin tehlikeli ve yasak tutuşların haricinde) tutarak yapılır. Bu stil güreşte sporcular rakiplerinin el, ayak, vücut ve enselerinden tutarak yere atmaya çalışır veya üstün gelmeye çalışırlar ( Bıyıklı, 1993:91). Serbest güreş 1904 Louis Olimpiyatları’nda bir spor dalı olarak resmen kabul edilmiştir ( TMOK, 2000:7-9). Serbest güreş stili, erkekler kategorisinin yanı sıra bayanlar kategorisinde de yapılmaktadır.Grekoromen Stil Güreş


Grekoromen stil güreş, Avrupa, Dünya şampiyonaları ve olimpiyat oyunları gibi uluslararası katılım boyutunda geçerli olan bir güreş çeşididir. Grekoromen güreş stilinde serbest güreş stilinden farklı olarak ayak bileklerinden bele kadar olan bölge kullanılmadan sadece bel ve bel bölgesinden yukarı kısımlar tutularak yapılır ( TMOK, 2000:7-9).Grekoromen stilde güreş yaparken ayaklardan tutulmaz ve ayaklar kullanılarak güreş teknikleri uygulanmaz. Sadece vücudun baş bölümünden başlayıp, bel bölgesine kadar bölümlerden tutarak güreş yapılır ( Bıyıklı, 1993:91). Modern Olimpiyatların başlangıcı 1896 Atina Olimpiyatları’nda Grekoromen stil güreş spor dalı olarak resmen alınmıştır. Grekoromen stilde sadece erkeler yarışmaktadır.

Bu yazi toplam 935 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR

PageRank Checker GÜREŞ HABERLERİNİN MERKEZİNDESİNİZ REKLAM VE TANITIMLARINIZ İÇİN İLETİŞİME GEÇİN TÜRKİYE CANIM FEDA